Osobní

První návštěva

Minulý týden od čtvrtečního večera do nedělního odpoledne u mě přebývala první návštěva. Přijela se podívat sestra s přítelem. Prožili jsme příjemný společně strávený čas na pozadí poznávání města.

V pátek jsme začali koupením výborných čerstvých malin na trhu, pokračovali návštěvou Pałace Kultury a Nauki, přičemž jsme vyjeli nahoru, abychom se rozhlédli po Varšavě, obědem v jedné z jídelen, kam chodím přes týden na obědy, exkurzí v budově Warsaw Spire a procházkou po historickém centru města – Krakowskie Przedmieście, Płac Zamkowy, Rynek Starego Miasta, Piwna, Barbakan aj.

Na závěr dne jsme vzali s Krzysztofem návštěvu do naší oblíbené indické restaurace Mandala. Ještě jsme se po jídle krátce prošli a vrátili se domů, kde jsme si povídali, smáli se a byla legrace.

Sobotní den se nesl v duchu parků – šli jsme z domova pěšky přes Pola Mokotowskie do Łazienek Królewskich. Cestou jsme se zastavili na oběd v příjemném bistru specializujícím se na palačinky a jejich variace s názvem: Lalka.

V Łazienkach jsme strávili příjemné odpoledne prošpikované památníky, pavilonky, sýkorkami zobajícími oříšky z dlaně, hudebních čísel, focením a horkým slunným počasím. Sestra s přítelem se také zašli pokochat zdobnými interiéry Pałace Na Wyspie.

Když jsme se s Łazienkami rozloučili, vyrazili jsme k Wisle, abych návštěvníky seznámila s nábřežím, hipsterskými bary a celkovou atmosférou – ta jim nebyla cizí, tvrdili, že jim připadá dost berlínská.

Koupili jsme si na Slow Food Marketě výbornou vafli s třešňovou omáčkou, borůvkami, domácí šlehačkou a čokoládovým toppingem. Ňamka veliká, ale kultura stolování nula – byly jsme se sestrou celé ulepené, špinavé a šlehačkovočokoládové.

Následně jsme se ještě chvíli procházeli v okolí Centra Nauki Kopernik a přesunuli se do haly Koszyki (stará tržnice, která dnes slouží výhradně gastronomickým účelům a nabízí pestrou škálu světových kuchyní).

Tam jsme si dali typické polské pirogi (knedlíky ve tvaru škeblí plněné různými náplněmi – naše konkrétně byly s kachnou a červenou cibulkou). Sestře i jejímu příteli moc chutnaly. Domů jsme přibyli krátce před půlnocí.

Poslední den už jsme měli k dispozici pouze pár hodin, které jsme využili k návštěvě Nových bulvárů u Wisly a Zamku Królewskiego. Každou neděli je otevřen zdarma a nabízí možnost prohlídky reprezentačních sálů. Byly pompézně zdobené, zlaté a tapetované. Moc se nám líbily.

Poté již návrat domů, příprava na odjezd a odjezd vlakem směr Berlín. Bylo moc krásné mít návštěvu, které jsem mohla ukázat svá oblíbená místa a sdílet s nimi kousek své varšavské identity.

Děkuji!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange