Akce

Češkavevaršavě na koncertě

3.února 2017 koncertovala ve Varšavě polská skupina Sorry Boys, jejíž hit Wracam má momentálně (12.2.2017, 13:44) na Youtube 1 209 026 zhlédnutí a na rádiovém kanálu Trójka již bodoval v Liscie Przebojów Programu Trzeciego (hitparáda rádia Trójka, o níž napíšu později).

Koncert se odehrál v rámci tour k nové desce s názvem Roma, o níž anotace uvádí následující: „Roma przywołuje Rzym – miejsce, do którego prowadzą wszystkie drogi. Metaforyczna Roma tropiona na ścieżkach płyty Sorry Boys stanowi upragnione miejsce pełne szczęścia, miłości, spełnienia odkrywane przez każdego w indywidualnym momencie. Tytułowa Roma nawiązuje nie tylko do wiecznego miasta, ale również do mitologii romantycznej, romansu jako gatunku literackiego i romskiego etosu, wędrownego stylu życia z muzyką, które jest tak bliskie artystom. „Patronem Romy jest Apollo – bóg muzyki, poezji, miłości i światła – przewodnich tematów albumu.” – mówi autorka kompozycji i tekstów, Bela Komoszyńska.

Ve volném překladu: „Roma jako Řím – místo, do něhož vedou všechny cesty. Metaforický Řím z desky Sorry Boys je vytouženým místem plným štěstí, lásky a naplnění, jehož každý dochází podle svého. Titulní skladba Řím neodkazuje pouze k věčnému městu, ale také k romantické mytologii, románu jako literárnímu žánru, římskému etosu i potulnému způsobu života s hudbou, který je tak blízký umělcům. „Patronem Říma je Apollon – bůh hudby, poezie, lásky a světla – hlavních témat alba“ říká autorka hudby i textů, Bela Komoszyńska.“

A Bela je také hlavní vokalistkou, s jejíž osobou stojí a padá projev celé skupiny. Nevím, jestli jsem to slyšela v rádiu, či jsme se o tom bavili pouze doma s Krzysztofem, ale rozhodně ji klasifikujeme jako polskou Florence z Florence and the Machine – nejen hudebním projevem, ale též po stránce vzhledové a pohybové.

Varšavský koncert se konal v koncertní hale Palladium.

Sorry Boys na něm přivítali několik hostů, jež se podíleli na nahrávce desky Roma, která byla vydaná v listopadu 2016. Několik písní zazpívali společně se sborem Soul Connection Gospel Group a vrcholem večera byla živá produkce písně Wracam, jejíž intro zpívá paní Apolonia Nowak.

Kdyby ji člověk potkal na ulici, nebo někde na vesnici, kam mi zapadá lépe (asi proto, že byla oděná v kroji), řekl by si, hm, taková babča. Ale jak taková babča dokáže zpívat!! A jak na ni reagovalo publikum, bylo úžasné. Myslím, že by se se mnou leckdo shodnul na tom, že paní Apolonia byla nejlepší! Asi mě její projev zaujal i proto, že mám moc ráda lidové prvky a národopis – a na ten její úvodní sólo odkazovalo. Hlas silný a mocný, že by vlastně vůbec nepotřeboval mikrofon.

Poté se připojila Bela i ostatní ze Sorry Boys. Po odeznění písně následovalo oficiální ukončení koncertu, ale jelikož publikum skupinu ještě nechtělo propustit, přidávalo se. A jako speciální přídavek zazpívala paní Apolonia celou píseň!! Úžasné!! Sorry Boys ještě zahráli jednu nebo dvě skladby a byl konec.

Krzysztof v průběhu koncertu poznamenal a já s ním musím souhlasit, že se nám více líbilo, jak Bela zpívá polsky. Skladby z desky Roma jsou totiž jak v polštině, tak v angličtině. V angličtině zpívá hezky, ale v polštině to má jakýsi hlubší prožitek a hlasový rozměr.

Ačkoliv nejsem velkým znalcem koncertů a chodím na ně spíše zřídka, musím uznat, že tento nebyl vůbec špatný. Byl koncertový, hosté byli výborní a Bela celkem často něco řekla, či vysvětlila, jak to mám ráda. Zapůsobila na mě dojmem inteligentního a hlavně pokorného člověka – což se mi zdá v dnešní době mimořádně vzácné!

Zdroje:

O albu Roma

FB: Sorry Boys

Sorry Boys koncerty 2017

Sorry Boys v tisku

Sorry Boys recenze

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange