Místa

Francuska

Na druhém břehu Visly se kromě Pragi nachází také čtvrť nesoucí název Saska Kępa, která je vyhledávaná pro svůj řekněme mírně hipsterský charakter.

Já osobně z ní znám jen malinkou část – když jsem ještě byla ve vztahu, jezdívali jsme sem na příjemnou písečnou pláž poležet a poodpočívat o horkých letních nedělích, a pak se tu také nalézá Francuska ulica (ano, Francouzská ulice).

Mnoho měst má Francouzskou ulici a Varšava také – táhne se od Ronda Waszyngtona (Washingtona) k Placu Przymierza.

Specifikem té zdejší je fakt, že se přeměnila na jakousi „gastro-třídu“. Najdeme zde nepřeberné množství podniků, v nichž si můžeme dát něco dobrého. Přijměte prosím tento (spíše obrazový) článek jako doporučení a tip, kam si zajít ve Varšavě na jídlo.

Jednoho zářijového dne jsem se sem totiž vypravila speciálně kvůli tomu, abych mohla na blogu demonstrovat, kolik je zde různých restaurací, bister, kaváren, cukráren či zmrzlináren. Nefotila jsem úplně všechny, to už mi přišlo trochu přitažené za vlasy, ale nějaké fotky jsem přeci jen pořídila.

Ulice sama o sobě vznikla teprve ve 30. letech 20. století a byla budována bez jakékoliv oficiální urbanistické koncepce, tudíž je její zástavba nejednotná, což možná některým architektům a urbanistům vadí, ale podle mě nedostatek jednolitosti ladí s momentálním využitím ulice více než dobře. Různorodé podniky se přizpůsobily rozmanitým architektonickým objektům, čímž vzniklo jakési pestrobarevné „gastro-puzzle“.

K přívětivé atmosféře Francuskiej přispívají také stromy, jež ji po obou stranách lemují.

Ovšem ulice zažila i horší časy. V září 1939 tu probíhaly boje o udržení nezávislosti Varšavy, stála zde jedna z hlavních barikád, což bohužel nezabránilo v dobytí města německými vojsky.

Pryč však s chmurnou minulostí!!

Dnes je ulice spíše centrem kulturního dění, pravidelně se zde konají slavnosti Saskiej Kępy, ale také oslavy výročí dobytí Bastilly čtrnáctého července – tehdy je ulice zasvěcena Francii. Francouzské téma se tu vine trošku jako červená linka – jeden z podniků například imituje typickou francouzskou restauraci.

V její bezprostřední blízkosti se nachází pomník jedné z nejoceňovanějších a nejváženějších polských básnířek, autorek textů písní, spisovatelek, novinářek a dokonce divadelních režisérek – Agnieszky Osieckiej, která prožila drtivou většinu svého života právě zde, na Saskiej Kępie.

Pokud tedy budete mít chuť a náladu, určitě na Francuskou zavítejte, jistě zde najdete něco, co uspokojí vaše chuťové buňky.

Zdroje:

Wikipedie: Ulica Francuska, Warszawa

Wikipedie: Agnieszka Osiecka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange