Místa,  Osobní

Opět v Londýně/Znów w Londynie

Již podruhé v průběhu posledního půl roku mě zaměstnavatel vyslal do britské metropole. Měla jsem radost, protože se mi tam v srpnu moc líbilo a těšilo mě si vychutnat ještě poslední předbrexitovou možnost, jak se tam podívat. Vzhledem k tomu, že hlavní památky jsem v průběhu minulých návštěv viděla, minule se porozhlédla po svých oblíbených místech, nyní jsem se rozhodla navštívit zákoutí, která mi někdo doporučil.

Już drugi raz w ciągu ostatniego pólroka zostałam wysłana przez pracodawce do brytyjskiej stolicy. Ucieszyłam się, bo w sierpniu bardzo mi się tam podobało i chciałam wykorzystać ostatnią przedbrexitową szansę żeby trochę pozwiedzać. W związku z tym, że główne zabytki już kiedyś odwiedziłam i w sierpniu się udałam do swoich ulubionych miejsc, zdecydowałam, że tym razem sprawdzę zakątki polecone przez kogoś.

Mým prvním cílem bylo muzeum Leighton House Muzeum v Kensingtonu – bohatá rezidence malíře Fredericka Leightona, který si nechal dům v 19. století postavit s cílem zde tvořit, kochat se nasbíranými uměleckými kousky, přijímat hosty a cítit se dobře. Tento dům mi doporučila sestra. A odhadla můj vkus moc dobře. Dům se mi dost líbil – zejména malované dlaždice, arabský pokoj, bohaté vzory a nádherný odstín tyrkysových kachlíků.

Zaczęłam więc od Leighton House Muzeum, bogatej rezydencji malarza Fredericka Leightona, dla którego zbudowano dom w XIX. wieku, żeby mógł tutaj pracować/malować, delektować się własną zbiórką sztuki, zapraszać gości i po prostu czuć się dobrze. Zabytek mi poleciła siostra i bardzo słusznie oceniła mój gust. Wnętrze mi się podobało – zwłaszcza malowane tafle, pokój arabski, bogate wzory i dekoracje oraz przepiękna barwa turkusowych płytek.

Dalším místem byl Hampstead, kde se kromě typické hlavní ulice nachází také dům Johna Keatse, romantického básníka zahynuvšího na tuberkulózu ve věku 26 let, jenž zde bydlel. Za stěnou téhož domu spala i jeho láska Fanny Brawne. Bohužel už se mi kvůli tmě a nedostatku času nepodařilo projít se v parku Hampstead Head proslulém vycházkami v přírodě, ale i tak jsem se na Hampstead High Street cítila dobře. Život zde tepal pro mě příjemným tempem a v knihkupectví jsem si chtěla sednout na koláč a čaj… Jen bohužel byla všechna místa obsazena. V neděli v podvečer!

Kolejnym miejscem był Hampstead polecone przez najlepszą koleżankę, gdzie oprócz tradycyjnej głównej ulicy można odwiedzyć dom John’a Keats’a, poety romatycznego, który umarł w wieku 26 lat na tuberkulozę. W tym domu mieszkał nie tylko on, ale także jego ukochana Fanny Brawne. Niestety przez ciemno i brak czasu nie udało mi się pospacerować w słynnej lokalizacji spacerowej Hampstead Head. Na Hampstead High Street się jednak czułam komfortowo i dobrze. Życie bębniło w mnie przyjemnym tempie i księgarnią kusiła ciastkiem z herbatą… Tylko wszystkie miejsca zajęte. W niedzielę wieczorem!

Z nových míst jsem se dostala také do Battersea Park, do něhož vede krásný historický Albertův most spojující Chelsea s Battersea. Lambeth Palace, stejně jako sousoší od Rodina u Parlamentu jsem také viděla poprvé. Posledním novým cílem bylo Muzeum Madame Tussands, od něhož jsem očekávala hlavně konzum, ale příjemně mě překvapilo. Bavilo mě sledovat celebrity, filmové i historické postavy a případně se s nimi fotit – nepředpokládám, že by totiž Tom Hiddleston z masa a kostí tak ochotně svolil ke společnému snímku.

Poza tym zobaczyłam także po raz pierwszy Battersea Park, do którego można dojść pięknym mostem Alberta lączącym Chelsea z Battersea. Również Lambeth Palace lub posąg od Rodina jeszcze nigdy nie ogłądałam. Ostatnim nowym celem było Muzeum Madame Tussands. Spodziewałam się głównie tłumów i komercji, ale zostałam pozytywnie zaskoczona. Sprawiało mi przyjemność przygłądać się aktorom, sportowcom, filmowym lub historycznym postaciom lub nawet sobie z nimi robić zdjęcia. Nie przypuszczam, że by w rzeczywistości np taki Tom Hiddleston marzył o wspólnej fotce.

Samozřejmě se našel čas i na některé stálice – Tower Bridge, South Bank, Trafalgar Square, Covent Garden, či Regent’s Park.

Oczywiście poszłam również do klasycznych lub ulubionych miejsc – Tower Bridge, South Bank, Trafalgar Square, Covent Garden, lub Regent’s Park.

K Hyde Parku jsem doposud neměla vytvořen nějaký speciální vztah, ale po této návštěvě na něj určitě budu vzpomínat v dobrém. Nejen, že mě šokovaly rozkvetlé rostliny spíše evokující začátek dubna než polovinu ledna, nejen, že jsem zde viděla papouška a spoustu veverek, nejen že tu lze v noci obdivovat hvězdy, ale odehrála se tady i situace důležitá pro můj osobní život.

Mój stosunek do Hyde Parku na razie nie był jakoś specjalnie ukierunkowany. Po tej wizycie mogę jednak stwierdzić, że go polubiłam. Nie tylko przez kwitnące kwiaty kojarzące się raczej z początkiem kwietnia niż połową stycznia, nie tylko przez papugę i wiewiórki, które tutaj widziałam, nie tylko przez gwiazdy, które można podziwiać nocą, ale także przez sytuację bardzo ważną dla mojego życia, która miała miejsce właśnie w Hyde Parku. Czytelnnik pozwoli, żebym pozostawiła szczegóły tego wydarzenia jego wyobrażni, bo jest dla mnie zbyt prywatna.

Nechám si ji, s dovolením, zatím pro sebe. Nevím, kdy se mi opět podaří do Londýna dostat a za jakých okolností to bude, ale tuhle poslední návštěvu si určitě budu pamatovat.

Nie wiem, kiedy mi się znów uda trafić do Londynu i w jakich okolicznościach, tą jednak wizytę będę na pewno pamiętała.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange