Záležitosti

Dojíždění mezi Prahou a Varšavou

Bez jakýchkoliv diskuzí je nejlepším dopravním prostředkem na cestě mezi Prahou a Varšavou letadlo. Vzdálenost mezi oběma městy je kolem 650 km, záleží právě na tom, jak se jede. Vzdušnou čarou bude samozřejmě méně. Přímý let trvá v rozmezí 1h a 15 min do 1h a 30 min v závislosti na typu letadla a směru. Přímé lety na této lince provozují České aerolinie nebo LOT (polské aerolinie). ČSA létá s vrtulovým letadlem ATR (nejsem znalec, neuvádím proto přesný typ) a LOT většinou s Bombardierem. Jedná se vesměs o malá letadla, v nichž jsou v jedné řadě pouze dvě a dvě sedačky oddělené uličkou.

Cena za obousměrnou letenku se obvykle pohybuje kolem 3 000 – 3 500 Kč. Samozřejmě záleží na tom, jak moc dopředu si letenku kupujete. Zatím nejlevnější letenka, která se mi podařila sehnat, byla za 2 000 Kč, cca měsíc dopředu. Neplatí zde pravidlo, že čím dříve kupujete, tím je letenka levnější, spíš se cena řídí podle toho, zda má některý z přepravců promoční akci.

Pokud ovšem neradi létáte, nebo šetříte peníze (tak jako v tuto chvíli já), lze se do Varšavy dostat i jinak (kromě cesty autem). Zatím jsem na vlastní kůži vyzkoušela následující způsoby:

a) PolskiBus (přímý)

PolskiBus je polská autobusová společnost, která se specializuje na vnitrostátní dopravu, ale rozšiřuje své služby i na cesty do zahraničí. Zatím jsem s nimi cestovala jednou (Varšava – Praha a zpět) a sice linkou P4, která vyjíždí ve směru do Prahy v 19:00 ze zastávky Warszawa Dworzec Autobusowy Metro Mlociny (zastávka metra) a jede dle jízdního řádu do Prahy 10 hodin. Cestou se zastavuje v Łódzi a Wroclawi. Na trase do Varšavy linka P4 odjíždí z Florence ve 21:10 (zastávky i délka jízdy jsou shodné jako v opačném směru). Autobusy jsou vybaveny WiFi (na území Polska) a bezpečnostními pásy a to je z komfortu asi tak všechno – jsem zvyklá na úroveň služeb společnosti RegioJet (jejich spoj uveden níže) – a s nimi se tedy PolskiBus rozhodně měřit nemůže. Ze základního vybavení jsem postrádala zejména kapsu na sedačce přede mnou, kam bych si mohla umístit šálu (v malém úložném prostoru nad hlavami bylo již plno), odkládací stolek a opěrku pod nohy. Zároveň jsem měla pocit, že je celý autobus mnohem hůře odpružen a cestou mě dost bolela záda. Řidiči byli poměrně nesympatičtí a hlášení podávali pouze v polštině (pokud vůbec). Co musím pochválit, byla toaleta na palubě autobusu. Mohla se sice používat pouze v průběhu jízdy (ne na zastávkách), ale byla v dobrém stavu. Cena jednosměrné jízdenky se pohybuje kolem 89 – 99 zł. Autobusy v obou směrech jezdí denně.

b) RegioJet (přímý)

RegioJet (předpokládám, že je širšímu publiku znám) užívám dlouhodobě, zejména trasy Praha – Plzeň, Praha – Brno, Praha – Český Těšín a nahodile i další jejich linky. Rozhodla jsem se je tedy vyzkoušet i na trase Varšava – Praha. Odjezd byl v 9:15 ráno ze zastávky MHD na třídě Aleje Jana Pawła v centru Varšavy (blízko vlakového nádraží Warszawa Centralna a tramvajové zastávky Dworzec Centralny). Cestovala jsem v pondělí. Délka cesty dle jízdního řádu 10 hodin a 5 minut. Zastávky: Łódź, Wroclaw, Náchod a Hradec Králové. Na palubě autobusu je zajištěn standardní servis společnosti RegioJet, tzn. rezervace přesného sedadla, kde chcete sedět, stevard/ka na palubě, bezpečnostní pásy, zábavní systém (poslech hudby, sledování filmů, hraní her), noviny zdarma (české), teplé nápoje zdarma (několikrát v průběhu celé cesty), možnost zakoupení drobného občerstvení (chlazené nápoje i něco na zobání), WiFi na území ČR – kapsy, odkládací stolky, podnožky a toaleta jsou samozřejmostí. S RegioJetem se mi cestovalo poměrně dobře, ačkoliv mezi Wroclawí a Hradcem Králové se nejede po dálnici a bylo mi špatně (jelo se přes den). Cena za jednosměrnou jízdenku je bezkonkurenčních 370 Kč, ale musíte počítat s tím, že strávíte celý den na cestě. Autobus ve směru do Prahy jezdí v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu (v opačném směru ve středu, v pátek a v neděli).

c) RegioJet (s přestupem)

Také se dá s pomocí RegioJetu cestovat tak, že se nějak dopravíte do Katowic (já jsem použila polské dráhy) a z Katowic už jezdí RegioJet dvakrát denně do Prahy s přestupem z autobusu na vlak na Ostravě-Svinově. Zde pak už vše ve standardu RegioJet bus/vlak. Cena z Katowic do Prahy v závislosti na třídě, kterou si vyberete, mezi 290 a 545 Kč. Toto řešení je vcelku příjemné, člověk si trochu protáhne nohy a nesedí celý den v jednom autobuse, ale je třeba si pohlídat přestup v Katowicích, např. z vlakového nádraží, kam jsem přijela já, je to na zastávku RegioJet (když to trošku hledáte) asi 10 minut chůze (pomalé, s kufrem). Trochu mě překvapilo, že autobus RegioJet v Katowicích nezajel přímo na označenou zastávku, ale stál o kus dál na silnici (prý se tam nevytočí a prý stevard/ka pokaždé chodí na zastávku zkontrolovat, zda tam někdo nečeká – já jsem se s ní nějak minula – a opět se mi osvědčilo mít oči na šťopkách, vyhlížet žlutý autobus a vydat se mu v patách). Co je ještě trochu nepříjemné, že v Ostravě se docela dlouho čeká, u ranního spoje 40 minut, u večerního dokonce 70 min. Myslím, že by se vyplatilo (nevím, zda finančně, ale časově určitě) nechat se RegioJetem dovézt do Ostravy a odtud chytit nějaký dřívější spoj (např. ČD nebo Leo Express).

d) Leo Express (s přestupem)

S Leo Expressem jsem zatím cestovala jednou a to z Prahy do Varšavy. Jedná se také o složenou jízdu typu: vlak/autobus. Zde je přestupní stanicí Bohumín. Délka trvání cesty je dle jízdního řádu také 10 hodin. Vlaky Leo Express jsou dle mého názoru jedněmi z nejpohodlnějších, které v České republice jezdí. Mám je ráda, protože jsou nové, moderní, pohodlné a nabízejí příjemné občerstvení, které se dá zaplatit kartou. Dlouhodobě u nich ovšem bojuji se zimou. Klimatizace funguje tak dobře a je tak výkonná, že mi zde bývá hodně velká zima. To mě často vede k tomu vybrat si nakonec jiný spoj. Autobus Leo Express je vcelku slušně vybaven, pásy, podnožka, balená voda zdarma, stevard/ka na palubě či WiFi (bylo i v Polsku, což hodnotím hodně vysoko!!). Zastávky autobusu: Gliwice, Zabrze, Katowice, Częstochowa, Łódź, Warszawa Zachodnia a Warszawa Centralna. Cena na trase kolísá a závisí na více faktorech, jak moc dopředu kupujete, na jaký termín (v exponovaných termínech bývají ceny vyšší) a jakou třídu. Já jsem cestovala řádově za 700 Kč (jednosměrně). Spoje jezdí denně a to přes den, odjezd ráno v 8:13 z Hlavního nádraží v Praze.

e) České dráhy (přímý/s přestupem)

Komfort vlaků Českých drah se se soukromými přepravci nedá srovnat, je stále (i když se snaží – a snaha je vidět například na WC, které již je v EC vlacích relativně dobré) o hodně níž, zejména co se týče servisu a pohodlí. Nicméně, velkou výhodou ČD je to, že nabízejí několik spojů denně, což poskytuje značnou flexibilitu. Existují přímá spojení, např. v 6:22 EC Porta Moravica, ve 14:22 EC Praha nebo ve 22:00 EN Slovakia. Přímý vlak většinou ujede trasu za cca 7 hod a 50 minut (kromě nočního, ten jede déle). Potom je samozřejmě na výběr ze škály spojení s přestupem – zde jsou nejjednodušší spojení s přestupem v Ostravě, Bohumíně nebo Hranicích na Moravě. Mezi těmito spoji lze nalézt i úplně nejrychlejší možnost přepravy mezi Prahou a Varšavou (po letadle): Pendolinem z Prahy do Ostravy a poté EC (např. Polonia) do Varšavy – tyto vlaky zvládnou dorazit do Varšavy za méně než 7 hod a 30 min (konkrétně 7 hod 24 min a to se ještě v Ostravě čeká 23 na přestup) – sama jsem tímto spojem ještě nejela. Co se týče ceny, pokud si koupíte včasnou jízdenku, tzn. cca týden dopředu, vyjde vás jízda na nejméně 524 Kč (někdy je nutno dokoupit místenku za 50 Kč; pokud cestujete Pendolinem, je cena vyšší). Pokud ovšem zaváháte a kupujete si jízdenku v den cesty, cena bude o dost vyšší (nevím přesně kolik – kupuju dopředu, domnívám se, že se může vyšplhat téměř až na dvojnásobek).

Poslední možnost s ČD, kterou jsem zatím nevyzkoušela, ale byla mi doporučena, je cestovat přes noc lehátkovým/lůžkovým vozem. Člověk se prý celkem dobře vyspí (v závislosti na mnoha okolnostech samozřejmě) a probudí se ráno ve Varšavě, nicméně zde je třeba připlatit. Když jsem se naposledy ptala na cenu, stálo lůžko kolem 2 000 Kč.

To jsou možnosti cestování mezi Prahou a Varšavou, které jsem zatím vyzkoušela. Doufám, že vám tento popis bude třeba někdy k užitku.

Zdroje:

RegioJet

PolskiBus

Leo Express

České dráhy

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange