Místa

Něco sladkého…

Už dlouho jsem nepsala o gastronomii a nedoporučila vám žádné podniky. Dovolte, abych to touto cestou napravila a pojednala dnes krátce o třech kavárnách/cukrárnách.

(Ke čtení tohoto příspěvku doporučuji nalít si čaj nebo kávu a dopřát si kousek jablečného závinu, kobližku, perníček, nebo cokoliv jiného, co laská vaše chuťové pohárky).

1.

Cheesecake Corner Warszawa

Prvním místem, jež bych chtěla doporučit, je cukrárna s názvem Cheesecake Corner. Ve Varšavě má několik poboček a já jsem si oblíbila tu v centru na Nowym Świacie (ulice Nowy Świat). Jedná se o maličký, ale o to útulnější podnik v moderním hávu, který nabízí široké spektrum dortů (jak celých, tak naporcovaných), koláčů a zákusků.

Mohu doporučit jablečný koláč – jako ostatně skoro všude v Polsku. Já osobně považuji szarlotku (tak se jablečný koláč řekne polsky) za polský národní koláč. Kromě szarlotky byl vynikající i malinový a čokoládový dort, který jsem koupila do práce.

2.

Ministerstwo Kawy Warszawa

Dále bych chtěla představit kavárnu nedaleko Płacu Zbawicieła nesoucí lákavý název Ministerstwo Kawy. Domnívám se, že zde překlad není potřeba. Kavárna je moderní, rušná a specializuje se na kvalitní kávu. Já nejsem milovníkem kávy a nepiju ji, a i přesto jsem v Ministerstwu byla také spokojená.

Vyzkoušela jsem tam zatím čaj a oříškový dort Pavlova, který byl znamenitý. Jak jsem již uváděla, tyto dorty jsou ve Varšavě velmi oblíbené a dá se na ně natrefit ledaskde, ale oříškový jsem viděla a jedla poprvé. Oříškový nebyl pouze krém, ale také korpus dortu.

Atmosféra Ministerstwa je trošku hipsterská a já ji hodnotím pozitivně.

3.

ciastkowo.pl Warszawa

Na závěr přijměte pozvání do poněkud starosvětské a malinko ošuntělé cukrárny ciastkowo.pl, jež se nachází u Parku Szczęśliwickiego. Je to taková ta cukrárna, kam si chodí lidé z okolních obytných čtvrtí pro narozeninové, nedělní i „jen tak“ zákusky, ale toto svoje určení vysoce převyšuje.

V létě nabízí výbornou domácí zmrzlinu různých příchutí – já osobně miluji lískový oříšek, ale chutné jsou i další – broskev, maślanka z rakytnikiem či Rafaelo.

Kromě zmrzliny mi zde velice chutná mrkvový dort, szarlotka, panna cotta s jahodami nebo malinami či W-Zetka (vyslovuj vuzetka – speciální polský zákusek, pro jehož název existuje několik různých vysvětlení, např. že se jmenuje podle varšavské trasy W-Z, v jejíž blízkosti se nacházela první cukrárna, která ho začala na přelomu 40. a 50. let prodávat; nebo že vznikl ze zkratky „WZC“ zkráceniny výrazu „wypiek z czekoladą“ – v překladu pečivo s čokoládou, anebo že se jméno odvozuje od prvního výrobce zákusku „Warszawskich Zakładów Cukierniczych“, což bych přeložila jako Varšavské pekárny/cukrárny.

ciastkowo.pl se mi nejdřív úplně nezamlouvalo a přišlo mi trošku zastaralé, ale později jsem změnila názor a oblíbila si ho. Nehraje si na žádné hogo fogo a přitom nabízí výborné produkty.

Navštívila jsem na příklad také proslulou cukrárnu Blikle, ale jejich výrobky mě nezaujaly, připadaly mi těžké a prostředí umolousané – nicméně zákazníků měli dost.

Mně však jedna návštěva u nich stačila, vracet se nehodlám (abych nebyla příliš přísná, mohu na jejich obranu uvést to, že jsem navštívila pobočku na hlavním vlakovém nádraží, která nemusí být zrovna výkladní skříní, nicméně každá pobočka by měla nalákat k další návštěvě a to se zde nezadařilo).

Na rozdíl od tří zmíněných kaváren/cukráren, v nichž jsem zaručeně nebyla naposledy!!

Zdroje:

Wikipedia: Wuzetka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange