Místa,  Osobní

Trnava/Trnawa

Jak jsem již zmínila v předchozím příspěvku a naznačila v tom z Londýna, začátek roku 2020 přinesl do mého života tolik vytouženou změnu: zamilovala jsem se. Ačkoliv na ty dva a půl roku, kdy jsem byla single, nebudu vzpomínat ve zlém, protože mi hodně daly, je bytí ve dvou prostě skvělé. A to nejen po stránce citové, ale i té, řekněme, objektivní a navenek orientované.

Jak już wspomniałam w poprzednim wpisie i zasugerowałam w tym z Londynu, początek roku 2020 przyniósł do mojego życia zmianę, której sobie bardzo życzyłam: zakochałam się. Chociaż na te dwa i pół roku, kiedy byłam singielką, będę wspominać z radością i w pewnym sensie wdzięcznością, bycie z ukochanym jest jednak wspaniale. Nie tylko pod kątem uczuciowym, ale także obiektywnie, na zewnątrz.

Co tím myslím? Na příklad to, že vás druhá osoba začne okamžitě obohacovat svými životními zkušenostmi, postoji a podmínkami. Najdete si přítele, který hraje na klavír, a hned se naučíte „Ovčáci, čtveráci“. Najdete si fyzika a hned vás seznámí třeba se základy termodynamiky, které jste z gymnázia už zapomněli. Najdete si Slováka a okamžitě se dozvíte, co se děje na slovenské politické scéně (dnes jsou volby do Národní rady), začnete číst knížku ve slovenštině a vyrazíte na víkend do Trnavy, jeho rodného města.

O co mi chodzi? O to, że druga osoba od razu zaczyna nas wzbogacać swoimi doświadczeniami, podejściami lub warunkami życiowymi. Znajdziecie sobie na przykład chłopaka, który gra na pianinie i od razu się nauczycie jakąś prostą piosenkę, bo wspólnie i fajnie. Znajdziecie sobie fizyka i od razu was zapozna z podstawami termodynamiki, które już oczywiście od czasów liceum zapomnieliście. Znajdziecie sobie Słowaka i natychmiast wiecie, co się dzieje w polityce słowackiej (dziś są wybory parlamentarne), zaczniecie czytać książkę po słowacku i wybierzecie się na weekend do Trnawy, jego miasta rodzimego.

Pokud k tomu máte ještě nejlepší kamarádku, která vás podporuje v kreativním projevu, můžete se setkat i s otázkou, zda se češkavevaršavě změní na češkuvtrnavě. Pojďme se tedy zaměřit na to, co češkavevaršavě v Trnavě viděla, jak si rozšířila své zeměpisné a poznávací znalosti a co ji v sedmém největším městě Slovenska zaujalo.

Jeżeli również posiadacie najlepszą koleżankę, która was wspiera w próbach kreatywności, możecie się spodziewać pytania, czy teraz zamiast ceskavevarsave będzie ceskavtrnave. Spójrzmy więc na to, co ceskavevarsave w Trnawie zobaczyła, jak wzbogaciła swoją wiedzę geograficzną i co jej się w siódmym największym mieście Słowacji najbardziej spodobało.

Kromě toho, že se městu prý říká „malý Řím“, protože dříve bývalo městem s největším počtem kostelů na počet obyvatel, je významné také z hlediska fotbalu. Pochopila jsem, že Spartak Trnava sídlí hluboko v srdcích Trnavanů, kteří s úctou vzpomínají na zlatý přelom šedesátých a sedmdesátých let, kdy se Spartak stal pětkrát vítězem celé Československé ligy. Po rozdělení republik slavil výhru v lize zatím pouze jednou a to v sezóně 2017/2018, kdy oslavy nebraly konce.

Oprócz tego, że czasami można usłyszeć, że Trnawa jest „małym Rzymem”, bo miała kiedyś największą liczbę kościołów na mieszkańca, jest także słynna przez piłkę nożną. Szybko zrozumiałam, iż Spartak Trnava bytuje bardzo głęboko w sercach miejscowych, którzy z szacunkiem pamiętają złoty koniec lat sześćdziesiątych i początek lat siedemdziesiątych, kiedy Spartak pięć razy zwyciężył w lidze czechosłowackiej. Później świętował jeszcze raz, w sezonie 2017/2018.

Nejen fotbalem živ jest člověk, a tak zmíním, že v Trnavě sídlí také automobilka PSA (Peugeot, Citroën), či výrobna cukrovinek Figaro (občas prý vzduch voní čokoládou).

Jednak życie to nie tylko piłka, więc warto napisać, że w Trnawie także istnieje zakład produkcji samochodów PSA (Peugeot, Citroën) lub słodyczy – Figaro (powietrze podobno od czasu do czasu pachnie czekoladą).

Historické centrum města dosud lemují hradby – v mnoha částech již zrekonstruované, cihlové, moc hezké. Samo centrum je zvláštní směsicí velice starých a zchátralých domečků (je jich ale už spíš menšina) a nových domů, postavených na jejich původních místech. Tu a tam vykoukne také socialistický dům, který, ač sám svědectvím jisté historické etapy, se ke zbytku zástavby vůbec nehodí a působí jako pěst na oko.

Historyczne centrum miasta jest otoczone ceglanymi murami obronnymi, które są już często odnowione i bardzo ładne. W samym centrum znajduje się ciekawa a może trochę dziwna mieszanka bardzo starych i zniszczonych kamieniczek (już ich zostało mało) i nowych domów zbudowanych zamiast ich. Gdzieniegdzie można spotkać też budynki rodzaju peerelowskiego, które aczkolwiek są również świadkami swojej epoki, nie pasują niestety do reszty zabudowy.

Město nabízí možnosti procházek v uličkách, ale i parcích. Ty se zatím ještě neprezentují ve své nejsvátečnější rozkvetlé, či podzimně barevné formě, ale i tak se mi líbily. Zejména Bernolákov sad.

Miasto oferuje możliwości spacerów uliczkami lub parkami, które jeszcze nie prezentują się w najładniejszej wiosennej lub jesiennej odsłonie, ale już teraz mi się podobały. Zwłaszcza Bernolakuv sad.

Příjemná je i možnost vyrazit do nedaleké chráněné krajinné oblasti, lesoparku a k rybníkům v Kamenném mlýně.

Przyjemna jest także bliskość parku krajobrazowego Kamenný mlýn z lasami i stawami.

Co mi zatím poněkud uniká, je nějaký spojující prvek, jenž by z jednotlivých hezkých i méně hezkých míst vytvořil celek. Nějaká červená nit, dějová linka, která by se vinula městem a já bych díky ní navlékala navštívené body na mapě města jako korálky na strunu a tvořila si tak ucelený a jednolitý obraz Trnavy. Ale to možná teprve přijde. Byla to přeci jen první návštěva.

Na razie nie mogę zdecydować, co jest takim wspólnym elementem miasta. Coś, co się jak czerwona linijka, jak wątek pojawia i co mogłabym zbierać jak koraliki i tworzyć sobie w głowie jakiś taki całkowity obraz Trnawy. A może to dopiero nastąpi, bo to przecież moja pierwsza wizyta.

Anebo tou červenou nití je osobnost mého přítele, jehož vzpomínky a zážitky se váží k nejrůznějším zákoutím? Základní škola, střední škola, místo, kde se vždy v úterý hrával s klukama fotbal, hotel, v němž se konal maturák, knihovna, kde prý v dětství trávil spoustu času, Západoslovenské muzeum, kde pracovala jeho maminka, Hrubý kostel, který jeho babička vymalovala na plátno, hospody, v nichž sedával s kamarády, ploty, které přelézali, obchody, kde nakupoval granule pro psa, pizzerie, kam chodil na brigádu (a asi dalších tisíc míst, kam také chodil na brigádu), fotbalový stadion, kde v roce 2018 slavil s dalšími dvaceti tisíci fanoušky mistrovský titul, vlakové nádraží, odkud dojížděl do Bratislavy, rybník, na němž bruslíval, koupaliště, kde v létě dováděl, ZUŠ, kam chodil na kytaru a další a další místa nabitá vzpomínkami a zážitky.

Albo tym czymś jest osobowość mojego chłopaka, który ma stąd tyle różnych wspomnień, tyle różnych przeżyć? Szkoła podstawowa, liceum, miejsce, gdzie każdy wtorek grano z kolegami w piłkę, hotel, w którym miał miejsce bal przedmaturowy, biblioteka, w które podobno spędzał w dzieciństwie sporo czasu, Zachodosłowackie muzeum, w którym pracowała jego mama, Hrubý kostel, który wymalowano przez jego babcie na płótnie, knajpy, w których imprezował z kolegami, ploty, przez które przechodzili z kolegami po imprezach, sklepy, gdzie kupował pokarmy dla psa, pizzeria, w której pracował podczas wakacji, żeby zarobić trochę kasy (takich miejsc jest tutaj zresztą bardzo dużo), stadion piłki nożnej, gdzie świętował razem z dwadzieścia tysiącami innych kibiców tytuł w 2018 roku, stacja kolejowa, skąd dojeżdżał do Bratysławy, staw, na którym jeżdził na łyżwach, basen zewnętrzny, gdzie spędzał sporo letniego czasu, szkoła muzyczna, gdzie uczył się grać na gitarze i kolejne i kolejne miejsca, przeżycia, przygody.

Ano, to bude ono. Spojujícím prvkem Trnavy pro mě bude ON. Bude to JEHO město. A mám radost, že jsme v průběhu společného víkendu na mapu zážitků přidali další – společné. Třeba posezení v jedné z mnoha kaváren, jež mě tu zaujaly…

Tak, to to. Leitmotivem Trnawy będzie dla mnie ON. Trnawa będzie JEGO miastem! Bardzo się cieszę, że wspólnie dodaliśmy już też kilku momentów do listy trnawskich wydarzeń – na przykład fajne odwiedziny jednej z dużej liczby ciekawych lokalnych kawiarni…

Zdroje/Żródła:

https://cs.wikipedia.org/wiki/FC_Spartak_Trnava


Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange