Záležitosti

Hledání práce ve Varšavě

Domnívám se, že dnešek je správným dnem k tomu, abych napsala tento příspěvek. A to z jednoho prostého důvodu – byla jsem dnes poprvé v nové práci! Téměř tříměsíční hledání bylo koncem ledna korunováno úspěchem. Nyní doufejme, že to bylo z mojí strany dobré a uvážené rozhodnutí, jež nebudu muset brát zpět. Nejprve se s virtuálním éterem podělím o své pocity a poté přistoupím ke shrnutí základních faktů, které jsem nasbírala po cestě od nezaměstnanosti k nástupu do práce.

Ačkoliv jsem práci celou dobu hledala s cílem do ní nastoupit a pracovat, v posledním týdnu se mě zmocnil pocit, že být doma vlastně není vůbec špatné. Nicméně touha po samostatnosti a soběstačnosti zvítězila a dnes jsem se do práce v podstatě těšila. Uvidíme, jak se pocity budou vyvíjet nadále, ale první dojmy jsou příznivé.

Z důvodu ochrany svého soukromí, neuvedu, kam jsem přesně nastoupila, avšak mohu říct, že společnost sídlí v jednom z nejmodernějších mrakodrapů ve Varšavě, kde všechno voní novotou a super rychlé výtahy vás mohou vyvézt asi až do 47. patra. Výhled na panorama Varšavy je dechberoucí (pokud tedy zrovna není zahaleno v cárech smogového oparu).

A nyní k faktům. V dnešní době probíhá hledání už v podstatě výhradně elektronicky – tedy alespoň já jsem zvolila tuto cestu. Rovněž také z důvodu možnosti hledání odkudkoliv. Nyní se s vámi podělím o několik odkazů na weby s pracovní inzercí. Lze uvést, že de facto všechny weby, s nimiž jsem pracovala, nabízejí podobné možnosti nastavení: založení profilu, nastavení upomínek na nabídky práce s určitým kritériem, přidání inzerátů do oblíbených či doporučování nabídek s podobným tématem, které jste hledali vy. Některé společnosti inzerují zároveň na více webech, jiné se zaměřují na jeden vybraný.

Podobně jako v České republice, existuje zde v Polsku webový portál jobs.pl (Jobs.pl), který je celkem příjemný, dá se ovládat kromě polštiny ještě v angličtině a němčině a nabízí snadné vyhledávání na základě lokality zamýšlené práce a klíčového slova (ať již názvu pozice či jiného). Poté existuje web infopraca.pl (infopraca.pl), na němž jsou kritéria vyhledávání obdobná jako na jobsu, ale zároveň nabízí mobilní aplikaci, kterou je možno si stáhnout a být v hledání práce ještě pružnější. Posledním z portálů, které jsem používala při každodenním hledání, je pracuj.pl (pracuj.pl). Rovněž nabízí mobilní aplikaci, je poněkud vlezlý množstvím zasílaných nabídek, ale zdá se mi, že na něm inzeruje nejvíce firem. Kromě toho ještě umí srovnat schopnosti, zkušenosti či platová očekávání kandidátů, kteří na danou pozici aplikovali, a potom se s vámi o tuto informaci podělí, což je užitečné, jelikož víte, jak si stojíte mezi ostatními uchazeči. Možná se hledání na třech portálech jeví jako nedostatečné, nicméně jsem nabyla pocitu, že rozšiřování spektra webů neznamená zvýšení procenta pravděpodobnosti, že se vám někdo ozve. Samozřejmě jsem ještě hledala za pomoci LinkedInu, ale ten je mezinárodní, proto ho zde nemíním popisovat.

Na webech inzerují, podobně jako u nás, jak sami zaměstnavatelé, tak i pracovní agentury. V podstatě hned zpočátku se mi ozvali zastupitelé právě některých těchto agentur, s nimiž jsem navázala kontakt a které mě zařadily do svých portfolií – ve výsledku pro mě však cesta přes agentury úspěšná nebyla, ačkoliv všichni jejich zaměstnanci vystupovali profesionálně a dokonce dvakrát jsem se zúčastnila schůzek v jejich kancelářích. Uvedla bych zde několik nejvýraznějších, které se mi jeví jako na webech nejvíce zastoupené: Page Personnel, Manpower, Hays, Randstad, Adecco, trenkwalder, Michael Page aj. Osobně jsem navštívila Hays a Page Personnel a po telefonu jsem (kromě zmíněných dvou) mluvila také s Manpowerem. Všechny agentury mají také svoje weby s nabídkami práce.

Zpočátku mě zmátla strategie, kterou pracovní agentury praktikují – a sice, že na portálech každý den obnovují tytéž inzeráty, aby byly při vyhledávání nahoře a s nejvyšší pravděpodobností k nalezení. Jelikož jsem toto nejprve nevěděla, žila jsem v domnění, že existuje obrovské množství pozic a aplikovala jsem opakovaně na tytéž pozice, což je zbytečné. Také se mi stalo, že jsem aplikovala na nějakou pozici a volali mi z agentury, že tato pozice momentálně není k dispozici, ale že by mi mohli nabídnout jinou… Funguje to totiž tak, že velké korporáty, jejichž množství je zde ve Varšavě vysoké, hledají často určité druhy pracovníků a pracovní agentury jim jdou naproti tím, že si budují databáze zájemců, ačkoliv daná pozice v tu chvíli vypsaná není.

Určitě stojí za to používat též český jobs, kde jsem si nastavila upomínky na pozice v lokalitě Polsko. Cca 2 – 3 nabídky za týden mi byly touto cestou doručovány, nicméně relevantnost doručených nabídek je nižší, jelikož nelze vyspecifikovat přesnější lokalitu. Dostávala jsem často nabídky do Łódzi a nikoliv do Varšavy.

Co se týče pravděpodobnosti nalezení práce bez znalosti polštiny, je samozřejmě o hodně nižší, než pokud jazykem vládnete. Ale rozhodně to není bez šance – a to zejména z výše uvedeného důvodu umístění velkého množství SSC (Shared Service Centre = zákaznické centrum) mezinárodních korporací. Výběr náplně práce jako takové a kritéria vyhledávání s tím související jsou samozřejmě subjektivní a nebudu se o nich šířit. Já jsem hledala zejména v oblasti administrativy, financí, nemovitostí, služeb, HR a vzdělávání. Předpokládám, že např. pro specialisty v IT platí úplně jiné zákonitosti.

Co bych doporučila, je kvalitní strukturovaný životopis, popř. doporučení, chuť chodit na pohovory (a to dobře připraven a vybaven otázkami) a zejména vytrvalost při každodenním sezení u internetu, vyplňování online aplikací a čtení regulí o nakládání s osobními údaji. Počet odpovědí, popř. pozvání na pohovor je závislé na množství oslovených společností – a platí zde, čím více, tím lépe. Důkazem může být i to, že kvůli množství aplikací (ačkoliv jsem si je všechny vypisovala) nyní nejsem schopna říct, přes který portál vlastně proběhla ta, která nakonec dopadla šťastně 😉

Nyní nastane čas na nové výzvy, jak pracovní, tak administrativní, o nichž třeba někdy příště.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange