Místa

Pałac w Wilanowie

V pátek jsem se vydala do Pałace w Wilanowie, protože jsem o něm už dávno chtěla napsat příspěvek na blog. Zatím jsem v jeho blízkosti byla pouze jednou, ale domnívám se, že si svůj vlastní článek zaslouží.

Jedná se o barokní palác, který byl postaven v letech 1681–1696 pro krále Jana III Sobieskiego a Marii Kazimieru podle projektu Augustyna Wincentego Locciego. Boční křídla byla dostavěna v letech 1723–1729.

Palác, jak již indikuje samotné jeho jméno, se nachází v místě zvaném Wilanów, které je nyní součástí Varšavy a jednou její městskou částí, ale ne vždy tomu tak bylo. Wilanów býval samostatným městečkem nedaleko Varšavy a v takovém architektonickém stylu byl i koncipován celý palác.

Jedná se o velmi zdobnou stavbu, jejíž exteriéry hýří sochami a interiéry obrazy, dřevěným obložením či uměleckými sbírkami dekorativních předmětů.

Palác v průběhu staletí měnil vlastníky, až nakonec připadl státu a nyní v něm sídlí Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, které zpřístupňuje návštěvníkům reprezentační i soukromé sály paláce.

Měla jsem štěstí při koupi lístku – nevěděla jsem, že je omezený počet vstupenek, které na daný den prodávají, čili jsem nijak nepospíchala, a jaké bylo moje překvapení, když jsem asi po 10 minutách obdivování vnějších fasád, přešla k hlavnímu vstupu a uviděla nápis, že všechny vstupenky na dnešní den byly vyprodány. To by mě bývalo nepotěšilo, kdybych ji nesehnala – jela jsem kvůli paláci speciálně do tohoto poněkud odlehlého místa (cca 40 minut cesty autobusem). Tím pádem doporučuji si vstupenky ohlídat dopředu.

Prohlídka interiéru mě uspokojila, vše bylo dostatečně pompézní, zlacené a krásné. Díky jednomu z vlastníků, Stanisławu Kostkovi Potockému, který zde založil roku 1805 jedno z prvních veřejných muzeí v Polsku, disponuje palác velkým množstvím uměleckých předmětů. Několik celých místností je zařízeno v dálnovýchodním stylu.

Já jsem absolvovala prohlídku hlavních prostor v paláci, ale lze ještě navštívit Apartamenty Księżnej Marszałkowej Lubomirskiej.

Je poznat, že ve Wilanowie jsou na turisty připraveni, vstupenka stojí 20 zlotých, což je poměrně dost, při vstupu do paláce jsou turnikety, jimiž se prochází, batohy se odkládají v šatně a audioguide je možno si vypůjčit za dalších 12 zlotých, což už je vyloženě zlodějina.

Nicméně návštěva paláce za investici 20 zlotých stojí – více mě nadchla první část v přízemí, kde se nacházela ložnice a předpokoj krále a královny společně s dalšími místnostmi a kabinety. Druhá část v prvním patře se věnovala už více prezentaci sbírek obrazů v méně zdobných interiérech.

Úplně na začátku však byly zahrnuty do prohlídky čtyři kabinety z prvního patra a ty byly nádherné – obdivovala jsem dřevěné obložení a dálnovýchodní a myslivecké zaměření pokojů.

Zjišťuji, že dřevěné obložení má něco do sebe – působí na mě strašně útulnou atmosférou, ačkoliv pochybuji, že bych v takovém „chatovém/lesním“ prostředí vydržela žít napořád.

Palác obklopuje rozsáhlý park, do něhož jsem tentokrát nezacházela – neměla jsem tolik času, ale při minulé návštěvě jsme si ho s Krzysztofem prochodili.

Chtěla bych touto cestou Wilanów doporučit všem, kteří mají rádi zámkovitý typ památek, zlacení, odrazy křišťálových lustrů ve starých zrcadlech a dech historie skrývající se v intarzovaných sekretářích, stříbrném nádobí či hedvábných tapetách.

Zdroje:

Wikipedia: Pałac w Wilanowie

Oficiální strana: Pałac w Wilanowie

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange