Místa

Ve Varšavě je Praha!!

Bylo pro mě poněkud překvapivým zjištěním, že kromě městské části, která se jmenuje Włochy (česky Itálie – jedeme takhle jednou s Krzysztofem autem a já říkám. „To je trochu divné, že tady je odbočka do Itálie…“ a on: „To je městská část.“ :-)), nachází se ve Varšavě také městská část nazvaná Praga.

Tato část (dříve samostatné město) se rozkládá na pravém břehu řeky Wisły a za druhé světové války utrpěla poněkud menší újmu než město po straně levé (viz. předchozí příspěvek). Díky tomu se zde dochovaly i některé stavby staršího data. Později bohužel nebylo do této městské části investováno tolik peněz, kolik by bylo potřeba, ale to se v současnosti mění. Já jsem se sem vypravila za účelem navštívit kino s příznačným názvem: Praha.

Kino Praha bylo vybudováno jako první poválečné kino v letech 1948 – 1949, ale jeho původní budova již nestojí, neboť ji v roce 2005 – 2007 nahradila nová, která kromě kina slouží ještě administrativním účelům. Jedná se o rozměrově menší (3 sály), avšak o nic méně moderní kino. Kromě aktuálních filmových novinek zde promítají také úspěšné filmy z festivalů v Cannes, Berlíně či Benátkách. Hlavní prostor kina je pojat jednoduše a funkčně (zároveň je přizpůsoben handicapovaným osobám), je příjemně světlý, prosklenný. Pro návštěvníky je k dispozici kavárna a filmový obchůdek.

Do kina Praha jsem se vydala na animovaný film francouzsko-kanadské provenience: Balerina, jehož námětem je plnění snů, tanec, Paříž, přátelství a vytrvalost. Balerinu hráli s polským dabingem, což beru vlastně jako takové poslechové cvičení z polštiny. Filmy pro děti (kromě toho, že mám pro příběhy s milými/krásnými hlavními hrdinkami slabost) jsou k poslechu ideální, neboť jsou namluveny pečlivě a dá se jim dobře rozumět.

Po skončení filmu mě ještě upoutal svatební salón nacházející se v těsné blízkosti kina, jehož sortiment rozhodně nebyl tuctový: musím se na značku Viola Piekut podívat trochu podrobněji. Ano, bude drahá, ale modely se zdobnými krajkami, dlouhými rukávy či hlubokými zádovými výstřihy mě zaujaly – nemluvě o křišťálové karafě ve výloze.

Výlet do Prahy se mi líbil, nicméně se tam budu chtít podívat znovu za lepšího počasí. A Balerina? Splnila očekávání a zpříjemnila mi den: zdůraznila bych zejména vizuální stránku a krásné provedení postaviček (a bretaňskou písničku!).

Zdroje:

Wikipedia Praga (Warszawa)

Kino Praha

Balerina

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange