Místa

Łazienki Królewskie

Jedním z míst, které by člověk při návštěvě Varšavy rozhodně neměl vynechat, je park Łazienki Królewskie. Na první pohled se jedná o celkem obyčejný park skládající se zejména z trávníků, vzrostlých stromů, cestiček a různých staveb, ale později lze objevit kouzla, s nimiž jsem se doposud jinde nesetkala.

V Łazienkách lze trávit čas různě: procházkami, návštěvou památek, poslechem hudby nebo…

Procházky jsou mezi návštěvníky parku asi nejoblíbenější. Než jsem se pustila do psaní tohoto článku, nevěděla jsem, že je park rozdělen na několik různých zahrad – prostě jsem se v něm jen procházela a užívala si zeleně. Nicméně, dle oficiálních informací, jsou zde následující zahrady: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny a Nowy Ogród Chiński.

Z památek se zde nachází Pałac na Wyspie, Stara Oranżerie, Pałac Myślewicki, Biały Domek a Podchorążówka. Nejvýznamějším je Pałac na Wyspie, který je krásně situován na ostrůvku (Pałac na Wyspie v překladu znamená Palác na ostrově) uprostřed jezírka plného kachen. Uvnitř paláce se nalézají dobové interiéry, které postupně procházejí rekonstrukcí – Pałac na Wyspie není přístupný veřejnosti pořád, ale pouze v některých obdobích roku či při různých slavnostních příležitostech.

V neposlední řadě můžete přijít do Łazienek v neděli dopoledne – a to od poloviny května do konce září – a zaposlouchat se do tónů Chopinovy hudby, kterou zde v rámci recitálů přednáší různí umělci. Tato tradice trvá už 57 sezón (v roce 2017 bude 58.) a odehrává se pod známým Pomnikiem Fryderyka Chopina. Byla jsem velice překvapená, jak moc lidí na takový recitál přichází. Když mi o koncertě Krzysztof pověděl poprvé, domnívala jsem se, že se jedná o nějakou komorní záležitost pro skupinku zasvěcených, ale opak je pravdou. Tyto recitály jsou nesmírně populární a pár laviček, které stojí rozestavené kolem pomníku a vodní nádrže zdaleka nestačí, a tak lidé sedí na zemi na trávnících. Rodiče s dětmi, páry, rodiny včetně babiček a dědečků, skupinky kamarádek/kamarádů všech věkových kategorií.

Ale to ještě není to největší kouzlo, kterým Łazienki disponují. Nejkouzelnější je zde fauna. Ne že by se jednalo o nějaká exotická zvířata – naopak, jsou to zcela běžné kachny, pávy, veverky a sýkorky. Jednou jsme v Łazienkách ale viděli srnečka! Veverky jsou tu ovšem tak zdomácnělé, že si od vás vezmou oříšek přímo z ruky. Opřou si svoji malinkou pacičku o vaši dlaň a pečlivě očichávají, co je oříšek a co skořápka. Je to roztomilé a kouzelné. A sýkorky? Když jste trpěliví a najdete si dobré místo, přiletí vám na dlaň a nabídnou si z ní též!!

Zdroje: Łazienki Królewskie

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange