Osobní

Majówka 2018 aneb češkavevaršavě má hosty!

Někteří z mých vytrvalých čtenářů si možná vybaví, co to Majówka je, protože jsem se o ní zmiňovala už loni (viz. článek z 3.5.2017).

Těm, kteří neví, jen stručně vysvětlím, že se jedná o neformální název počátku května, jenž je takovým celopolským oddechovým časem, jelikož 1.5. a 3.5. jsou státní svátky (Svátek práce a Svátek Ústavy), čili si všichni berou volno, aby měli prodloužený víkend. Letos se dalo za tři dny dovolené mít až devět dní volna.

Já – jelikož jsme se musely v práci s kolegyněmi různě vystřídat – jsem si vybrala volno v pondělí 30.4. a pozvala na návštěvu rodiče. Podařilo se a v sobotu 28.4. jsem je v šest hodin ráno vyzvedla!

Začalo nám krásné čtyřdenní období společně stráveného času, poznávání Varšavy a užívání si volna. Jsem moc šťastná, že jsme pro jejich první návštěvu ve Varšavě zvolili právě tento čas, protože všechno nádherně kvetlo, vonělo a byla radost se kochat přírodou.

Sice byly na konec dubna dost vysoké teploty (kolem 29°C ve stínu), ale alespoň nepršelo (vím, jak jsme na tom teď s nedostatkem deště u nás 🙁 ) a vychutnali jsme si krásy Varšavy naplno.

Provedla jsem rodiče klasickými místy od Ogrodu Krasińskich a Nowego Miasta, přes Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Park Ujazdowski, Łazienki królewskie (ano, podařilo se krmit veverku, ale sýkorky nebyly), podél Wisły (novými bulváry i starším nábřežím), Wilanowem (parkem i vnitřkem zámku), Ochotou, Parkem Szczęśliwickim, Parkem Pole Mokotowskie až na Plac Konstytucji a Plac Zbawiciela, nahoru na Pałac Kultury i Nauki, na Plac Europejski i různými kouty čtvrti Żoliborz.

Stihli jsme toho opravdu dost, ochutnali jsme pár tradičních jídel (pierogi, placki ziemniaczane), ale pochutnali si i na novějším typu kuchyně (slané palačinky s roztodivnými náplněmi) či zašli do Mandaly, mé nejoblíbenější indické restaurace.

V takovém horku nemohla chybět samozřejmě zmrzlina, jíž jsou Poláci téměř posedlí (zajímalo by mě, kdo je větším fanouškem tohoto letního hříchu – zda Češi nebo Poláci).

V letní sezóně je zmrzlina všude – různé chutě a typy (vysoké zakroucené świderki, buclaté italské zmrzliny, domácí, přírodní, bezlepkové, bez cukru, v kornoutku – teď letí barevné kornouty, či v pohárku, thajské zmrzliny, zmrzliny chlazené dusíkem a spousta dalších).

Jelikož bylo takové horko a zároveň se příroda pyšnila křehkou krásou jarních květů a vůní, nejvíc se mi líbily nejrůznější parky a zahrady (nejen, že byly půvabné, ale také se v nich díky stromům dalo dýchat).

Připojuji tedy snímky zejména z Ogrodu Krasińskich, Parku Ujazdowskiego a parku ve Wilanowě.

Průvodcování a dělení se znalostmi mě bavilo a odměnou mi byla pozitivní zpětná vazba a to, že se ve Varšavě rodičům líbilo – těší mě, že se češcevevaršavě povedlo zprostředkovat svůj úhel pohledu i jiným osobám 🙂

4 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange