Záležitosti

74. výročí varšavského povstání

Dnes (1.8.) si Varšava připomíná výročí vypuknutí varšavského povstání, k němuž došlo 1.8.1944 v 17:00. Aby obyvatelé Varšavy vyjádřili úctu svým předkům a bojovníkům za svobodu, konají se už od minulého víkendu různé akce s motivem povstání.

V sobotu se běžel běh s cílem podpoření památky povstalců, prostředky hromadné dopravy již od pondělka jezdí ozdobené vlajkami Polska a Varšavy, dnes vyvěsili v ulicích vlajky i obyčejní lidé, konaly se přednášky, semináře, slavnostní pochod a v sobotu 5.8. proběhne další běh, tentokrát na vzdálenost 1944 metrů.

V neposlední řadě přímo dnes v 17:00 se opět zastavila veškerá doprava i chodci v ulicích Varšavy. Za doprovodu sirén a klaksonů se drží minuta ticha, při níž se nikdo nehýbe. Auta klidně stojí uprostřed křižovatek, stejně jako tramvaje. Chodci strnou a čekají. Kromě zvuku sirén se nad městem začnou vznášet i oblaka dýmu v národních barvách.

Lidé si připomínají začátek akce, která bojovala za svobodu, ale skončila kapitulací a její důsledky byly nedozírné.

Tato vzpomínka je stále v myslích a duších Poláků (a Varšavanů) velice živá, což je obdivuhodné. Mladí lidé chtějí sami od sebe držet minutu ticha a plánují, kde v pět hodin budou, aby mohli co nejvíce vyjádřit sounáležitost. Nikdo je nenutí, je to svobodná vůle.

Já osobně jsem v souvislosti s povstáním vyrazila v neděli 29.7. na Kopiec Powstania Warszawskiego, jenž se nachází mezi Łazienkowskim a Siekierkowskim mostem, za portem Czerniakowskim, v místě, kde bych nikdy žádnou pamětihodnost nehledala.

Musíte projít kolem spousty skladů a neatraktivních areálů stavebních firem, abyste přišli na úpatí kopce, který byl navršen z ruin a krví promočených „zbytků“ Varšavy, jež byly po skončení II. světové války odvezeny za město, aby mohla začít rekonstrukce.

Na vrcholku kopce se tyčí památník „Pamiętamy“, jenž symbolizuje Varšavské povstání, odboj a fakt, že si lidé stále na události „pamatují“. Cesta k pomníku je lemována dřevěnými kříži s maličkými červenobílými páskami, zmenšeninami těch, jež nosili povstalci.

První srpen je ve Varšavě silným zážitkem a většina cizinců, kteří se mnou pracují v práci, ví, co se děje, respektují to a zapojují se do uctívání tradic. Jak říká Karel Höger coby Arnošt z Pardubic o Karlu IV. „Císař je důsledný a zákony, jež dal, sám nejpřísněji zachovává.“

Zdroje:

Noc na Karlštejně: citace

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange