Místa

Warsaw Spire

Když jsem včera přemýšlela, o čem bude následující příspěvek, neměla jsem žádný nápad. A když už jsem se pomalu chystala do postele, Krzysztof (něco si četl na internetu) na mě volá: „Wieżowiec Warsaw Spire najlepszym biurowcem na świecie!“ (Mrakodrap Warsaw Spire nejlepší administrativní budouvou na světě)…

… A já jsem měla jasno!!!

Administrativní budova zvaná Warsaw Spire vyhrála prestižní ocenění MIPIM Awards 2017. Jak už název napovídá, Spire se nachází ve Varšavě a já mám výsadu v něm pracovat!!

Právě z toho důvodu bych se s vámi ráda podělila o několik více či méně objektivních informací týkajících se Warsaw Spire. Budova byla dokončena v červnu roku 2016 a nachází se ve varšavské čtvrti Wola, blízko kruhového objezdu Rondo Daszyńskiego, na náměstíčku Plac Europejski, které je vlastně vedlejším produktem výstavby Warsaw Spire.

Projektantem mrakodrapu byla belgická firma Ghelamco. Na výšku Warsaw Spire měří 220m, nachází se v něm okolo 109 000 m2 administrativních prostor, má asi 44 pater a až bude celý obsazený, má v něm pracovat cca 10 000 lidí.

Co na první pohled není úplně zřejmé, je to, že jméno Warsaw Spire kromě hlavní budovy A (ta vysoká) zahrnuje i dvě boční budovy, které budovu A obklopují. Firmy, které v komplexu momentálně sídlí, jsou např. MasterCard, Samsung či BNP Paribas Securities Services.

Jako každá prostorově výrazná stavba má i Warsaw Spire své obdivovatele a odpůrce. Mně osobně se docela líbí, ale nejsem ve svém hodnocení příliš spontánní, jelikož samozřejmě když někam chodíme každý den, tak se nám to do určité míry omrzí. Pamatuju si, jak jsem se radovala, že na VŠ budu každý den chodit do školy kolem Obecního domu a nakonec už mi to vůbec nepřišlo. V případě Warsaw Spire to mám podobně.

Musím nicméně přiznat, že než jsem v něm začala pracovat, líbil se mi dost. Jedná se o moderní stavbu světového měřítka – a když jsme v její blízkosti na jaře roku 2015 jedné dubnové noci s maďarskou kolegyní z práce bloudily při návratu z pracovní večeře, ani ve snu by mě nenapadlo, že jednou budu pracovat v jejím nitru.

Kromě kanceláří a administrativních prostor je zde pro pracovníky k dispozici několik různých restaurací, kaváren či bister, jedno patro je vyhrazeno posilovně, nachází se zde speciální podzemní parkoviště (s vlastním vjezdem) pro kola vybavené skříňkami na cyklistické potřeby a sprchami (prý, já jsem tam zatím ještě nebyla).

Pohyb po budově A zajišťuje alespoň 16 výtahů, čtyři obsluhují nižší, veřejně přístupná patra; šest jich jezdí do 6.-24. patra a dalších šest do 25.-44. patra, nepočítám do tohoto výčtu manipulační a nákladní výtahy. Do lichých pater se jezdí z přízemí, do sudých pater z mezaninu. Nevěděla jsem proč, ale prý je to z toho důvodu, že každý výtah má dvě propojené kabiny umístěné nad sebou a tím pádem horní kabina obsluhuje sudá patra a dolní lichá. Je to zvláštní, když jdete z práce a jedete dolů, nikdy nevíte, do které kabiny nastupujete a kde vás vysadí – zda v mezaninu nebo v přízemí.

Warsaw Spire je momentálně nejvyšší administrativní budovou v Polsku, což zaručuje možnost výhledu na značnou část Varšavy včetně velmi blízko umístěného Muzea varšavského povstání nebo Paláce Kultury a Nauky.

Budova je snadno dostupná, jak tramvají a autobusem, tak i metrem (zastávka Rondo Daszyńskiego).

Myslím, že v létě ožije celý Plac Europejski a budou se tam konat různé akce, zatím je celkem opuštěný, ale v zimě se tam dalo bruslit na kluzišti. Jsem zvědavá, jak se budou moje dojmy z budovy vyvíjet a jak se podaří z jejího okolí vytvořit společenské místo setkávání!

Zdroje:

Wieżowiec Warsaw Spire najlepszym biurowcem na świecie!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange