Místa

Irsko/Irlandia 2019

View of Carrick-a-Rede Rope Bridge

Po četných úvahách jsem se rozhodla letos vyrazit na svou hlavní dovolenou do jedné z evropských zemí, již jsem ještě nenavštívila. Uvažovala jsem o Maltě, Sicílii či Portugalsku, ale nakonec jsem změnila názor a zamířila jinam. Jak zpívá Radůza „zas mě to táhne na sever”, tudíž jsem zakoupila letenky do Dublinu a usmyslela si, že se seznámím s domovem slavné whiskey a tradiční folklórní hudby.

W tym roku długo się zastanawiałam i w końcu stwierdziłam, że spędzę swój główny urlop w jednym z europejskich państw, którego wcześniej jeszcze nie odwiedziłam. Decydowałam pomiędzy Maltą, Sycylią oraz Portugalią. Zmieniłam jednak zdanie i jak śpiewa moja ulubiona piosenkarka Raduza „znów ciągnie mnie na północ”, kupiłam bilety na samolot do Dublina i zaplanowałam, że zapoznam się z krajem słynnej whiskey lub muzyki tradycyjnej.

Dublin: Temple Bar

Po loňské zkušenosti z Andalusie, kdy jsem byla spokojená v hostelu a líbilo se mi na cestě setkat s novými lidmi, jsem zvolila i letos tuhle variantu. Noclehy v hostelu a šestidenní okružní výlet kolem celého zeleného ostrova. Teď jsem zpět. Plná dojmů a zážitků.

W zeszłym roku byłam zadowolona z doświadczenia w hostelu, więc w tym roku zrobiłam dokładnie tak samo. Noclegi w hostelu i objazdówka z lokalnym biurem podróży. Sześć dni dookola całej zielonej wyspy. Teraz jestem z powrotem w domu. Dużo wrażeń, dużo doświadczeń.

Dublin: River Liffey
Dublin: The Little Dublin Museum

V irské kultuře a mentalitě hraje důležitou roli historie, která byla značně pohnutá a zasadila místním obyvatelům mnohé tvrdé rány. To se však naštěstí nepodepsalo na jejich srdečnosti a pohostinnosti. Nabyla jsem dojmu, že lidé jsou zde opravdu velice milí a sympatičtí.

Dowiedziałam się na przykład, że historia i jej często dość okrutne rany bardzo wpłyneły na irlandzką kulturę i mentalność. Na szczęście jednak nie udało jej się popsuć urzejmość i gościnność ludzi, którzy są tutaj na prawdę mili i bardzo sympatyczni.

Dublin: Molly Malone

Kromě metropole jsem v rámci své cesty viděla jak městská, tak přírodní bohatství Irska.

Cliffs of Moher

Poza stolicą zobaczyłam różnorodne zakątki Irlandii – miastowe oraz naturalne.

Dark Hedges

Keltské kříže, starobylá opatství, divoké útesy, rybářské vesničky, barevné domečky, všudypřítomné ovce, různorodé bary, šťavnaté louky, liduprázdné pláže, staré kamenné příbytky, pompézní belfastskou radnici, místa poznamenaná náboženskými konflikty mezi katolíky a protestanty, vodnaté řeky, přenádherné květiny – tisíce různobarevných hortenzií, begónie, fuchsie, vřes, kručinku, literární stopy (socha Jamese Joyce, hrob Williama Butlera Yeatse, divadlo Samuela Becketta, památník Oscara Wilda), šedivé hrady, pestré dublinské dveře, unikátní knihovnu, blarneyský kámen (Blarney stone), bílošedivé racky, došková stavení, měsíční krajinu v The Burren, zralé ostružiny, obří chodník (Giant’s Causeway), spontánní hudebníky, otužilé ženy, dešťové mraky, irské nápisy, černé pivo, typické britské taxíky, kotvící plachetnice, vynikající fish and chips, významné katedrály, bohaté zahrady, erudované průvodce, nebo tradiční claddaghské prsteny.

Blarney Castle
Adare

Celtyckie krzyże, stare opactwa, dzike wybrzeża, rybackie wioski, kolorowe domki, wszechobecne owce, przeróżne bary i puby, świeże ląki, puste plaże, kamienne przytułki, bogaty ratusz w Belfaście, miejsca, które doświadczyły konflikty religijne między katolikami i protestantami, rzeki pełne wody, przepiękne kwiaty – tysiące niesamowitych hortensji, begonii, fuksji, także wrzos lub janowiec, odniesienia literackie (posąg Jamesa Joyce’a, grób Williama Butlera Yeats’a, teatr Samuela Beckett’a, pomnik Oscara Wild’a), szare zamki, kolorowe dublińskie drzwi, wyjątkową bibliotekę, kamień w Blarney, białoszare mewy, dachy kryte strzechą, księżycowy krajobraz The Burren, dojrzałe jeżyny, olbrzymi chodnik (Giant’s Causeway), spontaniczne muzyki, odporne kobiety, deszczowe chmury, irlandzkie nazwy, czarne piwo, ciemne brytyjskie taksówki, zakotwiczone żaglówki, wyśmienite fish and chips, słynne katedry, obfite ogrody, pojętne przewodniki lub tradycyjne claddagh’skie pierścionki.

Letterkenny
Slea Head

Všechno tohle bylo filtrováno interakcemi se spolucestujícími (kteří se se mnou výletu účastnili a díky nimž jsem se seznámila třeba s Australany), přítomností charismatického průvodce Briana, irským počasím (značně proměnlivým a vyznačujícím se častým deštěm) a celiakií, která mě poprvé oficiálně na cestě doprovázela.

To wszystko było jednak jeszcze przefiltrowane interakcjami z moimi współpodróżnikami (spotkałam się poza innymi z kilkoma Australijczykami), obecnością charyzmatycznego przewodnika Briana, irlandzką pogodą (która jest bardzo zmienna i ma tendencję do częstego deszczu) oraz celiakią, która po raz pierwszy oficjalnie mi towarzyszyła podczas mojej podróży.

Doolin

Díky souhře všech výše uvedených faktorů jsem prožila velice zajímavých devět dní v „Éire”, které mě oslovilo zejména svými nelehkými dějinami, přírodou a muzikálností. Jestliže se říká, že „co Čech, to muzikant”, myslím, že by se mělo také říkat „co Ir, to hudební duch, zpěvák a hráč na hudební nástroj”. Hudba je zde skutečně všudypřítomná a prolíná se každodenním životem.

Dzięki wszystkim powyżej wspomnianym czynnikom przeżyłam ciekawe dziewięć dni w Irlandii, którą polubiłam zwłaszcza dzięki jej trudnym losom w przeszłości, przyrodzie i muzykalnej naturze Irlandczyków. W Czechach istnieje powiedzenie „Każdy Czech to muzyk.” Zbyt się z tym nie zgadzam, ale z czym na pewno się zgodzę to: „Każdy Irlandczyk, to człowiek muzykalny mający zdołności śpiewania oraz grania na instrumentach”. Muzyka jest tutaj zdecydowanie częścią zwykłego, codziennego życia i to jest fajne.

Galway

V Irsku se mi líbilo a jsem ráda, že jsem ho navštívila, avšak silněji se do mého srdce zapsala loňská Andalusie.

Blarney Castle Gardens

Cieszę się, że miałam okazję zwiedzić „Éirę” i podobało mi się tu. Jednak Andaluzja w zeszłym roku bardziej wpisała się w moje serce.

Blarney Castle Gardens
Belfast City Hall

2 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange