Záležitosti

Předvánoční Varšava

Jakkoliv miluju všechna roční období – křehkou krásu prvních jarních květin v odstínech jemně žluté, světlounce fialové a průstvitně bílé; sladce jahodovou, třešňovou a borůvkovou chuť líných letních dní a romantický podzim se svými deštivými dny, teplými čaji a voňavými zákusky – považuji advent za nejkouzelnější období celého roku.

A advent ve Varšavě je krásný.

Krásný pro toho, kdo ho jako krásný vidět chce. Asi tak jako v Nohavicově písni „Ladovská zima“ se i na advent dá nahlížet dvěma způsoby: jako na hektické období, kdy všichni lidé spěchají, blázní a utrácejí peníze za plastové kýče, kdy jsou všude zácpy aut, a konzum převzal vládu nad světem, nebo jako na čas vzrušeného čekání, radostného setkávání s přáteli a slavnostního světelného kouzla, které opanuje města, obchodní centra i naše domovy.

Asi jsem nenapravitelný romantik, ale já zatím vnímám advent právě z té druhé, půvabné stránky.

A tak obdivuji světelná roucha, do nichž se oděly velké varšavské třídy jako např. Marszałkowska, aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Świętokrzyska, Emilii Plater a další.

Nápis Kocham Warszawę (Miluji Varšavu) na Płacu Europejskim dostal santovskou čepici a Pałac Kultury i Nauki světelnou krajku na své sloupy.

Různě po Varšavě byly rozmístěny fotorámečky v nadživotní velikosti, které září do tmy a v nichž se mohou lidé vyfotit a zveřejnit své fotky na Instagramu pod různými hashtagy (např. #Warszawa nebo #PKiN).

Královský zámek (ačkoliv v lešení) je jemně nasvícen a vypadá, jako by na něj padaly světelné sněhové vločky.

Před ním se vznešeně tyčí rozsvícený vánoční strom a celé staré město působí jako světelná pohádka.

Starówka (Rynek Starego Miasta = Staroměstské náměstí) je obroubena girlandami žároviček a uprostřed bylo vybudováno kruhové kluziště, kde si můžete zabruslit. Je to netradiční kluziště – má ve svém středu kulatý otvor, do něhož se akorát vejde ústřední varšavská Syrenka ozdobená modrou světelnou fontánou.

Na některých domech Rynku Starego Miasta též probíhá videomapping sněhových vloček tvořící iluzi sněžení.

Na hradbách vedoucích kolem Starého města byly postaveny stánky a konají se zde vánoční trhy, na nichž si můžete koupit více či méně autentické předměty a posedět u nejrůznějšího občerstvení. Oblíbené jsou horké nápoje. Podobně jako u nás se servíruje zejména svařené víno (grzaniec).

Všude panuje slavnostní nálada a já si v duchu přeji, aby toto období nikdy neskončilo…

Přeji touto cestou všem svým čtenářům nádherné a požehnané Vánoce a do roku 2018 spoustu odvahy na plnění vlastních přání a snů!!!

Zdroje:

Wesołych Świąt

Zvonky

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange