Akce

Orszak Trzech króli

Tříkrálový průvod

Po dlouhé vánočně novoroční přestávce jsem se dnes nad ránem vrátila do Varšavy, a ačkoliv jsem byla po celonoční cestě autobusem ne v nejlepší formě, jakmile jsem zahlédla v tramvaji upoutávku na Tříkrálový průvod, věděla jsem, že se na něj půjdu podívat.

Loni jsem ho propásla, protože jsem se právě na Tři krále nastěhovávala do nového bytu, čili letos jsem si ho nechtěla nechat ujít.

Po dłuższej świąteczno-noworocznej przerwie wróciłam dziś rano do Warszawy i aczkołwiek nie byłam po całej nocy spędzonej w autokarze w najlepszej formie, w momencie, kiedy zauważyłam w tramwaju reklamy, że dziś odbędzie się Orszak Trzech króli, wiedziałam, że pójdę go zobaczyć.

W przeszłym roku go przegapiłam, bo właśnie 6 stycznia odebrałam nowe mieszkanie i spędziłam cały dzień sprzątając i ustawiając wszystko. W tym roku musiałam więc pójść.

Je to něco, co se u nás nekoná, tudíž jsem nevěděla, co mám očekávat. Dostavila jsem se tedy podle instrukcí ve 12:00 na Plac Zamkowy, kde už tou dobou bylo shromážděno značné množství lidí, jejichž hlavy byly v mnoha případech ozdobeny symbolickými papírovými korunami. Jiní zase měli na bundách a kabátech nalepené samolepky s Třemi králi.

O dwunastej byłam na Placu Zamkowym nie pewna czego się mogę spodziewać. W Czechach nie ma takiej tradycji, więc byłam bardzo ciekawa. Od razu zobaczyłam, że na miejscu jest bardzo dużo osób i niektóre z nich są udekorowane w symboliczne papierowe korony. Inni sobie przykleili na kurtki i płaszcze nakleiki Trzech króli.

Kromě korun a samolepek byly k dispozici také zpěvníky s celou řadou koled, k jejichž zpěvu se měli diváci a účastníci průvodu připojit.

Oprócz koron i nakleiek był dla publiczności też do dyspozycji śpiewnik kolęd zachęcający do śpiewania podczas orszaku.

Ulice Krakowskie Przedmieście byla upravena do průvodové podoby – její ústřední část ohradili přenosnými zábranami, aby se obecenstvo nepletlo do průvodu, který se chystal vyrazit na svou pouť. Než tak však učinil, proběhly nejrůznější proslovy a úvahy na téma náboženské tolerance a s největší pravděpodobností bylo vysíláno požehnání od Papeže.

Krakowskie Przedmieście zostało dostosowane do celów orszaku zostawiając po środu miejsce, którędy później mial ruszyć lańcuch osób, alegorycznych pojazdów oraz zwierząt. Zanim jednak orszak wyruszył, miały miejsce różne przemówienia na temat tolerancji religijnej i chyba zostało wysłuchane posłanie Papieża.

Já jsem však z důvodu zimy nevydržela stát v jednom místě a čekat, než se průvod pohne, tudíž jsem se vydala směrem k pomníku Mickiewicza s nadějí, že mě průvod po chvíli dojde.

Szczerze mówiąc nie zostałam na Placu Zamkowym ze wzgłędu na liczbę osób oraz zimę. Poszłam w kierunku pomnika Mickiewicza mając nadzieję, że orszak za chwilę pojawi się obok mnie.

Skutečně mě došel, ale později se ukázalo, že to byla jen taková předzvěst hlavního průvodu – průvod, v němž šla Marie s Josefem a oslíkem. Na hlavní průvod jsme ještě museli chvíli čekat, ale pokud jsme vydrželi, byli jsme odměněni krásným pohledem na Tři krále, jejich pověstné dary, početné družiny a alegorické vozy.

I rzeczywiście tak się stało. Najpierw jednak widzieliśmy mniejszy orszak, który ponoć pokazywał świątego Józefa i Marię z osiołkiem. Kilka minut później pojawił się już pradziwy orszak!

Průvod však otevírala hvězda, za jejíž září králové do Betléma přišli. Následovali pastýři a andělé a potom teprve samotní králové. Králové byli v průvodu seřazeni v opačném, než klasickém pořadí.

Na samym początku mogliśmy się przygłądać Gwieździe Betlejemskiej, pasterzom oraz anielom. 

Začínal tedy Baltazar, který ztělesňoval Afriku. Jel na opravdovém dvouhrbém velbloudovi a vezl myrhu. Doprovázela ho družina lidí v odpovídajících barvách a zpívající koledy.

Potym już jechał na wielbłądzie pierwszy król, którym był Baltazar, zazwyczaj jadący jak ostatni. Oczywiście wiózł swój prezent: mirrę. Baltazar reprezentował Afrykę i był otoczony sporą drużyną osób ubranych w odpowiedznich kolorach.

Jako druhý jel ve voze zdobeném pavími pery Melichar, který přivážel kadidlo. Představoval Asii a i jeho následovali lidé v barevně sladěných kostýmech.

Po Baltazarzie jechał Melchior. Jego powóz był udekorowany w pawie pióra i nie brakowało mu też tradycyjnego prezentu: kadzidła. Także jemu towarzyszyła grupa osób, tym razem w kolorach Azji.

Třetí a poslední kontinent, Evropu, reprezentoval Kašpar, oděný v rytířskou zbroj a vezoucí zlato. Ani on nejel sám. I jeho družina zpívala koledy o příchodu třech králů.

Ostatnie miejsce zajmował Kasper w rycerskim stroju, wiozący złoto, ucieleśniający Europę i w towarzystwie ludzi śpiewających kolędy dokładnie tak samo jak ich poprzednicy.

Průvod uzavírali již „obyčejní“ lidé, kteří se připojili ke zpěvu koled a oslavám příchodu těchto východních mudrců.

Koniec orszaku dedykowany został dla „zwykłych” ludzi, którzy chcieli dołączyć, wspólnie śpiewać i uczcić Święto Trzech Króli.

Byla jsem překvapená, jaké množství lidé zde je. Myslím, že více lidí jsem v těchto místech viděla pouze při protestech proti omezení práv soudů v roce 2017.

Zdziwiło mnie, ile osób było zainteresowanych uczestniczeniem w orszaku. Myślę, że więcej ludzi widziałam na Krakowskim Przedmieściu tylko w 2017 roku podczas protestów dla wolnych sądów.

Je evidentní, že náboženské tradice jsou zde, v Polsku, mnohem silnější než u nás, o čemž jsem se dnes znovu přesvědčila na vlastní kůži. Neprožívala jsem průvod nijak křesťansky, ale čistě bezvěrecky se mi moc líbil, protože si nevybavuji, že bych už někdy viděla někoho jet naživo na velbloudu. A mám ráda nové věci.

Jest na prawdę ewidentne, że religijne tradycje są w Polsce dużo bardziej ważne i poważnie obchodzone niż w Czechach. Aczkolwiek nie przeżywałam dzisiejsze doświadczenie w żaden chrześcijański sposób, ale po prostu osobiście i bez wiary, podobał mi się. Zwłaszcza dlatego, że chyba jeszcze nigdy w życiu nie widziałam kogoś jechać na wielbłądzie… i zawsze doceniam nowe doświadczenia!

Zdroje/Żródła: Wikipedie: Trzej Królowie

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange