Akce

Na druhé straně

Hádejte na druhé straně čeho? Ano, Wisły samozřejmě. Nějak se k ní teď v létě moje myšlenky vracejí.

V úterý 15.8., kdy byl v Polsku státní svátek, jsme se vypravili na druhý břeh řeky s tím, že půjdeme do ZOO a později na Memoriál Kamily Skolimowskiej – polské atletky, která házela kladivem a dosáhla celosvětového úspěchu, stala se mistryní světa i olympijskou vítězkou.

Její život však tragicky skončil, když zemřela v průběhu jednoho z tréninků na nediagnostikovanou srdeční vadu. Její památka však žije dál a sportovci si ji připomínají každoročně právě tímto memoriálem.

Když jsme ovšem viděli frontu lidí, která se před ZOO kroutila jako had, shodli jsme se na tom, že v ní čekat nechceme a vytvořili jsme si alternativní plán první části dne.

Prošli jsme se parkem Praskim, v němž se mi nejvíc líbila socha žirafy v životní velikosti.

Poté jsme pokračovali kolem pražské (nezapomínejme, že na druhém břehu Wisły se rozkládá městská část zvaná Praga) katedrály Svatého Floriána, naproti níž se nachází kamenný „ostrůvek“, na němž přebývají momentálně tři medvědi hnědí.

Tento medvědí výběh byl založen městem Varšava v 50tých letech 20. století, aby zatraktivnil dané místo a rovněž aby sloužil jako reklamní upoutávka nedaleké ZOO a vyzýval k její návštěvě.

O umístění medvědů se vedou diskuse, nějaký čas ve výběhu přítomní ani nebyli, protože hluk z přilehlé aleje Solidarności jim nesvědčí, nicméně teď tam medvědi jsou – jedná se o samice Tatru a Turniu a samce Miraże. My jsme zahlédli jednoho z nich. Bylo mu chudákovi v takovém parném dni horko.

Pokračovali jsme dál do Ząbkowské ulice, která je prý nyní jednou z nejvíce hipsterských ulic ve Varšavě a nabízí četné gastronomické možnosti.

My jsme navštívili podnik jménem Coffee and Bistro Galeria Sztuki (=Galerie umění), kde jsme si pochutnali na salátu, raviolách a vynikajícím dezertu – dortu Pavlova (mimochodem, tyto dorty jsou zde ve Varšavě ohromně populární a nabízí je téměř všechny cukrárny – většinou jsou výborné, zejména krémové mascarpone s ovocem, bílkový korpus zvlášť nemiluji, ale chápu, že něco musí všechen ten krém držet pohromadě).

Procházkou přes park Skaryszewski jsme došli ke Stadionu Narodowemu, kde se konal zmiňovaný memoriál.

Bylo to nesmírně zajímavé, ještě nikdy jsem nenavštívila atletické závody, čili pro mě bylo všechno nové.

Memoriálu se kromě špičkových polských sportovců, kteří na MS v Londýně 2017 získali zlaté medaile v hodu kladivem (Anita Włodarczyk a Paweł Fajdek), zúčastnili i jiní polští sportovci (Kamila Licwinko: bronz ve skoku do výšky z MS v Londýně či Piotr Lisek: stříbro ve skoku o tyči z MS v Londýně) a hosté z jiných zemí.

Bylo zde několik Čechů, Ruska Maria Lasitskene (zlatá medailistka ve skoku do výšky z MS v Londýně) a pro mě asi největší hvězda Renaud Lavillenie – světoznámý francouzský skokan o tyči.

Právě u sektoru, kde se skákalo o tyči, jsme seděli a sledovali výkony atletů z blízkosti. Nabyla jsem dojmu, že je celá věda, jakou tyč zvolit, jak se správně rozeběhnout a skočit. Měla jsem pocit, že výsledky jsou vlastně dost náhodné – buď to vyjde, nebo ne.

Nesmím opomenout zmínit fakt, že skokani o tyči jsou muži urostlých a vypracovaných postav, na něž je radost se dívat.

Kromě skoku o tyči se závodilo v hodu diskem a kladivem, ve vrhu koulí, skoku do výšky a běhu na 100 metrů (hladkých i s překážkami). Zároveň se konalo pár běžeckých závodů dětí a handicapovaných sportovců.

Celkově zde panovala pozitivní atmosféra a nadšení. Jelikož sportovců nebylo mnoho, soutěže skončily cca po dvou hodinách od jejich zahájení a my jsme se se stadionem rozloučili.

Byl to pro mě jedinečný zážitek, který korunoval již tak příjemný a krásný den.

Zdroje:

Medvědi hnědí ve varšavské Praze

MS v atletice Londýn 2017 výsledky

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange