Záležitosti

Lista przebojów Programu Trzeciego

Nevím, nakolik v dnešní době kvete poslech rádia – a tím nemyslím Ranní show s Leošem Marešem, ale poslech kvalitních, odborných, vzdělávacích, uměleckých či jinak hodnotných pořadů, které jsou nejčastěji vysílány na anténách státních rádií typu Praha, Vltava (ještě se tak jmenuje??) nebo Radiožurnál.

Já jsem byla k takovému poslechu vedena, nicméně musím otevřeně přiznat, že jsem se nepotatila a v sobotu ráno si nepouštím Meteor, či nepomamila a každé mé ráno nedoprovází vysílání Radiožurnálu…

Ale je pravdou, že v dnešní době, která je jednostranně zaměřena pouze na vizuální vjemy, je občasný poslech rozhlasu osvěžující.

Zvláště zkouší náš současný charakter tím, zda u poslechu děláme něco jiného, anebo sedíme a plně se věnujeme reportáži. Nedělala jsem v tomto směru žádný výzkum, ale troufám si odhadnout, že většina lidí nevydrží jen tak sedět a nic nedělat (to, jestli je to dobře či špatně, nechám k rozboru některému z erudovaných hostů radiových pořadů) – mně osobně to na poslouchání vždycky vadilo. Existovaly dvě možnosti – sedět, soustředit se a poslouchat – a to jsem měla pocit, že ztrácím čas; anebo poslouchat jen na půl ucha a věnovat se zároveň jiné činnosti, ale to jsem zase měla špatný pocit, že nedávám pozor!!

Co jsem však tímto rozsáhlým úvodem chtěla říct je to, že mě na poslech rozhlasu nikdy neužilo.

A proto jsem byla překvapená, když jsem si (sice po nějaké době, ale přece!) oblíbila pořad, který běží na polské státní stanici Trójka (=Trojka) vždycky v pátek večer, od 19:00 do 22:00. Jmenuje se Lista przebojów Programu Trzeciego a jedná se o hitparádu, do níž lidé přes týden hlasují (nic nového pod sluncem) a v pátek večer pak Marek Niedźwiecki nebo Piotr Baron seznamují posluchače s výsledky a vývojem oproti předchozímu týdnu.

Samotná Lista (=seznam) má 30 pozic, ale ještě existuje tzv. Poczekalnia (=přesíň, čekárna), v níž dalších 20 písniček čeká na postup do hlavního žebříčku.

Co je však z mého pohledu jedinečné a Listu odlišuje od tuctových hitparád je to, že tato hudební soutěž běží v éteru již od roku 1982. Díky tomu má fanoušky napříč generacemi, rodiče vychovávají k poslechu své děti a děti, které u Listy vyrůstaly, jsou již nyní dospělými majícími vlastní děti, které znovu poslouchají v pátek večer listu.

Samozřejmě se Trójka snaží vysílání zpestřovat, hrají se flashbacky, představují se novinky, tvoří se žebříčky s nejlepšími skladbami všech dob (vždy na 1.ledna běží na vlnách Trójki celý den), či se samotná Lista vysílá odjinud, než z varšavské centrály Trójki na Myśliwieckie 3/5/7.

V takových případech není vzácností, že lidé, kteří přicházejí do cestovního studia Listy, mohou říci do éteru mezi písničkami nějaký vzkaz či pozdrav – na takovou výsadu se stojí fronta a nikdo nebrání v projevu ani dětem.

Lista stála mnohokrát na počátku kariéry četných polských interpretů, zpěváků a skupin, z nichž valná většina vzhlíží k Listě s láskou a úctou.

https://www.youtube.com/watch?v=0njEPf1-IRU

Lista se sama o sobě stala též námětem písní hudebníka Artura Andruse, když si vzal na paškál její redaktory, zvukaře a další ve skladbách Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie a Czarna Helena po roku.

https://www.youtube.com/watch?v=txbZ0GH5UYE

Zkrátka a dobře, Lista je fenomén, který podle mého nemá u nás obdoby.

Nedokážu zde asi úplně zachytit jeho jemnou podstatu, plnou humoru a kvalitní hudby, ale pokud Vás moje povídání zaujalo, neváhejte si v pátek večer najít Listu na internetu a můžete se zaposlouchat…

Trójka online

Zdroje:

22 Top Wszech Czasów

30 let Listy

Ilustrační foto

Wikipedia Lista

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange