Místa

Víkendové střípky – Ogród botaniczny

V neděli jsem vyrazila do botanické zahrady. Nachází se hned vedle parku Łazienki królewskie, o němž jsem se zmiňovala dříve. Jedná se o botanickou zahradu varšavské univerzity a místo, které v parném dni, jako byla neděle 28.5., přijde vhod, neboť se zde nachází velké množství vyrostlých úctyhodných stromů poskytujících příjemný stín.

Bohužel jsem se dostavila v době, kdy magnolie a tulipány již odkvetly, šeříky a rododendrony odkvétaly a na růže bylo ještě brzy… Z kvetoucích rostlin jsem toho tedy moc obdivovat nemohla.

Upřímně řečeno mě zahrada na první pohled moc nezaujala, zdála se mi malá a příliš uspořádaná – záhonky plné rostlin a bylin s cedulkami a latinskými názvy. Asi je mi příjemnější, když jsou rostliny včleněny do prostoru zahrady přirozenějším způsobem a člověka obklopují méně prvoplánově, než že chodí od záhonku k záhonku a dívá se na rostliny jako na exponáty v muzeu.

Už jsem pomalu chtěla odcházet, když mě oslovil zástupce ředitele zahrady s dotazem, co přivádí mladého člověka v neděli do zahrady, v níž se musí platit. Nedokázala jsem mu vlastně pořádně odpovědět. Prostě jsem řekla, že mám taková místa ráda.

Poté, co se se mnou rozloučil, jsem cítila povinnost ještě chvíli zůstat (když mám ta místa tak ráda…), a tak jsem prošla celou zahradu znovu a objevila květiny, kterých jsem si předtím vůbec nevšimla.

Měla jsem trochu pocit, jako kdyby nějaká víla sňala závoj a já viděla zahradu novýma očima: kvetoucí šípkové růže, červené kytky, jejichž jméno neznám, a vůně šeříků (ačkoliv zvolna odkvétajících) všude kolem! Přece se zde najdou kouzelná zákoutí!

Můj úvodní názor se ovšem zásadně nezměnil, pořád se domnívám, že pražská botanická zahrada je krásnější a více ke mně promlouvá.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange