Místa

Ploskovice

Minulý týden se mi na Manětíně zalíbilo, prohlídka zámku mě bavila, a tak jsem navrhla kamarádce, za níž jsem jela na návštěvu do Děčína, že bychom si společně mohly udělat v sobotu výlet na další z řady českých zámků, a to na Ploskovice. Kamarádka s výletem souhlasila, protože sama v Ploskovicích nikdy nebyla, tudíž jsme vyrazily.

W zeszły tydzień mi się spodobała wizyta zamku Manětín, więc zaproponowałam koleżance, którą odwiedziałam w Děčíně, żebyśmy sobie w sobotę zrobiły wycieczkę do nie zbyt odległego kolejnego czeskiego zamku – do Ploskovic. Koleżanka się zgodziła, bo sama też jeszcze nie odwiedziła tego miejsca, więc się wybrałyśmy.

Počasí bylo deštivé – z čehož se v poslední době snažím radovat, protože jinak vládne sucho a přírodu to ohromně sužuje, nehledě na to, že možná nebude vůbec žádná úroda – ale pro procházku po zámeckém parku to přeci jen není úplně ideální. I tak jsme se snažily prohlédnout si areál, obdivovat kašny či hlasitě křičící pávy.

Niestety było deszczowo. Ostatnio staram się jednak cieszyć z takiej właśnie pogody, bo za rzadko pada i przyroda bardzo mocno odczuwa brak wody, co może później powodować kiepską żniwę i suszę. Dla spacerów w parku zamkowym to jednak nie najlepsze warunki. Wbrew pogodzie ogłądałyśmy fontanny, kwitnące drzewa, zamek oraz bardzo głośne pawie.

Také se zde zrovna konala přehlídka historických vozů.

W ten weekend tu też miało miejsce jakieś spotkanie starych samochodów.

Potom již následovala samotná prohlídka zámku, jehož současná podoba nejvíce odráží poslední přestavbu a zařízení v rokokovém slohu. Samozřejmě jsou zde patrné i pozdější vlivy, ale celkově na mě působil interiér dosti „mladě”.

Potem już zaczęło się zwiedzanie zamku z przewodnikiem. W środku najwyraźniej prezentuje się styl, w którym zamek został odnowiony podczas ostatniego remontu – rokoko. Obecne są natomiast także elementy poźniejszych stylów. Całkowicie odniesłam wrażenie, iż wnętrza wygłądają dosyć „młodo”.

Zámecké pokoje zpřístupněné veřejnosti tvořící první patro zámku jsou císařovy a císařovniny komnaty, protože zde bydlel Ferdinand I./V. Habsburský se svojí ženou Marií Annou Savojskou. Tyto pokoje jsou dokonale symetrické a představují dvě protilehlá „křídla” (nejde o skutečná křídla, jen o vnitřní koncepci nevybočující ze základního obdélníkového půdorysu zámku) a mezi nimi se nachází ústřední bývalý taneční sál, který je nejzdobnější a nejpůsobivější místností zámku.

Sale otwarte dla publiczności mieszczą się głównie na pierwszym piętrze i chodzi o byłe pomieszczenia cesarza oraz cesarzowej, bo mieszkał tutaj Ferdynand I/V Habsburg z swoją żoną Marią Anną Sabaudzką. Te pokoje są w stu procentach symetryczne i na środku międzi nimi znajduje się główna, największa i najpiękniesza sała bałowa.

V druhém patře se pak nalézá několik pokojů, které již v novější historii zámku sloužily jako letní sídlo Ministerstva zahraničí a obýval je svého času sám Edvard Beneš. Nyní je v nich k vidění soukromá sbírka maleb 19. století s několika díly Josefa Mánesa, Bedřicha Havránka či Vojtěcha Hynaise, největší zastoupení zde má však Josef Navrátil, který se značnou měrou podílel i na dekoracích samotného zámku – vytvořil zde zejména stropní malby, návrhy na lustry, kliky a garnýže.

Na drugim piętrze można z kolei zobaczyć kilku pomieszczeń, które w poźniejszych czasach wykorzystywane były przez Ministerstwo spraw zagranicznych i w których latem kiedyś mieszkał nawet były minister i prezydent pierwszej rzeczy pospolitej czechosłowackiej Edvard Beneš. Dziś są tutaj wystawione obrazki XIX. wieku w ramach prywatnej kolekcji pożyczonej zamkowi przez jej właściciela. Jest kilka dział sztuki czeskich malarzy Josefa Mánesa, Bedřicha Havránka lub Vojtěcha Hynaisa. Najwięcej obrazków jednak narysował Josef Navrátil, który też udekorował sporą część zamku – głównie sufity, kłamki, żyrandole lub lambrekiny.

Zhlédnutím obrazů v druhém patře skončila prohlídka, v jejímž rámci zazněla ještě jedna architektonicky zajímavá informace, která stojí za zmínku – a sice práce s vodou v areálu zámeckého parku i zámku jako takového.

Obejrzywszy drugie piętro, skierowałyśmy się do wyjścia, bo zwiedzanie zostało zakończone. Jednak chcę jeszcze wspomieć jedną ciekawą architektoniczną informację, która została nam przekazana w ramach wizyty. Chodzi o obecność wody na terenie parku.

Protékal zde totiž potůček, který byl zkrocen tak, aby jeho proud vedl z vrchního altánku, přes kašnu před zámkem, poté pod zemí a pod zámkem, zámeckými grottami až do další kašny za zámkem a jezírka uzavírajícího park. To mě zaujalo, neboť jsem ještě něco takového neviděla. Nyní však voda bohužel chyběla, zdá se, že potůček již tudy neprotéká.

Wcześniej podobno znajdowała się tutaj mała rzecka, która została ukierunkowana w taki spósob, żeby leciała z górnej altanki, przez pierwszą fontannę przed zamkiem, później pod ziemią i pod samym zamkiem, do grotty, do drugiej fontanny za zamkiem i do malutkiego stawu na samym końcu parku. Jeszcze nie widziałam czegoś takiego, więc uważam, że to ciekawe. Niestety nie było wody – nie wiem czy tymczasowo czy na stale.

Návštěvu Ploskovic hodnotím jako zdařilou, ačkoliv budova i interiéry jsou trochu ošuntělé a snesly by rekonstrukci, ale vím, jak je těžké financovat takový projekt, čili to můj dojem příliš neovlivnilo.

Odwiedziny Ploskovic mi się podobały, aczkolwiek tynk zamku oraz dekoracje potrzebowałyby odnowienia. Jestem jednak świadoma, ile kosztuje taki remont, więc gorszy stan budynku nie popsuł mi zbytnio wrażeń.

V krasném slunečném dni musí být příjemné strávit v parku více času, procházet se, či si v restauraci zakoupit nabízený piknikový koš a vychutnat si svačinku na čerstvé trávě (pokud dostatečně prší, jinak si budeme piknik vychutnávat na krásné, čerstvé poušti).

Mając lepszą pogodę, wyobrażam sobie, iż w parku można spędzić więcej przyjemnego czasu. Pospacerować albo wybrać się na piknik z koszem piknikowym, który oferuje restauracja zamkowa (oczywiście pod warunkiem, że można usiąść na pięknej, zielonej, świeżej trawie i nie na pięknej, żółtej, świeżej pustyni, co nastąpi, jeżeli nie będzie wystarczająco padać).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange