Akce

Víkendové střípky – výstava Inside Poland

V Domu Spotkań z historią se právě koná výstava s titulem Inside Poland. Jedná se o výstavu více než stovky černobílých fotografií Mariana Schmidta, který se narodil v Polsku v roce 1945, ale jehož rodiče s ním záhy (1946) emigrovali do Venezuely, kde vyrůstal a dospíval. Studoval ve Spojených státech matematiku. Rozhodl se ovšem věnovat fotografování a v rámci své fotografické kariéry působil kromě USA také ve Francii.

V roce 1975 se poprvé vrací do Polska a mapuje ho – jak jinak než fotograficky. Z této éry pocházela většina vystavených snímků. Marian Schmidt se specializuje na lidi, tváře a výrazy pravých emocí. Ve vystavené sbírce se setkáváme s portréty vážných duchovních, tvrdě pracujících rolníků, rozjařených dětí, protirežimních intelektuálů, starých lidí či umělců.

Kromě fotek ze 70.tých let jsou vystaveny i snímky pozdější, zachycující změny v polské společnosti. Marian Schmidt se později usadil v Polsku natrvalo a založil zde uměleckou školu Warszawska Szkoła Fotografii (Varšavská škola fotografie), na níž stále působí.

Osobně se mi fotky líbily – hodně působivý byl portrét horníka po skončení směny v dole, kdy má ještě obličej celý černý od sazí a v očích mu blýská.

Zdroje:

Wikipedie Marian Schmidt

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange