Akce

Il Giardino dei Sospiri

16.6.2019 se v plzeňské Měšťanské Besedě konal unikátní koncert české mezzosopranistky Magdaleny Kožené v doprovodu Collegia 1704. Jelikož Magdalena Kožená je světově známou interpretkou staré hudby a mamka je její fanynkou již od jejích začátků, nesměli jsme na této akci chybět. Lístky jsme měli zakoupeny již od prosince, kdy se objevily jako dárky pod vánočním stromečkem. Dovolte, abych tedy stručně představila jednotlivé elementy, které se minulou neděli společně podílely na vytvoření úžasného uměleckého zážitku.

W niedzielę 16.6.2019 miał w Pilźnie miejsce wyjątkowy koncert słynnej czeskiej mezzosopranistki Magdaleny Kozenej razem z zespolem Collegium 1704. Ponieważ Magdalena Kozena jest światową ekstra klasą w interpretacji starej muzyki i moja mama jest jej fanką prawie od samego początku jej kariery, nie miało takiej opcji, żeby nas w niedzielę zabrakło. Bilety pojawiły się już pod choinką w grudniu zeszłego roku, więc poszliśmy. Teraz opowiem w skrucie o trzech elementach, które razem spowodowały, że wydarzenie miało bardzo uroczysty, artystyczny i wyjątkowy charakter.

1. Magdalena Kožená

Mezzosopranistka pocházející z Brna mající na svém kontě tolik různých ocenění a vystoupení, že kdyby je měl člověk všechny vyjmenovat, spíše se v nich ztratí. Působí nejen jako operní pěvkyně, ale také jako sólistka po boku celé řady vyhlášených orchestrů, filharmonií i jiných hudebních seskupení. Její přednes je vyhlášen velkou profesionalitou a prožitkem. Mimo jiné se zaměřuje právě na interpretaci staré hudby, ale třeba také na podporu hudebního vzdělávání v České republice – formou Nadačního fondu, který pro tyto účely založila. Na plzeňský koncert si oblékla černé šaty s dekorativními výšivkami vlčích máků.

Mezzosopranistka pochodząca z Brna posiada tylu różnych nagród i tyle razy występowała na najsłyniejszych światowych scenach, że starając się ich wszystkich podsumować, można się łatwo pogubić. To nie tylko śpiewaczka operowa, ale także solowa artystka, która śpiewa z bardzo znanymi zespolami lub filharmoniami najwyższej jakości. Jej wykonanie cechuje duży profesjonalizm oraz glębokie przeżywanie tego, co w tej chwili śpiewa. Poza operą poświęca uwagę właśnie interpretacji starej muzyki lub wspieraniu edukacji muzycznej w Czechach, dla której założyła własną fundację. W niedziełę ubrała się w piękną czarną sukienkę w czerwone haftowane maki.

2. Collegium 1704

Collegium 1704 je pražský barokní orchestr založený v roce 2005 cembalistou a dirigentem Václavem Luksem. Specializuje se na barokní hudbu, zejména z jejího vrcholného období, a dlouhodobě se zasluhuje o šíření odkazu významných českých skladatelů Jana Dismase Zelenky a Jana Myslivečka. Soubor si získal velkou popularitu zejména v sousedním Německu, ale také ve Francii, Nizozemí či Švýcarsku. S oblibou také orchestr spolupracuje s předními pěvci a pěvkyněmi. Nepřehlédnutelnou postavou je bezesporu osobitý dirigent Václav Luks, pod jehož taktovkou soubor hraje i nyní.

Collegium 1704 to praska orkiestra barokowa założona w 2005 roku przez cembalistę i dyrygenta Vaclava Luksa. Specjalizuje się na muzykę barokową, zwłaszcza z okresu jej największego rozwoju i już od długiego czasu stara się rozpowszechniać dziedzictwo najlepszych czeskich kompozytorów tej epoki – Jana Dismase Zelenki oraz Jana Myslivecka. Zespół jest bardzo popularny w niedalekych Niemczech, ale także w Francji, Holandii lub Szwajcarji. Bardzo chętnie współpracuje też z najbardziej znanymi śpiewakami i śpiewaczkami operowymi. Osobą nie do przegapienia jest zdecydowanie Vaclav Luks, który ma charkterystyczny sposób dyrygowania i który prowadzi orkiestrę przez cały czas.

3. Měšťanská beseda Plzeň

Co by to bylo za umělecký zážitek, kdyby se neodehrával v krásném prostředí. Velký sál Měšťanské besedy je v tuto chvíli jednou z nejreprezentativnějších síní, jimiž Plzeň disponuje. Osobně bych řekla, že druhou po Velkém divadle. Budova s nápisem „Plzeň sobě“ byla dokončena v roce 1901 a stejně jako tehdy i teď plní funkci centra plzeňského kulturního života. Kromě hlavního sálu, v němž se pořádají koncerty, plesy a divadelní představení, zde můžeme najít také menší sály, kino, divadlo, zahradu či kavárnu. Pokud divák upřednostňuje secesní zdobnost a slavnostní charakter interiéru, doporučila bych mu tuto plzeňskou scénu mnohem více, než DEPO 2015, kde se koná také spousta kulturních akcí.

Jakie to wydarzenie artystyczne, jeśli nie odpowiednie otoczenie? Duża sala Mestanskiej Besedy w Pilźnie to w tej chwili jedna z najbardziej reprezentacyjnych sal, którą Pilzno może zaoferować. Osobiście uważam, że po Wielkim Teatrze to tak na prawdę drugie najpiękniesze wnętrze w Pilźnie. Budynek z napisem „Plzeň sobě“ (Pilzno dla siebie) został zakończony w 1901 roku i równo tak jak wówczas, teraz też jest centrem kulturalnego życia w Pilźnie. Oprócz głównej saly, możemy tutaj znałeźć także mniejsze pomieszczenia, kino, teatr, ogród oraz kawiarnię. Jeżeli widz woli secesyjne piękno i uroczysty charkter wnętrza, pewnie poleciłabym mu właśnie Besedę (druga scena to DEPO 2015, która jest zdecydowanie mniej uroczysta, choć tak samo często wykorzystywana).

Všechny tři výše uvedené prvky přispěly svou měrou ke sváteční atmosféře a dojmům, které jsem si minulý týden po představení odnesla. Je mi jasné, že v takové konstelaci se vám jen těžko podaří je potkat, ale domnívám se, že bude stát za to, i když se rozhodnete pro setkání jen s jedním z výše uvedených. A pokud byste přece chtěli slyšet právě tento koncert, pak můžete zkusit 25.6.2019 vídeňský Musikverein.

Wszystkie trzy opisane powyżej elemety przyczyniły się do cudownej atmosfery i świątecznych wrażeń, które po zakończeniu koncertu zabrałam z sobą do domu. Wiem, że pewnie będzie wam ciężko spotkać elementy właśnie w tej konstelacji, ale jestem przekonana, że jeżeli uda wam się spotkać nawet z jednym z nich, będzie równie dobrze. Jeśli ktoś jest jednak zainteresowany tym akurat koncertem, to macie okazję 25.6.2019 w Wiedniu.

Zdroje/Żródła:

http://www.kozena.cz/

http://www.collegium1704.com/cs/

http://web.mestanska-beseda.cz/o-besede/o-besede.aspx

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange