Záležitosti

Tłusty czwartek

Na dnešek připadl den, který se tady v Polsku nazývá Tłusty czwartek (Tlustý čtvrtek). Jeho původ je pohanský, ale zároveň je úzce svázán i s křesťanstvím a s Velikonocemi. Pohané jedli něco „tlustého”, aby vyprovodili odcházející zimu a přivítali jaro.

V křesťanské tradici Tlustý čtvrtek zahajuje týden, který končí ve čtvrtek po Popeleční středě. V tento čtvrtek (po Popeleční středě) začíná období předvelikonočního půstu, zatímco Tlustý čtvrtek a týden po něm následující je naopak zasvěcen „obžerství”.

V současnosti se Tlustý čtvrtek uctívá jezením koblih (podobně jako u nás, kde koblihy také k tomuto období a k Masopustu patří). Ovšem to, co je u nás řekla bych vymírající tradicí (kromě některých menších měst, vsí a moravských regionů), je zde nesmírně populární. O tom jsem se přesvědčila dnes na vlastní kůži.

Hned ráno na zastávce tramvaje mě rozveselil pohled na pána, který nesl bedničku s dvanácti nádherně nadýchanými, kulaťoučkými, pocukrovanými koblihami. A později v práci jsme všichni mohli přijít do kuchyňky a nabídnout si z obří zásoby koblih. Servírovaly se dva druhy: poprášené cukrem a polité cukrovo-likérovou (?) krustičkou.

Posléze mi kolega s tváří ušpiněnou od cukru vysvětloval, že na mnoha místech jsou o Tlustém čtvrtku k dispozici koblihy zadarmo – prý např. v obchodech s potravinami či na tržištích. Bohužel jsem se o tom osobně nestihla přesvědčit. Tak příští rok!

Když jsem si později hledala něco o Tlustém čtvrtku na Wikipedii, zaujala mě pověra: „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.” (Jestliže někdo o Tlustém čtvrtku nesmí ani jednu kobližku, bude mít v příštím životě smůlu).

Musím uznat, že jako milovníkovi sladkého pečiva téměř všeho druhu, se mi tato polská tradice velmi zamlouvá a určitě nebudu mít v příštím životě vůbec žádnou smůlu, protože jsem si to dnes pojistila hned třikrát!!!

A na závěr lingvistické okénko: Kobliha se polsky řekne pączek (čti: poček, o = nosové o).

Zdroje:

Tłusty czwartek

Pączek

Pączek na blogu

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange