Místa

ZOO

Poslední květnovou neděli jsem konečně vyrazila do ZOO. Tuto návštěvu jsem si tak trochu šetřila, protože se jedná o jednu z „větších věcí“, o níž jsem na blogu ještě nepsala. Závěr, k němuž však dnes dojdu možná (a možná ne) pro vás bude stejným překvapením, jakým byl pro mne. Ale pěkně popořádku.

Minulou neděli panovalo horké slunečné právoplatně letní počasí, což mělo svůj vliv nejen na moji náladu a pocit ulepenosti, ale také na náladu zvířat v ZOO. Je pravdou, že fotky jsou ostré a dostatečně světlé, ale mnoho zvířat bylo unavených a vyšťavených vedrem.

Varšavská ZOO slaví letos 90té narozeniny a můžeme bez nadsázky říci, že momentálně prožívá jedno ze svých nejlepších, ne-li vůbec nejlepší období.

Její historie je provázena zejména nedostatkem financí, s nímž ZOO bojovala v podstatě pořád. Největší pohromou pak samozřejmě byla druhá světová válka, která poznamenala stejně jako osud celé Varšavy, i osud ZOO.

Areál byl téměř celý zničen a zvířata válku nepřežila. Život se zde však nezastavil, právě naopak – ve vile Żabińskich (Jan Żabiński byl tehdejším ředitelem ZOO) docházelo k odbojové činnosti a schovávání Židů uprchlých z ghetta.

Druhá polovina 40tých let a léta 50tá se v historii zahrady nesly hlavně ve znamení obnovy a znovuvytvoření celé ZOO. Avšak i v průběhu těžkých let, která měla následovat, se zahrada pyšnila chovatelskými úspěchy: v roce 1975 se zde narodila první a dosud jediná odchovaná mláďata ledního medvěda.

Od 90tých let minulého století můžeme mluvit o období rozkvětu, rekonstruuje se, buduje se moderní technické zázemí, obnovují se výběhy, instalují se nové pavilóny (sloní výběh v roce 2003, pavilón exotických bezobratlých v roce 2006, novodobý opičí pavilon v roce 2008 či speciální výběh s mořským akváriem pro hrochy v roce 2010) a konají se nejrůznější akce pro veřejnost.

Doposud je varšavská ZOO jediným místem v Polsku, kde je možné vidět některé ze zvířecích druhů – např. nosorožce indické.

Z největších/nejzajímavějších savců zde tedy mají slony, lvy, tygry, žirafy, nosorožce, hrochy, lední medvědy, červené pandy či gepardy.

Bohužel v průběhu mojí návštěvy byli lvi i tygři schovaní, z hrochů byl vidět jen hřbet vyčnívající z vody a lední medvědi byli chudáčci celí vyřízení z horka.

A právě při pohledu na ně a na jejich mělký dech, jímž se snažili zřejmě zchladit, jsem dospěla k závěru, který ve mně uzrával už delší dobu.

Nemám zoologické zahrady ráda.

Tak, a rozhodla jsem se.

Nejsem nějaký zanícený milovník či ochránce zvířat, ale když jsem viděla, jak tam ti medvědi, gepard a jiní leží, ovládla mou mysl pouze jediná myšlenka – ta zvířata tady nemají být. Mají být ve své domovině, kde jsou volná a jejich tělesná stavba odpovídá místnímu klimatu. Ne že se tady bude chudák lední medvěd pařit v třicetistupňovém vedru.

Ano, připouštím, že zoologické zahrady mohou a mají i ochranářskou a pěstitelskou funkci, za což jim určitě patří dík, protože bez jejich péče by už člověk některé druhy zvířat zcela vyhubil, ale můj bezprostřední prožitek z návštěvy ZOO byl následující.

Nevím, co mi, jakožto člověku, dává oprávnění, abych zavíral zvířata do klecí a pak se na ně pro zábavu díval, klidně (při trochu jiné antropogenezi a evoluci) by to mohlo být opačně – lidé by si také seděli v klecích, či se procházeli po výbězích, a chodily by se na ně dívat třeba zebry.

Proto musím říct, že z celé ZOO se mi nejvíc líbil strakapoud, který si svobodně seděl na kmeni stromu a vyklovával hmyz. To samozřejmě není vinou Varšavy – jen zde jsem to zkrátka pochopila.

Zdroje:

Varšavská ZOO: Historie

4 komentáře

  • Češkavevaršavě

   Dokładnie tak, i o tym właśnie jest ten wpis. O sensu ogrodów zoologicznych, wolności i biednych misiach polarnych 🙁

 • Alena

  Jsem moc ráda, že jsem tento blog našla. Jsem stejně stará a také ve Varšavě, takže konečně mám, co sledovat 🙂

  • Češkavevaršavě

   Tak to mám velkou radost a v každém případě s ochotou příjímám tipy na místa, která neznám. Doufám, že se Vám/Ti bude blog líbit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange