Osobní

Majówka

V Polsku  je prvního a třetího května státní svátek: prvního svátek práce, stejně jako u nás, a třetího den ústavy. Mezi tyto dva dny je vklíněn druhý květen, který je dnem státní vlajky a Poláků žijících v zahraničí.

Pro mnoho lidí tak zvaná majówka (čti majuvka) znamená prodloužený víkend, zvlášť pokud se podaří tak hezky jako v letošním roce, kdy pouze jeden den dovolené znamená pět volných dní…

My jsme chtěli vyrazit do Čech a navštívit tam některá zajímavá místa, ale nakonec (po troše vztekání a četných slzách) jsme výlet zrušili s tím, že předpověď počasí hlásí déšť na celý týden (chtěli jsme si vzít dovolenou i ve čtvrtek a pátek – ale tu jsme si zrušili). Výsledkem tohoto rozhodnutí bylo pět volných dní ve Varšavě.

Ráda bych Vás nyní seznámila s místy, věcmi, záležitostmi, které jsme tady stihli:

I. Byli jsme na indické ňamce v Mandale.

II. Procházeli se po Łazienkach, kde všechno krásně kvete a svítí lampiony u čínského pavilonu.

III. Četli v novinách článek o Ogródkach działkowych Rakowiec (ty zahrádky, které se mi líbí a které jsem zmiňovala v předchozích příspěvcích). Je docela náročné se o takovou zahrádku starat, člověk musí projít devítihodinovým školením na téma zahradnictví, existují předpisy pro udržování zahrádky a dvakrát do roka chodí stav zahrádky kontrolovat komise! Naučila jsem se nové slovíčko: grządek (=záhonek).

IV. Dostala jsem hračku (!!!), krásnou figurku čarodějky Triss z příběhů Zaklínače Geralta z Rivie (knížka, počítačová hra), která mi nyní dělá milou společnost. Triss vystupuje jak v knížkách, tak ve hře, kde se dokonce může stát Geraltovou partnerkou.

V. Jeli jsme na výlet do městečka Konstancin-Jeziorna, které má status „ozdravného místa”, nachází se zde lázeňská architektura, luxusní vily, zdravé povětří, řeka a přilehlý park.

VI. Vyzkoušeli jsme městská kola Veturilo, která si lze vypůjčit, pojezdit a zase vrátit. Já (jakožto absolutní NEKOLAŘ a člověk, kterému při pohledu na jízdní kolo mohou i vhrknout slzy do očí) jsem vydržela na sedačce 55 minut a ujela skoro 10km!!! Považuji to za osobní výkon a musím přiznat, že se mi to i líbilo. Zvláště tady ve Varšavě, která je prostorově hodně rozlehlá se jedná o možnost, jak se rychle(ji) dopravit na místo, kam už je to na pěší procházku příliš daleko, např. k varšavské Sirence.

VI. Poslouchali jsme radiovou Trójku, kde 2.5. probíhala (jako tradičně) dvanáctihodinová relace s názvem „Polski top wszech czasów”, kdy hrají v rádiu 100 nejoblíbenějších polských písniček v pořadí, které ustálili posluchači. V průběhu vysílání se vystřídají za mikrofonem čtyři komentátoři, kteří svým slovem doprovází hudební program. Zajímalo by mě, jaké skladby by se umístily v takové české hitparádě a zda ji některé rádio náhodou nepořádalo…

VII. Byla jsem se podívat v parku Arcadia, který přiléhá k výstavní síni Królikarnia specializující se na sochařství. Zde jsem viděla letošní první kachňátka!

VII. Byli jsme společně běhat. Vařili si. Koukali na filmy. A jak zpívá Jarek Nohavica v jedné z mých oblíbených písní (Láska je jak kafemlýnek): „celý týden budily nás odpolední zprávy v rádiu”…

Jakkoli pro mě bylo těžké zůstat doma a nikam nejet, předpokládám, že to tak osud chtěl a chtěl, abychom si odpočinuli a nikam se nehnali.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange