Záležitosti

Literární lavičky alias óda na čtení

Dnes jen krátký příspěvek na čtenářské téma. V létě mě zaujaly po Varšavě různě rozmístěné čtecí lavičky projektu Zaczytani (dobročinná organizace pořádající velké knižní sbírky pro děti a mladistvé v nemocnicích a pro podporu četby).

Podařilo se mi jich sice najít pouze šest, ale i tak to považuji za dostatečný počet pro samostatný článek na blogu.

Projekt se kromě letošního roku konal už i v roce předcházejícím, kdy se s lavičkami ve tvaru knížek začalo. Lavičky mají všechny stejný tvar, ale liší se barevným provedením.

Každá lavička totiž odkazuje na jiné literární dílo a podle toho je vyzdobena souvisejícím obrázkem. Umělci, kteří tvořili lavičky po stránce vizuální, si vybírali literární předlohy podle svých oblíbených děl, popř. podle myšlenek, na něž chtěli upozornit, či je zdůraznit.

Cílem literárních laviček je zviditelnění a upozornění na literaturu, knížky a četbu jako takovou a snaží se přitáhnout pozornost obyvatel Varšavy (jak dospělých, tak dětí), ale také turistů, kteří do Varšavy zavítají.

Je samozřejmostí, že pro nás cizince nejsou odkazy na polskou literaturu tak výmluvné jako pro Poláky, nicméně v pokochání se hezky vyvedenou lavičkou nám nikdo nebrání.

Já osobně jsem se do čtení v polštině vrhla poněkud opatrně a zdrženlivě – asi jako když máte jezírko, do něhož se dá skočit z vysokého útesu po hlavě, nebo vstoupit po hladké povlovně se svažující útulné písečné plážičce, kterou ještě ke všemu dobře znáte, neboť jste na ní již kdysi byli.

Pro mě je touto plážičkou Harry Potter, kterého jsem celého (rozuměj sedm knížek) četla několikrát v češtině a jednou v angličtině. Rozhodla jsem se, že bude pro rozvoj jazykových schopností lepší začít číst knížku, kterou už znám, než něco úplně nového (a v neposlední řadě je to dobrá výmluva pro možnost přečíst si znovu Harryho!!).

Zatím jsem přečetla první čtyři díly a tři mě ještě čekají, právě z toho důvodu se nebudu pouštět do hodnocení polské verze. Počkám si až na úplný závěr a pak se teprve o své dojmy podělím.

***

Každý stát pořádá různé akce pro popularizaci četby – knižní veletrhy, hodnocení knih, recenze v rádiích či televizích, týdny knihoven, veřejná čtení a mnohé další.

Co jsem zatím zaznamenala v Polsku, je čtenářský koutek v dopoledním vysílání rádia Trójka, v němž bývá představena nějaká nově vycházející kniha polského autora/autorky, s nímž/níž vede redaktor krátký rozhovor přibližující stylistiku knížky a její zaměření.

Já osobně čtu ráda a využívám k tomu zejména dopravní prostředky MHD – a ačkoliv to mám zde ve Varšavě do práce „pouze 15 minut“ tramvají, neváhám kvůli těm 15 minutám nést s sebou knížku, protože když se to sečte, jde už o půl hodiny čtení denně a takovou půlhodinu později doma horko těžko najít.

Dnes tedy končím svůj literárně lavičkový příspěvek slovy: četbě zdar!

PS: Jeśli ktoś ma zdjęcie innej ławki, to proszę przesłać, bardzo chętnie otrzymam kolejne!!

Zdroj:

Zaczytani

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange