Akce

WOŚP

Wielka orkiestra świątecznej pomocy = Velký orchestr vánoční/slavnostní pomoci (polska wersja na dole)

Dnes se již po dvacáté sedmé koná velká charitativní akce, kterou dýchá celé město a dost možná i celé Polsko. Jedná se o celonárodní sbírku na pomoc potřebným, zejména dětem.

Když jsem se kvůli článku začala trochu pídit na webu, co všechno je s organizací, která celou akci pořádá, spojeno, zjistila jsem, jak mamutí projekt to celé je. Nebo, použiju-li jinou metaforu, o jak rozsáhlý ledovec, jehož špička (ona pověstná jedna desetina) se právě dnes vynořila ve Varšavě, se jedná.

Uvědomila jsem si, že zde nechci mapovat historii organizace, vyjmenovávat, na jaké léčebné přístroje kdy přispěla, či jak hospodaří s penězi (pokud někoho zajímají tyto informace, může se podívat na oficiální stránky, jež jsou dostupné i v angličtině na: https://www.wosp.org.pl/).

Já bych spíš chtěla krátce naznačit, jak se dnešní akce (alias Finále) projevuje v ulicích Varšavy.

Ze všeho nejcharakterističtější je samolepka ve tvaru červeného srdíčka s názvem organizace, jíž začnete najednou vídat nalepenou na kabátech, kabelkách, čepicích, kočárcích, vodítkách či dokonce tvářích kolemjdoucích lidí. Pokud něco takového ve Varšavě zaznamenáte, vězte, že Finále buď nastalo (vždy se koná v druhou či třetí neděli v lednu), nebo brzy nastane.

Dnes jsem kromě srdíček pozorovala i, jak velké množství dobrovolníků je prodává a pomáhá tak sbírat prostředky přímo na ulicích. Vždycky, když se mi v Čechách nepodařilo přispět na bílou pastelku, protože jsem nepotkala žádné „prodavače“, jsem si říkala, jak je to podceněné, že kdyby bylo víc „prodejců“, určitě se vybere více peněz. Zde to rozhodně podceněné není. „Prodejci“ jsou vysloveně na každém kroku.

Kromě toho probíhá samozřejmě i internetová aukce, lidé mohou přispívat pomocí dárcovských smsek, mohou posílat peníze buď na celoroční účet, či na speciální jednorázový účet pro Finále, mohou organizaci pravidelně přispívat, mohou při platbě kartou na internetu poukázat drobný peníz na sbírku, založit skupinu na Facebooku, poukázat při vyplňování daňového přiznání jedno procento své daně z příjmu pro účely organizace atd.

V rámci Finále se pod Palácem Kultury a Nauky každoročně koná velký koncert, v jehož průběhu se zhruba od 14:00 do 22:00 po půlhodině střídají kapely, jež se chtějí podílet na dobročinné akci.

Také se běžel běh na podporu lidí s cukrovkou.

Paralelně běží vysílání v televizi a na internetu, na youtube lze naživo sledovat jak televizní přenos, tak koncert pod Palácem Kultury a Nauky, jenž doprovází zázemí foodtrucků, kiosků a krámků s občerstvením i další atrakce – dokonce sem nainstalovali ruské kolo!

Hlavní tváří organizace i Finále je Jurek Owsiak, jeden z původních zakladatelů této obří akce. Jak je v dnešní době trendem, pokud má být něco moderní, musí to mít vlastní aplikaci, čili aplikace WOŚP je dostupná, stejně jako Jurkův vlog.

Televizní sledovanost je také nezanedbatelná, v roce 2017 v televizi Finále sledovalo 1 302 000 diváků.

Musím říct, že jsem až zaskočena rozměrem akce a vším, co se k základnímu principu „daruj peníze na dobrou věc“ za oněch dvacet sedm let přifařilo. Asi to není ani špatně, ani dobře, i když má akce samozřejmě jak příznivce, tak odpůrce. Faktem však zůstává, že vybrané částky (ať již jejich nashromáždění doprovázel jakýkoliv humbuk) poslouží dobrému cíli. Letos budou mít i malou sumu od češkyvevaršavě.

P.S. V roce 2018 se v rámci Finále vybralo 126 373 804,34 PLN, z čehož by na charitativní účely mělo jít kolem 92%.


Już po raz 27 ma dziś miejce Finał WOŚP, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dla czeskich czytelników tłumaczę, o co chodzi, bo dla nich to coś zupełnie nieznanego. Wydaje mi się niepotrzebne tłumaczyć to samo Polakom, którzy jak najbardziej znają (i nie wątpię, że nawet dużo lepiej ode mnie) tajemnice tego wydarzenia charytatywnego.

Po polsku w takim razie wspomnę tylko o moich wrażeniach z calej akcji.

Pisząc wpis na blog, zajrzełam na stronę oficjalną WOŚP i dowiedziałam się, ilu jest tak na prawdę możliwości darowania pieniędzy w ramach albo Finału albo wesprzenia fundacji w ciągu całego roku. Nie chodzi tylko o zbieranie pieniędzy w ulicach miast bezpośrednio w dniu Finału, ale także o wszelkiego rodzaju wpłaty internetowe, licytacje, smsy, przełewy, przekazania 1% podatku itd.

Byłam zdziwiona, że istnieje aplikacja mobilna, vlog Jurka lub online transmisja na youtubie. O „zwykłej” transmisji telewizijnej już nawet nie wspominam (ogłądalność w 2017 roku podobno: 1 302 000 widzów).

Też poszłam osobiście zobaczyć, jak wygłąda scena pod Pałacem Kultury i Nauki, oraz podziwiałam wszystkich uczestników biegu przeciw cukrzycy. Najbardziej mnie jednak zaskoczyło, że przy okazji WOŚP pod PKiNem została zbudowana duża karuzela…

I właśnie przez wszystkie te rzeczy, które zostały w ciągu lat dodane do podstawowej zasady „przekaż pieniądzę na dobry cel”, się muszę zastanawiać, czy to dobrze, czy źle.

Nie mogę się powstrzymać myśli, że organizatorzy trochę przesadzają, aczkolwiek chyba jednak nieważne, że wydarzeniu towarzyszy aż taka duża krzątanina, najważniejsze, że zebrane pieniądze pomogą potrzebnym osobom. Dlatego zdecydowałam, że w tym roku dołączę do grona osób, które dumnie chodzą ulicami Warszawy z czerwonym serduszkiem na płaszczu, czapce, torebce, wózku, smyczy lub nawet na policzku.

W zeszłym roku podobno zebrano 126 373 804,34 PLN, więc zobaczymy, ile będzie w tym roku!

Zdroje/Żródła: Oficiální strana WOŚP

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange