Místa

Varšavská Wisła & Nové Bulváry

Významnou roli hraje v životě Varšavanů řeka Wisła, kterou, jak jsem již zmiňovala dříve, město doprovází asi na 28 km jejího toku.

Kromě toho, že Wisła rozděluje Varšavu na dvě části města (dřívější Varšavu a Prahu), dnes už jen různé městské části, jedná se o přirozený bod (či spíše křivku) setkávání. Je trochu paradox, že něco může zároveň rozdělovat i spojovat, ale přesně to se děje. Břehy řeky, jež si podle mého názoru poněkud netypicky zachovaly do velké míry přírodní ráz, jsou zejména v létě plny lidí.

Budu se v tomto článku zabývat úsekem řeky cca mezi Łazienkowskim a Gdańskim mostem.

Je pravda, že co se týče lodní dopravy, není Wisła ani zdaleka tak vytížená jako Dunaj v Bratislavě (doprava různých materiálů a zboží) či Vltava v Praze (výletní lodě s vyhlídkou, šlapadla, veslice). Je velkým úspěchem, že zde byl v několika místech zprovozněn přívoz mezi pravým a levým břehem.

Ovšem nábřeží a břehy řeky jsou velmi oblíbené mezi lidmi. Na pražské straně panuje spíše plážová, uvolněná, letní, odpočinková atmosféra. Nacházejí se zde pláže, na nichž si můžete rozložit deku a slunit se, cyklostezka, koupaliště, hřiště, ohniště na grilování a vyhlášená La Playa, kam se chodí pařit. Jelikož já pařankou nejsem, ještě jsem tam nebyla a zatím tam ani jít neplánuji.

Druhý břeh řeky je v úseku mezi Łazienkowskim a Świętokrzyskim mostem lemován bary a scházejí se zde večer nejen hipsteři, aby si zatančili v rytmu (pro mě nepochopitelném) hudby.

Této noční zábavy jsem se zúčastnila dvakrát – poprvé to bylo celkem fajn, poněvadž to bylo něco nového, nikdy jsem takhle pařit nechodila, tak se mi to celkem líbilo, ale na podruhé už mě to moc nebavilo, protože se zde kumuluje velké množství lidí, kteří pijí alkohol a v průběhu večera se stávají čím dál výraznějšími (abych byla politicky korektní), a hudba, která zde zní, mě bohužel tanečně neuspokojuje.

Lze sem však vyrazit i přes den, posedět na lehátkách a odpočinout v horkém letním dni.

U Świętokrzyskiego mostu se nachází socha Syrenki a Centrum Nauki Kopernik – a právě zde začínají Nové Bulváry. Táhnou se někam mezi most Śłąsko-Dąbrowski a Gdański. Tato část nábřeží byla nově zrekonstruována a otevřena letošního roku.

Musím říci, že se jim povedla. Působí jako opravdová promenáda se spoustou zajímavých prvků sloužících k pobavení dětí i dospělých, relaxaci, odpočinku, občerstvení, dovádění, vzdělávání, sportu a setkávání.

Mně osobně se zde velmi líbí, prostředí působí poněkud honosněji než neformálnější nábřeží mezi Łazienkowskim a Świętokrzyskim mostem a je zde myšleno i na důstojné toalety.

Nové bulváry jsem navštívila už čtyřikrát a to za nejrůznějších okolností: poprvé, když byla slavnost slunovratu, večer a s velkým množstvím lidí; v neděli ráno kolem 9:00, kdy mírně poprchávalo a nebyla zde skoro ani noha; v pátek 11.8. dopoledne, kdy ze mě lilo, protože bylo asi 40 stupňů a slunce sem svítilo téměř z nadhlavníku – to zde běhalo pár extremistů, před nimiž hluboce smekám všechny své klobouky; a v neděli v podvečer, za příjemného letního větříku, který znovu přilákal davy lidí.

Z toho usuzuji, že místo bude populární a jestliže tomu bude přát počasí a denní doba, lidé se zde budou scházet. Budou posedávat na zakotvených bárkách u piva či domácí limonády, odpočívat na kreativních lavičkách, děti budou blbnout v písku a fontánách a to vše v příjemně námořnické náladě.

Pokud budete ve Varšavě, toto místo za návštěvu určitě stojí – jak říkají Poláci: „Zapraszamy!!“

Zdroje:

Mosty Warszawa

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange