Místa

Zámek Książ

Proč se však do Valbřichu jezdí a proč jsem do něj jela i já, je přítomnost třetího největšího a tajemstvími obetkaného zámku Książ. Zámek zasazený v lesích nedaleko Valbřichu je dokonalým svědkem střídajících se mocenských vlivů na Dolním Slezsku.

Dlaczego jednak warto pojechać do Wałbrzycha – dlazego zresztą ja też się dotąd wybrałam, to obecność trzeciego największego polskiego i tajemnicami otoczonego zamku Książ. Zamek znajdujący się w lasach blisko Wałbrzycha jest doskonałym świadkiem zmieniających się wpływów politicznych na Dolnym Śłąsku.

Původní piastovská tvrz později náležela Přemyslovcům a dalším německým, rakouským a pruským rodům. K renesančnímu křídlu bylo přistavěno křídlo barokní. Nejzajímavější však bezesporu je historie nedávná – dvacátého století.

Oryginalna warownia Piastów należała później do czeskich Przemyślidów i kolejnych niemieckich, austryjackich lub pruskich właścicieli. Do skrzydła renesansowego dobudowano skrzydło barokowe. Najciekawszą część historii tworzy jednak dzieje raczej niedawne – dwudziestowieczne.

Jelikož pruský rod Hochbergů s polskými kořeny nepodporoval Třetí říši a neplatil daně, zámek jim byl zabaven a využit nacistickou organizací TODT k vybudování sítě podzemních bunkrů, chodeb, krytů či šachet, které měly později s největší pravděpodobností sloužit jako podzemní zázemí Třetí říše. Měly zde být továrny, skrýše na umělecké předměty a další prostory. Má se za to, že v samotném zámku měl být hlavní štáb Hitlera i jeho byt.

Ponieważ pruska rodzina Hochbergów o polskich korzeniach nie wspierała Trzeciej Rzeszy i nie płaciła podatków, zamek skonfiskowano i wykorzystano przez nazistowską organizację TODT. Wybudowano tutaj sporo pomieszczeń, korytaży lub szachiet podziemnych, które później zamierzano używać dla produkcji czegokolwiek potrzebnego dla Trzeciej Rzeszy albo dla przechowywania cennych dział sztuki. W zamku miała zaistnieć ponoć kwartera główna Hitlera i jego wspólpracowników.

Bohužel dokumenty, které by tyto hypotézy potvrzovaly, se nedochovaly, byly pravděpodobně zničeny evakuujícími se fašisty, kteří k výstavě podzemních prostor využívali vězňů z koncentračního tábora Gross Rosen.

Niestety dokumetów, które potwierdzałyby te hipotezy, nie ma. Najprawdopodobniej zostały one zniszczne przez ewakuujące się ekipy hitlerowskie, które dla wybudowania wspomianej sieci podziemnej komunikacji wykorzystywały więźniów z nie zbyt odległego obozu Gross Rosen.

Co však přetrvalo, jsou železobetonové chodby, místnosti a výtahové šachty zcela nečekaně se ukrývající v dřívějších gotických prostorách, či za barokními síněmi.

Dokumenty zostały zniszczone, ale coś jednak przetrwało – chodzi o pomieszczenia, reszty wind lub klatek schodowych wykonane z żelbetu – materiału początku XX wieku. Konstrukcje żelbetowe znajdują się tam, gdzie normalnie spodziewalibyśmy się gotyckiej lub barokowej architektury. Poza tym, istnieją dwa poziomy podziemnych ciągów komunikacyjnych: -15 oraz -50 metrów pod poziomem zero, dziedzińciem czarnym.

Musím říct, že něco podobného jsem ještě neviděla, a musela jsem se pozastavovat nad rozsahem projektu Riese (německy obr), který zde hitlerovští funkcionáři plánovali. Když člověk prochází tunely (a to jsem nešla na prohlídku podzemí v -50 metrech pod úrovní základního černého nádvoří), skoro mu běhá mráz po zádech. Já osobně jsem si připadala jak v Marvelovce Kapitán Amerika, jako na návštěvě u vedení Hydry.

Czegoś takiego jeszcze nie widziałam i spacerując korytażami na poziomie -15 (nie odwiedziłam poziomu -50), zastanawiałam się nad rozmiarem projektu Riese (po niemiecku ołbrzym), który nazisti tutaj zaplanowali. Aż się gęsia skórka robi. Czułam się trochę jak w Marvelówce Kapitan Ameryka, jakbym odwiedzała szefów Hydry.

Kromě tohoto tajemného aspektu jsou zde k obdivování třeba terasy s půvabnými zahradami, park, mauzoleum či vyhlídka na zámek. Jednoznačně je to místo hodné vidění.

Oprócz tajemnic nazistowskich też oczywiście można podziwiać ładne tarasy, ogrody, parki, mauzoleum lub punkt widokowy. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

2 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange