Akce

Chopinovský koncert v Łazienkach

Už jsem se zmiňovala o tradiční akci, která se v letní sezóně koná u Pomníku Chopina ve varšavských Łazienkach królewskich – a sice o klavírním koncertu pořádaném v plenéru a to každou neděli od 12:00 a od 16:00.

Vstup na akci je bezplatný a vždy se hraje Chopin.

Posluchači všech věkových skupin si posedají na lavičky, jež jsou zde k dispozici, a jakmile se lavičky zaplní, lidé se začnou uvelebovat na obrubnících záhonů a ti prozíravější, kteří si přinesli deky či jiné podprdelníčky, se mohou natáhnout na trávníku.

Koncert začíná úvodním mluveným slovem, kdy je v polštině a angličtině návštěvníkům připomenuto, o jakou akci se jedná, je představen hudebník, který bude daného dne hrát, a zmíněn seznam skladeb, jež rozezní nedělní łazienkowský vzduch.

Svoji první zkušenost s tímto koncertem jsem získala buď před třemi, nebo dvěma lety, už si to nepamatuji přesně. Co si však pamatuji, byl fakt, že mě chopinova hudba příliš nebavila a koncert jsem víceméně přečkala do konce, kdy jsem byla ráda, že už můžeme odejít. Skladby mi připadaly nudné a jednotvárné.

Letos v červnu jsem se rozhodla dát koncertu druhou šanci a vypravila jsem se do  Łazienek znovu.

Není pro mě podstatné, kdo oné neděle skladby přednášel (byl to pan Maciej Zagórski), ani jaké skladby to vlastně byly – nejdůležitější pro mě je fakt, že tentokrát se mi koncert líbil a dá se myslím říct, že jsem si ho i prožila.

V jednu chvíli mě totiž dokonce melodie a pocity a myšlenky, jež ve mně vyvolávala, dojala a na krátkou chvilku jsem ucítila vnitřní propojení s hudbou. Byl to však velmi prchavý moment, jehož atmosféru si už nyní zpětně ani úplně nedokážu vybavit, ale nastal.

A vůbec, celkově se mi koncert líbil, čili jsem nakonec ráda, že můj původní plán zúčastnit se běhu The Color Run nakonec nevyšel, a já jsem si musela najít náhradní program.

Tento příspěvek jsem chtěla napsat zejména proto, aby si moji čtenáři dokázali představit, jak to při chopinovském koncertě v Łazienkach vypadá a slouží tudíž hlavně jako doprovodné slovo k pořízené fotodokumentaci.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange