Záležitosti

Pamatujeme si / Pamiętamy

Ráda bych se s vámi dnes podělila o časosběrnou obrázkovou reportáž, k níž mě inspirovalo, když jsem si všimla, že pomníčky, o nichž bude řeč, se ve Varšavě vyskytují na mnoha místech. Jakmile jsem totiž uviděla druhý a třetí, řekla jsem si, že je budu fotit a uvidím, kolik se mi jich podaří nashromáždit.

Dziś chciałabym się z wami podzielić zdjęciami, które zaczęłam robić, kiedy zdałam sobie sprawę, że pomniczki przypominające trudne momenty historii Warszawy są obecne w bardzo dużo miejscach stolicy. Byłam ciekawa ilu mi się uda zgromadzić, więc zainicjowałam taki „mini-projekt”.

Za uplynulý rok se mi jich nakonec podařilo sesbírat 22. To je podle mého názoru velmi úctyhodné číslo!!

W minionym roku ich w końcu znałazłam 22. To moim zdaniem niesamowita liczba!!

A proč mě vůbec zaujaly právě tyto pomníčky připomínající nacistický útlak a zvěrstva v průběhu druhé světové války?

Dlaczego tak naprawdę byłam zainteresowana właśnie przez te upomnienia nacystowskiego ucisku z okresu drugiej wojny światowej?

Zalíbil se mi jednak jejich jednotný rukopis, protože svým podobným vzhledem ještě umocňují dojem z toho, že je potkáváte relativně často a na různých místech, ale také jejich poselství, jež pro mě jednoznačně připomíná neblahou historii, a nedává současným lidem zapomenout, že v místech, kudy je běžně městem vedou každodenní kroky, mohlo dojít k větším či menším krveprolitím.

Po pierwsze, spodobał mi się ujednolicony wygląd pomników, które właśnie dzięki temu mają dużo bardziej intensywny wydźwięk – spotykanie tego samego motiwu wielokrotnie w całym mieście powoduje mocniejsze przeżycie emocjalne.

Po drugie, sama treść i znaczenie pomników jest bardzo ważne i warto sobię przypominać o okrucieństwie, które miało miejsce kilku dziesiątek lat temu, zwłaszcza że pomniki znajdują się w ulicach, gdzie często normalnie spacerujemy, chodzimy do pracy lub za zabawą.

Obecně řečeno, spojitost národa s jeho vlastní historií – a to zejména tou bolestnou, válečnou – je tady ve Varšavě velká. Podle mě je to dobře.

Ogólnie rzec biorąc, odnosię wrażenie, że tu w Warszawie istnieje mocne połączenie między narodem i jego historią – choć trudną i bolesną.

Nyní si tedy můžete i vy prohlédnout, kolik a jaké památníčky se mi podařilo nasbírat.

Uważam, że to dobrze i cieszę się, że mogę zaprezentować przynajmniej kilku zdjęć także wam!

(Fotky jsou umístěny v příspěvku chronologicky podle toho, jak jsem je pořizovala. / Skład zdjęć w wpisie jest chronologiczny.)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange