Místa

Varšavská zákoutí

V dnešním článku bych vám ráda představila dva varšavské parky, o nichž jsem se ještě nezmiňovala, a jedno bistro, které si mě získalo svou útulností.

Park Ujazdowski

Park Ujazdowski se rozkládá při Alejach Ujazdowskich, což je hlavní reprezentativní ulice se sídlem mnoha ambasád, velvyslanectví a institucí, a která spolu s Nowym Światem a Krakowskim Przedmieściem tvoří tzv. královský trakt.

Právě z Alejí Ujazdowskich vede hlavní vchod do nejvýznamnějšího parku, Łazienek Królewskich. Samotný Park Ujazdowski je sice menší než Łazienki, ale o to útulnější.

Já osobně ho mám moc ráda a považuji ho za jeden z nejpřátelštějších parků ve Varšavě.

Založen byl již na konci 19. století, v letech 1893-1896 a na jeho vybudování se podíleli význační tvůrci té doby – jak architekt, tak hlavní varšavský „vodohospodář“ William Heerlein Lindley (ten je mimo jiné otcem prvních varšavských moderních vodovodů a kanalizací). Právě jemu vděčíme za roztomilé jezírko uprostřed Parku Ujazdowskiego.

Díky bohatému výběru dřevin a rostlin, jezírku, kaskádce, sochám a několika záhonům poskytuje park příjemné prostředí k nedělní procházce či sobotnímu pikniku.

Bistro La Cocotte

Bistro La Cocotte mi doporučila kamarádka a dokonce mě tam i jednou vzala, na dezert. Už tehdy se mi tam moc líbilo, a proto jsem se rozhodla, že své první výročí bytí single oslavím svátečním obědem právě zde, kde to vypadá jako vystřižené z filmu Amélie z Montmartru.

Bistro najdete nedaleko Placu Zbawiciela, hned na začátku ulice Mokotowské, po pravé straně. Zajdete do dvora a objeví se před vámi úžasný pohled na francouzskou restauraci, která jednoznačně zapadá do kategorie „kouzelná zákoutí“. Je to tu schované a útulné.

Menu sestává z několika osvědčených francouzských jídel a variací na mořské plody a ryby. Já mořské plody ráda nemám, tudíž jsem si na svou oslavu vybrala králíka s bramborovým puré, hořčičnou omáčkou a zeleninou. Jídlo nebylo špatné, ale asi jsem čekala trochu víc.

Pro mě je jednoznačně největším plusem této restaurace její atmosféra.

Park Skaryszewski

Park Skaryszewski se od ostatních parků, o nichž už jsem někdy na blogu psala, liší jednou zásadní věcí – nachází se totiž na druhém břehu Visly. A pro tuto varšavskou část, Pragu, je nepostradatelný.

Je ústředním parkem, velkým a rozlehlým, kde se konají různé akce, kam se chodí na procházky, na piknik, na slack line, na kolo, na brusle, na nordic walking, s pejskem, s kočárkem, houpací sítí nebo běhat.

Moc často se do něj nevydávám, protože přeci jen je ode mě z domova vzdálen alespoň půl hodiny cesty, ale když je někdy čas, chuť a příležitost, není špatné tam zavítat.

Včera utvořili v jeho „části“ (jde o samostatný park, ale parky na sebe de facto navazují) zvané Kamionkowskie Błonia Elekcyjne malý vojenský tábor, který byl jednou z aktivit k uctění výročí sta let od získání nezávislosti Polska.

Tato akce mě zklamala, podle reklam jsem čekala něco mnohem pompéznějšího a hlavně ženy v modelech ze 40. let 20. století, které mám ráda, ale byli tam pouze vojáci.

To však nemění nic na tom, že stromy v parku už se začínají pomalu podzimně barvit a našla jsem první letošní kaštany 🙂

Zdroje: Informační tabule Parku Ujazdowskiego

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange