Místa

Češkavevaršavě poza Warszawą (mimo Varšavu)

Ve Vratných lahvích rozvíjí Zdeněk Svěrák teorii o „vítacím typu“. Je to takový člověk, který má rád vítání. Nicméně, cituji: „Aby mohlo být vítání, musí být loučení“. Právě tak jsem já v pátek večer opustila Varšavu, abych se s ní mohla znovu v neděli večer přivítat.

A přivítala nás laskavě, počasí bylo tak teplé a krásné, že jsme po čtyřech hodinách v autě, ocenili možnost jít si na čtvrthodinku zaběhat do parku. Vzduch již voní jarem a Krzysztof dokonce běhal v kraťasech!

Víkend jsme strávili v Cieszyně a opětovně jsme překračovali hranici také do Českého Těšína. Je opravdu zvláštní, jak se zde obě země tak blízce setkávají a dotýkají. Stojíte uprostřed mostu, levou nohou v Čechách, pravou v Polsku.

Pro lidi z pohraničí to asi není nic divného (a já bych se mezi ně vlastně mohla počítat, ale takhle blízko k hranici jsem nikdy nebydlela), ale já se vždycky musím pozastavovat nad tím, že jakási virtuální čára odděluje lidi, kteří jsou si jinak tak blízko. Čím to je, že tady lidi mluví nějak a o pár metrů dál už mluví jinak? Zároveň si uvědomuju svobodu, kterou dnešní doba nabízí, kdy si můžeme jen tak volně chodit z jednoho břehu řeky na druhý, nikdo nás nekontroluje, nikdo se divně nedívá…

Cieszyn je velmi staré město, které hrálo v dějiných regionu důležitou roli, dokonce existuje tzn. Těšínské Slezsko. Když se Cieszynem procházíte, nemůžete památky minulosti minout. Nachází se zde rotunda z XI. století, pozůstatky původního zámku včetně Věže Piastovců, palác, který kdysi náležel Habsburkům, radnice na náměstí či Studna Tří Bratří, kteří podle legendy stáli u založení města Cieszyn. Bratři se setkali po dlouhém odloučení a jelikož z toho měli velkou radost/těšili se, pojmenovali místo Těšín.

Cieszyn ale nežije jen z historie, v současné době byla v blízkosti řeky Olzy/Olše vybudována sportoviště, dětská hřiště, cyklistické trasy, koupaliště, vycházkové trasy, parčíky, altánky, mosty apod. Dýchá tu na vás příjemná atmosféra a při troše štěstí (já jsem ho zatím neměla, ale Krzysztof ano) se vám dokonce podaří zahlédnout ledňáčka.

Také bylo zrekonstruováno cieszynské předměstí, které dříve mělo samostatný status, ale na konci 19. století bylo včleněno do Cieszyna. Jedná se o ulici lemovanou původními domky, kterým protéká pod balkónkem umístěným v přední části domu, říčka. Kouzelné místo!!

Mimo jiné se v Cieszyně nachází také pivovar nabízející pestrou škálu piv a továrna na čokoládové oplatky Prince Polo.

Kromě zástavby a památek je město určováno také přírodou, která ho, podle mého názoru, celé prostupuje. Nejde o žádné exotické zážitky, avšak řeka, louky, remízky, lesíky, poletující sýkorky, sojky a vrabečci, či v odlehlejších částech města četně se vyskytující srnky dodává městu specifického ducha. V sobotu jsem podruhé v životě viděla strakapouda!!

A když se k tomu ještě poštěstí slunečné počasí tak, jak se to povedlo teď v sobotu, je bytí zde pohlazením po duši trávící většinu času ve velkoměstě.

Zdroje:

Wikipedia: Cieszyn

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange