Místa

Příjemné varšavské ráno 26. ledna 2017

Někdy se vzbudíte a venku je šedo a sychravo a temno a vůbec se vám nechce z postele – v takových chvílích si vždycky vzpomenu na jednu z úvodních vět večerníčku Bob a Bobek: „Ale Bobkovi se z vyhřátého klobouku nechtělo…“.

A jindy jsou naopak rána, kdy vás probudí přívětivý paprsek slunce na tváři (anebo budík a slunce se dostaví později) – a pokud jste zrovna bez práce (nebo pracujete na směny a máte odpolední, nebo je víkend, nebo státní svátek… zkrátka nemusíte do práce) můžete si dovolit ten luxus, že se vydáte ráno na procházku.

A přesně to jsem udělala tento čtvrtek. Venku sice bylo -6 stupňů, ale slunce za oknem bylo tak lákavé, že jsem doprovodila Krzysztofa do práce a potom se šla projít. Nakonec jsem strávila venku hodinu a tři čtvrtě a bylo to nádherné. Málo lidí (hlavně pejskaři), slunce se třpytilo na zmrzlém sněhu a ve vzduchu bylo cítit zimu.

Dopravila jsem se nejprve do parku na Polích Mokotowských, odkud jsem pokračovala „tajnou“ cestičkou, kterou mi před časem Krzysztof ukázal – a sice kolem zahrádek Rakowiec.

Je to naprosto úžasné místo a troufám si říct, že zatím jedno z mých nejoblíbenějších ve Varšavě vůbec. Nevím, zda by někdo sdílel tento názor, ale pro mě je to zde naprosto dokonalé. Směsice neuspořádanosti volně a divoce rostoucích rostlin s pravidelností a řádem – je zde celkem asi kolem 500 zahrádek, které jsou velmi pravidelně uspořádány a odděleny uličkami, které nesou jména jako Wiśniowa (Višňová), Śliwkowa (Švestková), Jabłoniowa (Jabloňová), Jaśminowa (Jasmínová). Po okraji se táhne březová alej. Zahrádky jsou více či méně obdělávané a upravené a právě to jim dodává neopakovatelného kouzla. Na závěr jsem ještě u branky viděla zrzavou veverku, jak sedí na plotě a potom odskáče do křoví. Krása.

Pokračovala jsem parkem Żołnierzy Radzieckich, kde jsou obvykle k vidění veverky a ke slyšení klasické varšavské vrány a havrani, až jsem dorazila do posledního parku – Parku Zasława Malickiego, v němž se nachází malé jezírko s ostrůvkem plným ptáků. Jsou zde zejména kachny, havrani a racci. Jeden místní racek utrpěl velmi vážnou psychickou újmu, když mu někdo (oj, ty zlý mraze) zamrazil díru v ledu, která byla již dříve správou parku v ledu vysekána, aby ryby měly dostatek vzduchu. Bylo to směšné, racek si sedí na zamrzlé díře a křičí z plných plic, co se to děje.

Později jsem se vrátila domů s červenými tvářemi, vymrzlými stehny a chutí na čaj a sušenku!!

Zdroje:

Ogródki Rakowiec

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange