Záležitosti

75. výročí povstání ve varšavském ghettu

Na dnešek připadá 75. výročí vypuknutí povstání ve varšavském ghettu.

19.4.1943 se místní Židé, a židovská diaspora ve Varšavě byla před II. světovou válkou druhou nejpočetnější na světě (první byla ta v New Yorku) – čítala kolem 350 tisíc lidí, postavili útlaku ze strany nacistů, jež je 2.10.1940 uvěznili za zdmi ghetta, které zabíralo velmi rozsáhlou část dnešního širšího centra Varšavy (jednalo se o největší ghetto v Evropě).

Povstání vedl 24letý mladík Anielewicz a ačkoliv lidé v ghettu neměli skoro žádné zbraně, podařilo se jim vzdorovat až do poloviny května, kdy bylo povstání potlačeno. V jeho průběhu zemřelo 56 tisíc lidí, mezi nimi i velké množství civilistů.

Aby paměť národa neotupěla, každoročně si Varšavané připomínají tyto události. Dobrovolníci organizovaní Muzeem historie polských Židů rozdávají v ulicích metropole žluté papírové brože ve tvaru narcisek, které se staly symbolem povstání, a které jsem dnes viděla na mnoha hrudích.

Kolegyně v práci přišla s jednou takovou po obědové pauze. Taky jsem chtěla, aby mi ji připjali, ale na dobrovolníky jsem bohužel nikde nenarazila.

Ještě se má právě v tuto chvíli (je 20:11) konat u Pomníku hrdinů ghetta koncert a pietní akce. Kladou se věnce a narcisky.

Tak to jen taková krátká, ale důležitá aktualita k dnešnímu dni.

Zdroje:

naszemiasto.pl (vydání z 19.4.2018)

Mapa ghetta

Symbol povstání: papírový narcis

Wikipedie: Povstání ve varšavském ghettu

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange