Akce

Noc muzeów 2018

Ano, správně to chápete, je to Muzejní noc 2018. Tradiční akce, která se koná v mnoha evropských městech, a ve Varšavě letos probíhal již 15. ročník.

Osud tomu chtěl tak, že jsem se jí doposud zde ve Varšavě neúčastnila, loni jsme zrovna v době jejího konání byli ve Vratislavi, ale letos jsem byla rozhodnuta, že si ji nenechám uniknout. A nenechala.

Pečlivě jsem si prošla celý katalog, který nabízel více než 200 institucí, jejichž dveře se o Muzejní noci pro návštěvníky otvíraly, a vypsala si seznam míst, která mě lákala.

Rovnou jsem pominula největší lákadla typu místní vodárna, jež je veřejnosti zpřístupněna pouze jednou za rok, a je o ni tolik zájemců, že zkrátka nemá smysl čekat ve frontě. Zároveň jsem se domluvila s jedněmi známými, že bychom mohli vyrazit společně.

Spoiler: Muzejní noci jsem se zúčastnila, několik míst navštívila, ale výsledné dojmy jsou smíšené – a převažuje asi zklamání. Nejprve jsem se vydala na Jazdów, místo, kde se nacházejí finské domečky (viz. článek z 02.06.2017), a doufala jsem, že se mi třeba podaří nahlédnout dovnitř.

Nikde tam nic nebylo – tedy za předpokladu, že ti lidé, kteří u jednoho domečku zpracovávali a sekali dřevo, to nevykonávali pod záštitou Muzejní noci.

Odtud jsem se přesunula do historické budovy varšavské Politechniky s představou, že se podívám do auly, tříd a učeben, možná i do kabinetů. V 17:15, kdy jsem tam byla, byla k dispozici pouze výstava fotek v hlavní hale, do které už se mi podařilo nakouknout dříve. Nechápejte mě špatně, je krásná a úctyhodná, jen jsem ji už viděla a domnívala se, že uvidím něco víc.

Strop

Po večeři, na kterou jsme si se známými zašli do nepálské restaurace, jsme chtěli vyjet do 41. patra Warsaw Spire, abychom mohli porovnat výhled od nás z práce a z nejvyššího patra. Když jsme však viděli frontu, jež obkružovala přízemí budovy v několika hadovitých proudech, od tohoto nápadu jsme upustili.

Asi nejpovedenější byla návštěva Galerie Pięknych książek (Galerie krásných knížek), kde jsem si vyzkoušela na tiskařských strojích vytisknout letáček s působivým nápisem a dozvěděli jsme se spoustu informací o psacích perech.

Pán, jež nás do jejich tajů zasvěcoval, byl do tématu nesmírně zapálený a byla radost sledovat jiskřičky v jeho očích, když nám ukazoval nejrůznější exempláře per – takzvaná flexi pera, která umí ve schopné ruce tvořit opravdové kaligrafické zázraky, pera z 20. let 20. století, pera Mont Blanc, pera, jejichž cena začíná na 6 000 Kč a mnoho dalších.

Odtud jsme se přesunuli do Caffe Kafka, kavárny která v rámci Muzejní noci nabízela koncert, tak jsme tam poseděli, povídali si, popíjeli, co komu milo, a bylo nám příjemně.

Kolem 23:00 se známí vydali směrem k domovu a já jsem se ještě procházela po Nowem Świacie a zacházela do různých budov, jež byly díky Muzejní noci otevřené – např. budova Akademie Sztuk Pięknych (Akademie krásných umění) se zaměřením na výtvarné umění,…

…do areálu Ministerstva kultury, …

…do Galerie Art…

… a na závěr do perly, na kterou jsem se velice těšila a která mě právě proto asi nejvíc zklamala – do Teatru Wielkiego, Opery Narodowej (Velké divadlo – Národní opera).

Jelikož se mi zatím nepodařilo budovu navštívit v rámci nějakého představení, říkala jsem si, že Muzejní noc je stejně dobrá příležitost jako každá jiná. Těšila jsem se na Sál Moniuszki, zlacené stěny, balkony a lože…

Bohužel nic z toho se nekonalo. Přístupná byla jen jakási postranní loď či foyer u prvního balkonu, kde byly vystaveny obrazy, jež mě příliš neoslovily.

Shrnutí celé akce je tedy následující: mám pocit, že reklama byla neadekvátní tomu, co mě pak na místech čekalo (buď jsem měla vyloženě smolný výběr, nebo jsem špatně z letáčku pochopila, na co se mohu těšit – to je samozřejmě možné, ale na druhou stranu, poněkud neskromně řeknu, že si myslím, že moje polština mi umožňuje dobré pochopení anotace, anebo prostě skutečně realita pokulhávala za sliby).

Nejlépe hodnotím Galerii Pięknych książek a Galerii Art, v níž mě obrazy zaujaly nejvíc.

Třeba tenhle, ten mi připadá vyloženě krásný

Co však jednoznačně včerejší večer vyhrálo, bylo posezení se známými, povídání a lidská interakce. Promiň, Muzejní noci, dostala jsi trochu náklep od „obyčejných“ lidí.

Zdroje:

Noc Muzeów

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange