Místa

Nowe Miasto

Již několikrát jsem se na blogu zmiňovala o varšavském starém městě, tzv. Starówce, která je malebná a překrásná a jistě stojí za návštěvu.

Pokud však projdete Barbakánem a neobrátíte se zpět, abyste se vrátili na „Staroměstské náměstí”, dostanete se ulicí Freta na Rynek Nowego Miasta (alias Novoměstské náměstí) – ústřední bod varšavského nového města, jež svým půvabem podle mého názoru v žádném případě nezaostává za svým „starým” kolegou.

Já osobně varšavské nové město miluji. Nevím, čím konkrétně okouzlilo moje srdce, ale byla to znovu láska na první pohled. Nachází se zde spousta rozkošných zákoutí a vládne zde mnohem větší klid, než na turisty oblíbené Starówce.

Původně bylo nové město samostatným správním celkem a sousedilo se starou Varšavou, od níž ho oddělovaly ochranné hradby. Existence nového města je doložena již od roku 1408, kdy mu byla udělena sídelní práva a mnozí občané, kterým bylo těsno na území staré Varšavy, se přestěhovali právě do nového města, jež se uvelebilo na sever od města starého.

Obě města byla sloučena až o téměř čtyři staletí později, konkrétně v roce 1791. Bohužel nové město potkal v době druhé světové války stejný osud jako mnohé jiné varšavské čtvrti – bylo z velké většiny zničeno v důsledku represí po Varšavském povstání.

Stejně jako staré město, byly však i budovy města nového po skončení války obnoveny, čili dnes se můžeme kochat pohledy na „staronové” domy, kostely a ulice.

Kromě nich stojí za zmínku také Fontánový park, jenž administrativně spadá pod čtvrť nového města. Jedná se o jeden z varšavských parků – ani ne příliš rozsáhlý, ale výjimečný fontánovými vystoupeními, jež se zde konají vždycky o letních víkendech.

Představení fontán je podbarveno hudebním doprovodem a kromě hry vody a světel můžeme být svědky i videomappingu na vodní clonu. Tato předsavení jsou velmi populární a vyhledávaná – v zimě je však park o dost pustější.

Pokud budete ve Varšavě, rozhodně se zajděte do nového města podívat – a pokud vás jeho útulná, rozkošná atmosféra neokouzlí, pak vězte, že váš vkus je odlišný od vkusu češkyvevaršavě, která považuje nové město za jedno ze svých nejoblíbenějších míst ve Varšavě.

Zdroje:

Wikipedia: Nowe Miasto Warszawa

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange