Záležitosti

Hudební soudek podruhé

Ve svém příspěvku z 10.10.2017 jsem předeslala, že bych se chtěla k zástupcům polské hudební scény vrátit, a tak také činím. Dneska bych vám chtěla představit dalších pět interpretů, kteří mě nějakým způsobem zaujali.

Můj hudební vkus není nijak vyhraněný či excelentní a jsem utvářena vlivy svého okolí – zejména svého taťky, sestry a svých bývalých či stávajících mužských protějšků. Písničky, které se mí líbí, většinou tedy prošly sítem vkusu už někoho jiného a já jsem je převzala jako hotový produkt. Často se mi tak stává, že se mi od daného interpreta líbí právě ona jedna doporučená píseň a jeho ostatní tvorba mi zůstane buď utajena, nebo mě tolik nezaujme.

Přijměte proto tedy dnes, prosím, pozvánku k několika polským písním, jež se mi zalíbily jako jednotlivosti.

Monika Brodka

Je popovou zpěvačkou, která vyhrála v Polsku třetí vydání hudební soutěže Idol (V Čechách taky byl Idol? Já tyhle soutěže nesleduji, tak nevím, ale jde prostě o soutěž typu Superstar) a v roce 2004 debutovala deskou s názvem Album.

Poté následovala jedna cena za druhou, stala se umělkyní roku, obdržela zlatou desku, několikrát vyjela na turné po celém Polsku, vydala další tři desky a od září 2016 uvádí každý týden v pátek na Trójce (radiové stanici polského rozhlasu) po Liście Przebojów svůj vlastní hodinový program, v němž prezentuje posluchačům skladby a interprety, kteří ji formovali, zaujali či insiprovali.

A to vše stihla ještě před oslavou třicátých narozenin! Klobouk dolů a píseň Horses:

Julia Pietrucha

Julia je především herečka, hraje jak ve filmech, tak v divadle. V roce 2016 však vydala své první hudební album nazvané Parsley, z něhož vám chci doporučit píseň On My Own. S hudbou koketovala zřejmě již dříve, neboť se účastnila polské soutěže „Tvoje tvář má známý hlas“, kterou vyhrála, a šek v hodnotě kolem šedesáti tisíc věnovala útulku opuštěných zvířat v Kruszewie.

Píseň On My Own doprovází také velmi příjemný klip:

Strachy na Lachy

Strachy na Lachy jsou pětičlennou skupinou hrající ve stylu rocku, městského folku, ska, ska punku či reggae. Na polské scéně působí od roku 2002 a na kontě má osm desek, z nichž čtyři byly oceněny zlatou a jedna platinovou deskou.

Mně se od nich momentálně líbí kultovní píseň z roku 2005 nazvaná „Dzień dobry kocham cię“, v níž se zpívá „Dzień dobry, kocham cię, już posmarowałem tobą chleb, dzień dobry, kocham cię, nie chcę cię z oczu stracić, więc, jeszcze więcej, dzień dobry, kocham cię, podzielimy dziś ten ogień na dwoje, dzień dobry, kocham cię, to zapyziałe miasto niech o tym wie“, což v překladu znamená asi toto „Dobrý den/dobré ráno, miluju tě, už jsem si tebou namazal chleba, dobrý den/dobré ráno, miluju tě, nechci tě ztratit z očí, takže ještě víc, dobrý den/dobré ráno, miluju tě, rozdělíme dnes ten oheň na půl, dobrý den/dobré ráno, miluju tě, to omšelé město ať o tom ví.

Kazik

Co se člověk všechno nedozví, když píše článek na blog… Celou dobu jsem si myslela, že Kazik je skupina a on je to jednotlivec: Kazimierz Piotr Staszewski, který bezesporu náleží do ikon polské hudební scény, na níž se pohybuje už od raných osmdesátých let.

Ve své tvorbě i celkové kariéře se často vyjadřuje ke společenským a politickým tématům, nebojí se útočit na systém a bojovat za svobodu slova. Je také úzce svázán se skupinou Kult. Kazikovým největším hitem je skladba „12 groszy“ ze stejnojmenného alba vydaného už v roce 1997. A mně se líbí:

Julia Marcell

Písničkářka tvořící v Německu, jejíž hudební projev se opírá o zvuk klavíru a elektrické kytary, často doprovázené bicími nebo smyčcovými nástroji. Debutovala deskou „Storm“ v roce 2007 a od té doby nahrála ještě další čtyři desky – druhou v řadě za podpory fanoušků, kteří jí pomohli nasbírat 50 000 USD, aby ji mohla vydat.

Julia se také podílí na různých hudebních projektech – např. na propojení hudebníka s divadlem, kdy naživo doprovází divadelní představení, nebo na tvorbě soundtracku k filmu „Jak całkowicie zniknąć“.

Já od ní uvádím píseň Tarantino a upozorňuji dopředu, že v klipu se vyskytují scény, u nichž je třeba zavírat oči!!

Doufám, že vás některá z písní zaujme a třeba si ji pustíte více než jedenkrát 😉

Zdroje:

Wikipedia: Monika Brodka

Wikipedia: Julia Pietrucha

Wikipedia: Strachy na Lachy

Strachy na Lachy text písně

Wikipedia: Kazik

Wikipedia: Julia Marcell

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange