Záležitosti

Tor wyścigów konnych Służewiec

Ještě nikdy v životě jsem nebyla na koňských dostizích. Nejsem koňák a veškerá moje znalost dostihového světa se omezuje na to, že jednou za rok sleduji v televizi Velkou pardubickou.

Koně považuji za krásná a ušlechtilá zvířata, ale můj vztah k nim je založen na respektu od chvíle, kdy mi jako malé holce začal jeden poník žrát tričko…

Přála bych si, abych se koní nebála a, když jim podávám kousek jablka nebo mrkve, neucukávala rukou, ale je přede mnou ještě dlouhá cesta, která v rámci všech ostatních životních cest nemá úplnou prioritu. Je pravdou, že by mě zajímalo, jaké to je, strávit prodloužený víkend někde na jižní Moravě, potulovat se po krajině koňmo a shlížet na svět z toho prý „nejkrásnějšího pohledu“.

Mám o jízdě na koni samozřejmě zcela zkreslenou romantickou představu – buď jezdit přirozeně a divoce bez sedla jako Vinnetou, anebo v upraveném britském oblečku tvořeném holínkami, rajtkami a typickou čapkou.

Předpokládám, že se na počátku jedná ale hlavně o otlačený zadek a namožené stehenní svaly. Možná i bolest zad, či jiných částí těla, o nichž bych do té doby nevěděla, že je mám.

Evidentně těch pár jízd na koni v ohradě, kdy nás vzali na táboře do jízdárny, ve mně nezanechalo žádné hlubší vzpomínky. Proč ale tak rozsáhlý úvod o koních?

Padok

Vypravila jsem se dnes totiž na dostihy, které se konaly na dostihovém závodišti v části Varšavy, jež se nazývá Służewiec. Strávila jsem na závodišti kolem dvou hodin a odsledovala tři dostihy. Hlavním cílem bylo se alespoň trochu zorientovat a zjistit, jak to funguje.

Plánek závodiště

Původně jsem si myslela, že bych si třeba vyzkoušela i vsadit. No, rovnou mohu prozradit, že z toho sešlo, protože se mi to jevilo tak komplikované a všichni tak zběhlí, že jsem se neodhodlala projevit svou neznalost. Snad kdybych byla s někým, ale takhle sama jsem neměla dostatek odvahy.

Pochopila jsem však (a nyní se omlouvám všem koňákům v mém publiku, popř. prosím o vysvětlení, pokud jsem něco pochopila špatně), že provádění koní v padoku není jen nevinnou přehlídkou a představením koní, nýbrž hlavně ukázkou toho, jak který kůň vypadá a jak se jeví sázejícím, aby si udělali představu a vsadili si.

Přehlídka koní v padoku
Včetně žokejů

Kas na sázení bylo v areálu asi deset tisíc… Kromě sázecích pokladen, padoku a vlastního závodiště se zde samozřejmě nacházely ještě tribuny a veřejná prostranství, po nichž se lidé pohybovali, když zrovna nesledovali závod nebo nesázeli.

Jedna tribuna byla vyčleněna jako čestná, vstup do ní byl třikrát dražší než do obyčejné zóny a byl vytyčen i dress code, jak do ní chodit oděn/a.

Čestná tribuna

Není to sice žádný Ascott, ale i tak jsou doporučeny šaty nebo sukně a elegantní pokrývky hlavy pro ženy, pro muže pak dlouhé kalhoty, košile a sako, popř. vázanka.

Škoda, že nebudu ve Varšavě 30. září, kdy se uskuteční Velká varšavská. Možná by nebylo špatné vidět smetánku, která se u této příležitosti sejde.

Požadavky dress codu

Samotné závody mi přišly strašně rychlé, koně jen letí.

Cílová rovinka
Koně se blíží

Je to neuvěřitelné, jakou rychlost dokážou vyvinout.

Chtělo se mi z toho bůhví proč brečet. Nedokázala jsem rozklíčovat, zda mi jich bylo líto (lidé je nutí, popohánějí bičíkem), nebo jsem pociťovala svoje známé dojetí ze sportu (viz. příspěvek o maratonu)… Každopádně je to obdivuhodné – a to dnes šlo o zřejmě řadové, ničím se nevymykající závody.

Rozcvička před závodem
Jednomu se moc nechtělo

Neumím si představit, jak bych naživo prožívala Velkou pardubickou. Asi není dobrý nápad se jí chtít zúčastnit – teprve po dnešku chápu, proč je hodnocena jako jeden z nejtěžších závodů – a to samozřejmě mluvíme o dvou různých kategoriích, dnes se závodilo pouze na hladkém okruhu bez překážek.

Závodiště

S překážkami to už musí být úplný masakr. A ještě o to víc, když se člověk zaangažuje ať už emočně, či finančně.

Každopádně strávit odpoledne na dostizích není špatný nápad na teplý a slunečný den, jako byl ten dnešní.

Člověk si může s partnerem či rodinou ve stínu udělat piknik, povídat si, sem tam vsadit pár korun, být na čerstvém vzduchu a fandit svým koníkům. A to doslova.

Zázemí pro hosty

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange