Záležitosti

Ochutnávka z polského hudebního soudku

Dnešní doba hodně favorizuje vizuální stránku věci – ať už jde o cokoliv. Vládnou nám obrázky, texty a videa. A jinak tomu není ani na mém blogu. Doprovázím své příspěvky fotkami s cílem zprostředkování varšavské reality svým čtenářům, ale skutečnost přece není pouze obrazová, máme pět smyslů, které bychom měli rozmazlovat a podněcovat, aby nezakrněly.

A právě proto jsem se rozhodla, že dnešní příspěvek bude hudební. Vizuálnosti se samozřejmě nevyhnu, tomu odporuje samotná podstata blogu, ale ráda bych na jeho stránky dnes pustila muziku.

Představím vám několik polských skupin či interpretů, které/kteří mě buď z nějakého důvodu zaujaly/i, nebo jsme byli na jejich koncertech, nebo je má rád Krzysztof, popř. se dobře umisťují v hitparádě rádia Trójka, o níž jsem se zmiňovala v březnu.

Jelikož nejsem hudebním teoretikem, ani odborníkem, nebudu se pouštět do dlouhosáhlých analýz a nechám váš vlastní vkus, ať vám sdělí, zda se vám daná skladba líbí nebo ne.

happysad

happysad je rocková kapela, která pod tímto názvem působí od roku 2002 a má na kontě sedm desek. Mně osobně se nejvíc líbí dvě písničky: „Zanim pójdę” z první desky – tato píseň vydržela v roce 2004 na prvním místě hitparády rádia Trójka 33 týdnů a pojednává o nevyváženosti lásky (ve chvíli, kdy jeden miluje víc, druhý miluje míň; když je jeden dole, druhý je nahoře).

A z téhož alba ještě píseň „Noc jak każda inna” – zřejmě o rozchodu s dívky s chlapcem.

Artur Andrus

Artura Andruse bych přirovnala k Jarku Nohavicovi. Je to písničkář, jehož písně jsou postaveny na textech, na hrátkách se slovy, na originálních tématech a neotřelých slovních spojeních. Dokonce nazpíval některé Nohavicovy písně polsky. Já od něj mám dvě CDčka, která jsem svého času poslouchala pořád dokola.

Zde pro ukázku vybírám Nohavicovu „Těšínskou” v Andrusově zpracování a jednu autorskou píseň o pařížském podniku Šílená kreveta (text písně vznikl na objednávku televizního zábavního programu, kam diváci psali slova, která chtěli, aby v písni zazněly, a interpret se s tím musel nějak popasovat).

https://www.youtube.com/watch?v=NPHXrudrXyA

https://www.youtube.com/watch?v=pRUpxKdkTME

Fisz Emade Tworzywo

Jedná se o bratrskou spolupráci hudebního producenta a instrumentalisty Piotra „Emade“ Waglewskiego s raperem a vokalistou Bartoszem „Fiszem“ Waglewskim. Hrají hip-hop obohacený o množství nejrůznějších prvků např. jazzu, downtempa či funku.

Já je nějak zvlášť nemiluji, ale jsou obecně cenění a co musím potvrdit, jsou to znamenití hudebníci a profesionálové – což bylo poznat naživo na jejich koncertě. Uvádím jejich skladbu „Biegnij dalej sam“ z alba Drony vydaného na podzim loňského roku (21.10.2016).

Maria Peszek

Maria Peszek je nejen zpěvačkou, ale také herečkou – na herecké scéně (jak v divadle, tak ve filmu působí od roku 1993), ale na scénu hudební vstoupila teprve v roce 2005 a byla přijata velmi pozitivně jak kritiky, tak veřejností. Její písně jsou typické kontroverzními texty.

Já jsem si jí poprvé všimla v písni „Polska A B C i D”, která (za předpokladu, že jsem to dobře pochopila, což je pro mě u poezie a hudebních textů vždycky nejisté) pojednává o rozdělení Polska do společenských vrstev a brojení proti těmto vrstvám. Jiná Mariina píseň si bere na mušku téma osamělého otce vychovávajícího svoji malou dcerušku:  „Samotny tata”.

Hey

Hey je stálicí polského rockového nebe už od roku 1992, kdy vznikla ve Szczecinie. Nejvýraznější a od počátku přítomnou postavou skupiny je zpěvačka Katarzyna Nosowska. Skupina byla nejoblíbenější v letech 1992 – 1995, ale to neznamená, že by nyní byli neznámí či za zenitem. Znalost jejich skladeb spíš patří k všeobecné povědomosti o hudební scéně. Jsou stále aktivní a v loňském roce vydali své dvanácté řadové album s názvem Błysk.

Ve stejnojmenné písni o konci světa mě zaujal následující verš: „Dzielę się przez siebie, tak jak liczby pierwsze. A pomnożona przez tą pustkę, jak przez zero – daję pustkę.“ V překladu: „Dělím se sama sebou tak jak prvočísla a znásobená tou prázdnotou, stejně jako nulou, dávám prázdnotu.“ Člověku z toho běhá mráz po zádech, nebo ne?

Doufám, že vás alespoň některé z uvedených písní zaujaly a obohatily váš dnešní den. Určitě se k polské hudební scéně ještě vrátím.

Zdroje:

Wikipedia: happysad

Wikipedia: Fisz Emade Tworzywo

Wikipedia: Maria Peszek

Wikipedia: Hey

Text: Noc jak kazda inna

Text: Blysk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange