S knížkou po kavárnách

Poté, co jsem na začátku června 2019 zcela nečekaně strávila týden v nemocnici, absolvovala několik vyšetření a odešla s diagnózou celiakie, stala se pro mě moje kavárenská vášeň do jisté míry martyriem. Hledání bezlepkových zákusků značně zužuje výběr, ale i tak zkusím něco vymyslet, abych o svá oblíbená posezení nepřišla.

Kompletnie niespodziewanie spędziłam pierwszy czerwcowy tydzień roku 2019 w szpitału, zostałam zbadana na wskroś i wyszłam z diagnozą celiakii, co spowodowało, że moja pasja zrobiła się nagłe dużo trudniejsza. Szukanie wyrobów bezglutenowych znacznie zwężyło wybór miejsc, gdzie mogę sobie usiąść i się podelektować. Będę się jednak starała coś wykombinować, żebym nie musiała się pozbyć moich ulobionych wypadów do kawiarni.

3.9.2022 TonTon Gâteau (Štrasburk) a Anna ze Zeleného domu – Jahodový dortíček v štrasburské kavárně, kam jsme zavítali v ranních sobotních hodinách, byl lahodný. Knížku s ilustracemi od mé oblíbené Ivony Knechtlové jsem dostala dárkem. / Ciastko truskawkowe w strasburgskiej kawiarni, w której w sobotę spędziliśmy przyjemny poranek, było przepyszne. Książkę z ilustracjami od ulubionej Ivony Knechtlovej dostałam jako prezent.
24.8.2022 Šálek & špunt (Plzeň) a Claris, the chicest mouse in Paris – Dalším dárkem od sestry je rýmovaný příběh myšky, která má ráda módu. Společně s Pavlovou a ovocným čajem mi zpříjemnily včerejší den. / Kolejnym prezentem od siostry to rymująca się historia myszy, która lubi modę. Razem z bezą i herbatą owocową zrobiły mi wczoraj fajny dzień.
31.7.2022 Spižírna 1902 (Praha) a Dust of the Land – Neděle v Praze. Horko, trochu duchovního usebrání a potom už posezení v kavárně s knížkou. Dortík to sice nebyl, ale i makový koláč se švestkami přišel k chuti. Knížku mám jako dárek od sestry žijící v Sydney. / Niedziela w Pradze. Upał, trochę duchownego rozmyślania i potem już kawiarnia z książką. Ciastko takie zwykłe, ale niezłe (makowe ze śliwkami). I książka to prezent od siostry mieszkającej w Sydney.
9.7.2022 Moja srdcovka (Zvolen) a Světlo po válce – I když jsem byla Slovensku jen na skok, nemohla jsem si odpustit posezení v kavárně ve městě, které pro mě bylo premiérové. Knížka začíná přívětivou letně sluneční náladou. / Chociaż byłam na Słowacji tylko na parę dni, nie mogłam przegapić możliwości posiedzieć sobie w kawiarni w mieście, które było dla mnie premierą. Książka zaczyna się piękną letnią słoneczną atmosferą.
23.6.2022 Oh Deer Bakery (Praha) a Labutí dům – Některé okamžiky jsou výjimečné. Na příklad, když vás do kavárny pozve snoubenec a ještě s knížkou, která se vám dlouho líbí a pak ji od něj dostanete k narozeninám. Překrásný zážitek, děkuju!!! / Niektóre momenty są wyjątkowe. Naprzykład kiedy narzeczony zaprosi was do kawiarni i jeszcze z książką, która długo wam się podobała i w końcu dostaliście ją od niego jako prezent urodzinowy. Przepiękne przeżycie, dziękuję!!!
12.6.2022 Pasteleria (Bratislava) a Sága rodu Reissových – Včerejší horké poledne jsme strávili v Bratislavě, kde mě svou atmosférou nadchla kavárnička s designovým obchůdkem. Knížka zasazená do Prahy 19. století, jejímiž hrdinkami jsou tři sestry – Johanka, Karolína a Antonie, mě baví. / Wczorajsze upałne południe spędziliśmy w Bratysławie, gdzię przypadła mi do gustu kawiarnia ze sklepikiem designowym. Książka mająca miejsce w Pradze XIX wieku i jej bohaterki – siostry Johanka, Karolina i Antonie mi sprawia przyjemność.
28.5.2022 Cukrárna Tritia (Aš) a ČD magazín – Posezení v cukrárně, kam prý mamka v dětství chodila na vanilkovou zmrzlinu, mi nesmírně bodlo, po dlouhé chůzi již jsem byla unavená. / Posiedzenie w cukierni, w której ponoć moja mama w dzieciństwie zajadała się lodami waniliowymi bardzo mi pomogło, bo po długim spacerze byłam już dość zmęczona.
22.5.2022 Café Chloe (Praha) a Kniha ztracených jmen – Jen růžová to může být!! Toto platí v Café Chloe jednoznačně. Ale proč ne? Typicky holčičí interiér mi v neděli po trošce duševního usebrání přišel vhod. Knihu jsem sotva začala, proto je na verdikt ještě brzy, ale hlavní hrdinka se jmenuje Eva, nezačíná to špatně… / Różowa i różowa, taka jest kawiarnia Chloe w Pradze, ale czemu nie? Takie kobiece wnętrze mi akórat w niedzielę po chwili duchowego zastanowienia się odpowiadało. Książkę dopiero zacynam czytać, więc na wrażenia jeszcze za wcześnie, jednak główna bohaterka ma na imię Ewa, więc zapowiada się nieźle…
12.5.2022 Mezi řádky (Praha) a Ella & Kandinský – Jednou za čas mě životopisné příběhy více či méně známých žen podané beletristickou formou moc baví a obohacují. Tentokrát z malířského prostředí. / Raz na jakiś czas mi życiorysy mniej lub więcej znanych kobiet w formie fikcji sprawiajają przyjemność. Też można się z nich coś dowiedzieć i nauczyć. Tym razem z kręgów malarskich.
11.4.2022 Celicioso (Madrid) a Three Words for Goodbye – Příběh dvou sester cestujících na jaře roku 1937 do Paříže, Benátek a Vídně mě nesmírně bavil a připomněl mi, jak úžasné je mít sestru. Zcela bezlepková kavárna v centru Madridu mě nadchla, po dlouhé době jsem mohla vybírat ze všech výrobků v nabídce a neomezovat se. Nakonec zvítězil mrkvový dort! / Wiosenna podróż dwóch siostr, które w roku 1937 odwiedzają Paryż, Wenecję i Wiedeń mi się bardzo podobała i opowiadanie mi przypomiało, jak jest wspaniałe mieć siostrę. Kompletnie bezglutenowa kawiarnia w centrum Madrytu mnie zachwyciła, bo po długim czasie nie musiałam się ograniczać i wybierałam ze wszystkich produktów w ofercie. W końcu zwyciężyło ciastko marchewkowe!
27.3.2022 Café Letka (Praha) a Eugenie – Příběh plzeňské hoteliérky Eugenie Egertové Janečkové z pera Jany Poncarové mě nesmírně baví. Nejen, že autorka úžasně píše, ale také píše příběhy, jež mě oslovují. Děj se navíc odehrává v Plzni, kde to dobře znám, což zážitek ještě umocňuje. / Historia Eugenii Egertowej Janečkowej, prowadzącej w czasach II wojny światowej hotel w Pilznie napisana przez Janę Poncarową bardzo mi się podoba. Pisarka nie tylko że niesamowicie pisze, także pisze opowieści, które mnie dotykją. I to, że fabuła ma miejsce w mieście, które dobrze znam, jeszcze powiększa wrażenia z książki.
23.2.2022 Kavárna Slavia (Praha) a Chata ve Švýcarsku – Poněkud se stydím přiznat, že včerejší návštěva v legendární kavárně byla mojí první. A prostředí mě nadchlo! Při svých výpadech za dortíky neslýchám často jemnou hru na klavír, která by čtení a mlsání podbarvovala… A čaj ze stříbrné konvičky chutnal skvěle. Snad taková bude i Chata ve Švýcarsku. / Trochę się wstydzę przyznać, że wczoraj dopiero po raz pierwszy odwiedziłam legendarną kawiarnię Slavię. I byłam zachwycona! Nie słychać za często podczas moich wypadów za ciastkami miękki głos fortepianu. I herbata ze srebrnego czajnika smakowała wyśmienito. Mam nadzieję, że taka będzie oraz książka.
5.2.2022 Café Synagoga (Trnava) a Kilbride House – V trnavské kavárně v odsvěcené synagoze jsme už jednou na dortíku byli a svou atmosférou a vzhledem mě absolutně okouzlila. Považuji ji za jeden z nejkrásnějších kavárenských interiérů, který jsem kdy navštívila. Knížku teprve začínám, jsem zvědavá na irské prostředí. / W trnawskiej kawiarni w odświęconej synagodze już raz byliśmy i jej klimat i wygłąd mnie oczarował. Uważam ją za jedno z najpiękniejszych wnętrz kawiarni, które odwiedziłam. Książkę zaczynam i jestem ciekawa irlandzkiego nastroju.
26.1.2022 Buchta B (Brno) a Věnování – Včera jsem po Brně trošku naháněla kavárnu, kde bych si mohla dát něco bezlepkového a dobrého. V Buchtě B jsem onehdy snídala skvělé pohankové lívance a i blumový koláč s mandlemi byl vynikající. Knížka působí dost poeticky. / Wczoraj w Brnie szukałam miejsca, gdzie bym zjadła coś pysznego oraz bezglutenowego, ale było trochę trudno. W końcu zawróciłam do Buchty B, gdzie kiedyś zjadłam wyśmienite naleśniki. Ciastko z migdałami było również bardzo dobre. I książka poetyczna.
15.1.2022 Dvě vrány (Brandýs nad Labem) a Počkej na mě v Paříži – Moc krásnou procházku po Brandýse a Staré Boleslavi jsme zakončili v kavárně Dvě vrány, kde jsem si pochutnala na sněhovém dortíku. Knížka mě velice baví a určitě si od Kristin Harmelové budu chtít ještě něco přečíst. Její styl mi sedí. / Piękny spacer po Brandyse i Starej Boleslawi zakończyliśmy w kawiarni Dwie wrony, gdzie zjadłam pyszne ciastko z owocami. Książka bardzo mi się podoba i na pewno będę chciała sobie jeszcze coś od Kristin Harmel przeczytać.
1.1.2022 Pilot Café (Praha) a Ztracené klenoty – Už potřetí jsem si první den nového roku zpestřila dortíkem. Tato tradice se mi moc líbí, i když Pavlova mě tentokrát příliš nezaujala. / Już po raz trzeci się pierwszego dnia nowego roku podelektowałam ciastkiem. Bardzo lubię tę tradycję, chociaż tym razem beza z gruszką zbyt mnie nie zachwyciła.
17.12.2021 Pizza Coloseum (Praha) a Rudá špionka – Nikdy mi na dezert v této restauraci nezůstane místo, proto jsem se rozhodla, že si na mascarpone s jahodami zajdu zvlášť. K červené barvě jahod jsem hledala i vhodnou knížku. Příběh bývalé ruské aristokratky zastižené revolucí v roce 1917 mi přišel ideální. / Nigdy nie uda mi się zjeść deseru w tej restauracji, więc tym razem zamówiłam tylko mascarpone z truskawkami. I książka oczywiście musi być dopasowana kolorowo. Historia byłej rosyjskiej arystokratki w czasie rewolucji w roku 1917 wydawała mi się idealna.
27.11.2021 Le Frenchie Náměstí (Plzeň/Pilzno) a Hotýlek na Islandu – Po těžkém tématu z předešlé knihy jsem musela sáhnout po oddychovce. Za pozvání do kavárny tentokrát děkuji mojí úžasné mamce. / Poprzednia książka i jej ciężki temat spowodowały, że tym razem wolę odetchnąć, czytając. Za zaproszenie do kawiarni tym razem dziękuję mojej wspaniałej mamie.
19.11.2021 Marthy’s kitchen (Praha/Praga) a Listopád – Dnešní ranní posezení v kavárně mě nadchlo. Všechno bylo správně. Bílý čaj. Lahodná Pavlova. Na pozadí jemné tóny písní Jacquese Brela. A v srdci vzpomínka na babičku, která by dnes měla narozeniny. Jen temná atmosféra knihy Listopád k tomu tak úplně nepasovala… Vizuálně ovšem ano. / Dzisiajsze rano w kawiarni mnie zachwyciło. Po prostu wszystko się sprawnie ulożyło. Biała herbata. Pyszna beza. Na tle delikatne melodie Jacques’a Brela i w sercu wspomienie na babcie, która miałaby dziś urodziny. Tylko ponura atmosfera książki Listopád trochę nie pasowała do tego miejsca. Wizualnie jednak jak najbardziej.
20.10.2021 Fantova kavárna (Praha/Praga) a Dwór rusałek – Na focení ve Fantově kavárně jsem se velice těšila, protože mi její interiér připadá moc krásný. Měla jsem k tomu barevně sladěnou knížku a dokonce i svetr a naušnice. S výsledkem však spokojená nejsen a musela jsem vybrat fotku bez ducha, neboť ty s větším zobrazením kavárny neměly šmrnc už vůbec…/ Robienia zdjęć w Fantowie kawiarni nie mogłam się doczekać, bo uważam jej wnętrze za przepiękne. Miałam kolorowo dopasowaną książkę i nawet kolciki i sweter. Z wyniku jednak nie jestem zadowolona. Musiałam wybrać takie zwykłe zdjęcie, bo te ujmujące więcej przestrzeni nie nadały się do opublikowania…
1.10.2021 Lukullus (Varšava/Warszawa) a Miłość – Vracíte se rádi na místa, kde se Vám líbilo? Anebo raději poznáváte něco nového? Pro mě byla návštěva Varšavy po dvou letech velmi nostalgická./ Lubicie wracać do miejsc, gdzie wam sie podobało? Albo wolicie odwiedzać nowe? Dla mnie były odwiedziny Warszawy po dwóch latach bardzo nostalgiczne…
25.9.2021 Cakenhagen (Kodaň/Kopenhaga) a Cyklistka – Úhledná kavárna v kodaňském parku Tivoli mě potěšila nejen výborným čajem Silver Moon a čokoládovým bezlepkovým dortíkem, ale také poklidnou večerní atmosférou, kterou jsem po celém dni ocenila. Styl Jany Poncarové mi zatím připadá krásný a originální./ Ładna kawiarnia w parku Tivoli pocieszyła mnie nie tylko pyszną herbatą Silver Moon i bezglutenowym ciastkem czekoladowym, ale także spokojną atmosferą, z której po całym dniu chętnie zkorzystałam. Styl pisarski Jany Poncarowej na razie oceniam jako piękny i oryginalny.
13.8.2021 Café Bar Modrá (Mariánské Lázně) a Córka fortuny – Druhý ročník lázeňského putování s mojí nejlepší kamarádkou, loni Luhačovice, letos Mariánské Lázně. Děkuju za krásný víkend!! A další díky za knižní dárek patří také Aně!/ Drugi rocznik podróży do miast uzdrowiskowych z moją najlepszą przyjaciółką. W zeszłym roku Luhačovice, w tym roku Mariánské Lázně. Dziękuję za piękny weekend. Kolejne dzięki należą także do Any za prezent literacki!!
30.7.2021 Dos Mundos (Praha) a Vážka – Na Vážku jsem se dlouho těšila a teď ji čtu. Příběhy se zatím rozjíždí a seznamuji se s postavami. Lehká Pavlova se k dnešnímu letnímu dni hodila. / Nie mogłam się doczekać Ważki i teraz ją czytam. Na razie przygody się zaczynają i poznaję postacie. Lekka beza zdecydowanie pasowała do dzisiejszego letniego dnia.
9.7.2021 Láskanka (Trnava) a Kavárna U Anděla (Dcery naděje) – Po dlouhé době v zahraničí, což znamená, že posezení v kavárně nemohlo chybět. Náhoda tomu chtěla, že mi opět do Trnavy vyšla knížka z trilogie od Anne Jacobsové. / Po długim czasie za granicą, więc nie mogłam nie posiedzieć sobie w kawiarni. Przypadkiem akurat wyszło tak, że znów w Trnawie czytałam książkę od Anne Jacobs.
29.6.2021 Art Café Mánes a Na západní frontě klid – Na doporučení mého přítele jsem začala číst klasické dílo z pera E. M. Remarqua. Jsem zvědavá na výsledné dojmy… Dortík s výhledem na Národní divadlo byl lahodný. / Mój chłopak polecił mi klasyczne dzieło sztuki od E. M. Remarque’a. Jestem ciekawa, jakie będą ogólne wrażenia… Ciastko z widokiem Teatru narodowego było pyszne.
18.6.2021 Café Platýz a Wszystkie życia Hedy Lamarr – Nesmírně mě zaujala herečka a svého času prý nejkrásnější žena světa Hedy Lamarr. Chtěla jsem se o ní dozvědět víc. Proč tedy nesáhnout po knížce o jejím životě? / Bardzo mnie zaciekawiła aktorka i kiedyś podobno najpiękniejsza kobieta świata – Hedy Lamarr. Chciałam się o niej dowiedzieć więcej. Dlaczego nie sięgnąć po książkę o jej życiu?
7.6.2021 Doma a Krásný rok – Dva roky celiakem: u této příležitosti jsem si chtěla dopřát příjemné posezení na balkóně. / Od dwóch lat mam celiakię: przy tej okazji chciałam sobie przyjemnie posiedzieć na balkonie.
19.5.2021 Kavárna Pod Lipami a Zimní palác – Pro změnu jsem se rozhodla vybrat si knížku z jiného období než z druhé světové války. Tato se odehrává v 18. století v carském Rusku. Není to špatné, ale příběh se mě nějak méně dotýká. Už se těším na návrat k současnějším dějům. / Dla odmiany sięgnęłam po książce mającej miejsce w XVIII wieku w carskiej Rosji. Niezła, jednak historia jakoś mniej mnie osobiście dotyka. Już się nie mogę doczekać powrotu do bardziej aktualnych czasów.
16.4.2021 U rodičů a Skříň plná Diora – Tento snímek vznikl absolutně spontánně, když rodiče koupili lehoučkou Pavlovu a zrovna jsem si od mamky zapůjčila novou knížku. / To zdjęcie powstało całkowicie spontanicznie, kiedy rodzice kupili pyszną bezę i właśnie pożyczyłam sobie od mamy nową książkę.
2.4.2021 Doma a Lovkyně – Kousek jara. Knížka s tématikou, která mě zatím nepřestala fascinovat. Luxusní dortík u příležitosti přítelových narozenin. Takový je můj druhý duben. / Kawałek wiosny. Książka na temat, który na razie mi się jeszcze nie znudził. Luksusowe ciastko przy okazji urodzin mojego chłopaka. Właśnie taki jest mój drugi kwietnia.
7.3.2021 Doma a Pamiętnik szeptuchy – Znovu situace nepřeje cestování a poznávání, naštěstí knihy umožňují obojí. A když si ke čtení člověk dopřeje ještě lahodný zákusek a hrneček po prababičce, je o dojmy postaráno. / Znów sytuacja nie sprzyja podróżowaniu i poznawaniu. Na szczęście książki pozwalają na oboje. Jeżeli dodamy do tego pyszne malinowe ciastko oraz filiżankę po prababci, to wrażenia się pojawią.
14.2.2021 Kolín a Kavárna U Anděla (Osudová léta) – Dnes jsem se za focením knižního aranžmá vypravila do půvabného středočeského městečka, jehož renesanční radnice zapózovala v odpoledním slunci. / Dziś udałam się do sesji fotograficznej do uroczego miasteczka w Czechach Środkowych. Renesansowy ratusz prezentował się w popołudniowym słońcu przepięknie.
6.2.2021 Čímické jezírko a Šepot papíru a inkoustu – Pronájem karavanu a dvě noci v srdci přírody u překrásného bývalého lomu, aneb odpočinek u krbu, knížky a zvuku dešťových kapek na střeše. / Wynajem przyczepy kempingowej i dwie noce w sercu przyrody blisko byłego łomu alias wypoczynek przy kominku, książce i kropelkach deszczu na dachu.
23.1.2021 Doma (Praha/Praga) a Krásný rok – Už je to čtyři roky, co jsem začala psát blog, proto taková malá domácí oslavička s časopisem, jehož předplatné jsem dostala k Vánocům. / Już od czterech lat prowadzę bloga, więc troszkę w domu świętowałam. Z czasopismem, którego subskrypcję dostałam na Święta.
1.1.2021 Karlův most (Praha/Praga) a Konec starých časů – Nový rok a nový nápad. Jediná dnes otevřená kavárna byla ta pod širým nebem. Byla v ní sice zima, nedostatek soukromí a útulnosti, ale pro fotku zapózovala. Občerstvení jsem si nicméně snědla a vypila až doma. / Nowy rok i nowy pomysł. Jedyna dziś otwarta kawiarnia to ta na zewnątrz. Choć w niej było zimno, brak prywatności i przytulnej atmosfery, na zdjęciu prezentuje się nieźle. Przekąskę wolałam jednak zjeść i wypić w domu.
31.12.2020 Doma (Praha/Praga) a Zapomenuté dívky z Paříže – Závěrem roku mě provedla napínavá knížka s tématikou tajných britských agentek pomáhajících francouzskému odboji. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. / Pod koniec roku towarzyszyła mi bardzo porywająca książka o brytyjskich agentkach pomagających francuskiemu ruchu oporu. Nie mogłam się oderwać.
16.12.2020 Kavárna U Hráze (Praha/Praga) a Happiness Blooms from Within – Ačkoliv nemám dočtenou minulou knížku, chtěla jsem využít dost pravděpodobně poslední možnost zajít si letos do kavárny. Vzala jsem si s sebou tedy diář, který mi celý rok dělal příjemnou společnost. / Choć nie skończyłam czytać poprzedniej książki, chciałam wykorzystać prawdopodobnie ostatniej szansy pójść w tym roku do kawiarni. Wzięłam więc swój dziennik, który mi cały rok pięknie towarzyszył.
19.11.2020 Doma (Praha/Praga) a Niedokończona baśń – Dnešní ranní čtenářské posezení chci věnovat babičce, která by dnes slavila 95té narozeniny. Sice jsem ji chvilku zažila, ale nepamatuji si ji. Právě proto jsem si z ní vytvořila romatickou a elegantní hrdinku. Jako z knížky… / Dzisiajszy poranek z książką chcę zadedykować mojej babci, która właśnie dziś obchodziłaby 95e urodziny. Choć przez chwilę żyłyśmy razem, niepamiętam jej. I właśnie dlatego postrzegam ją w mojej myśli jak romantyczną i elegancką bohaterkę. Jak z książki…
30.10.2020 Doma (Praha/Praga) a Múza z Vídně – Příběh Almy Schindlerové odehrávající se na přelomu 19. a 20. století ve Vídni mě zatím dost baví. Secese, Klimt, Mahler a místní smetánka. Možná by se tématicky víc hodil sachr, ale kvůli barvě padla volba na makový dortík. / Historia Almy Schindler mająca miejsce w Wiedniu na przełomie XIX i XX wieku mi sprawia przyjemność. Secesja, Klimt, Mahler i miejscowa śmietanka. Może tematycznie pasowałaby bardziej Sachertorta, jednak kolorowo wybrałam ciastko makowe.
17.10.2020 Doma (Praha/Praga) a Pisarka – Když se nedá jít do kavárny, je třeba vymyslet náhradní řešení. Třeba na balkóně a s domácím tvarohovým koláčem. / Jeżeli nie ma możliwości pojścia do kawiarni, to trzeba znaleźć alernatywne rozwiązanie. Na przykład na balkonie z domowym sernikiem.
28.9.2020 Radiocafé Vinohradská 12 (Praha/Praga) a Dívka v přestrojení – Teplé světlo linoucí se z kavárny v budově Českého rozhlasu působilo ve včerejším deštivém dni jako ostrov pohodlí, přístav, skrýš. Bezlepková laskonka byla pak již pověstnou třešničkou na dortu. / Ciepłe światło wychodzące z kawiarni w budynku Czeskiego Radia kusiło podczas wczorajszego szarego dnia pełnego deszczu tym bardziej. I bezglutenowe ciastko to po prostu wisienka na torcie.
10.9.2020 Erhartova cukrárna (Praha/Praga) a Osvobození – Knížku jsem sice sotva začala, ale už je mi jasné, že se mi bude líbit. Styl vyprávění je mi blízký a hlavní hrdinkou bude silná žena – navíc je inspirována skutečnou postavou, Nancy Wakeovou. Přesně podle mého gusta!!! / Książkę dopiero co zaczęłam czytać, ale już wiem, że mi się będzie podobać. Calkowity styl opowieści jest mi bliski oraz będzie silna kobieta – nawet na podstawie realnej Nancy Wake. Dokładnie mi przypadnie do gustu!!!
2.9.2020 Alchymista (Praha/Praga) a Pláž v Chorvatsku – Po delší době opět příjemný moment s knížkou a dortíkem. Makovo-švestkový zákusek se povedl a obsluha v Alchymistovi mě nadchla svým přístupem. / Po dłuższym czasie znów przyjemny moment z książką i ciastkiem – tym razem makowo-śliwkowym, smacznym. Bardzo mi się także podobało występowanie kelnerów w tym miejscu.
9.8.2020 Salon de thé (Luhačovice) a Jeanne Damas à Paris – Tato těžce vykoupená fotka je věnována mé nejlepší kamarádce. Nejen že knížka je dárkem od ní, ale v kavárně jsme v rámci společného víkendu v Luhačovicích seděly obě. Děkuju, má inspirativní Marie-Hedviko! / To zdjęcie jest dedykowane do mojej najlepszej koleżanki. Nie tylko że książka to prezent od niej, ale w kawiarni w Luhačovicach siedziełyśmy w ramach wspólnego weekendu razem. Dziękuję, moja inspirująca Marie-Hedwiga!
31.7.2020 Bábovka (Trnava) a Kavárna U Anděla – Už při minulé návštěvě Trnavy se nám se sestřenicí Šárkou (pistelakovi.cz) zalíbila kavárna Bábovka hned za Bernolákovou branou. No a teď se povedlo si tam s přítelem zajít. Místo je naprosto úžasné a díky tomu, že jsem na dovolené dost četla, měla jsem připravenu novou knížku v pohotovosti. Trnavská Bábovka byla kouzelná!!! / Już ostatnio podobała nam się (mnie i mojej kuzynce Šárce – pistelakovi.cz) kawiarnia Bábovka v Trnawie. No i tym razem udało się nawet w niej z moim chłopakiem posiedzieć. Miejsce jest niesamowite i dzięki temu, że dużo czytałam podczas urlopu, miałam przygotowaną nową książkę. Trnawska Bábovka była wspaniała!!!
27.7.2020 Arnie´s (Plzeň/Pilzno) a Cukrárna v Paříži – V úvodním dnu dovolené jsem hned chytila ve vlaku zpoždění, kvůli čemuž jsem nestihla další přípoj. Na druhou stranu, zase jsem měla čas se zastavit v bistru/kavárně, kterou mi doporučila kamarádka. Díky, Luci! / Już pierwszego dnia urlopu miałam opóźnienie w pociągu, przez które nie złapałam kolejnego połączenia. Jednak dzięki temu właśnie udało mi się posiedzieć w kawiarni poleconej przez moją przyjaciółkę. Dzięki, Luci!
10.7.2020 Kafe Kafe (Plzeň/Pilzno) a Věnujte mi valčík – Tvořivost a obrazotvornost Zeldy Fitzgeraldové skutečně nezná hranic, její popisy tří sester – Dixie, Joan a Alabamy mě neponechaly v klidu. A ranní posezení je tak opojné… / Kreatywność i wyobraźnia Zeldy Fitzgerald nie zna ograniczeń. Jej opisy trójki sióstr Dixie, Joan oraz Alabamy nie zostawiły mnie w spokoju. I poranna kawiarnia jest taka upojna…
24.6.2020 Můj šálek kávy a Ptáci se zlomenými křídly – První pocovidové posezení v kavárně, tentokrát u příležitosti narozenin, které jsem slavila včera. Děkuji Andree za pozvání, krásné přání a podnětnou společnost. Pistáciovo-malinový rohlíček roztančil mé chuťové buňky – výborný! / Pierwszy powirusowy wypad do kawiarni, tym razem z okazji urodzin, które obchodziłam wczoraj. Dziękuję Andree za zaproszenie, piękne życzenia i wspaniałe towarzystwo. Pistacjowo-malinowy rogalik pogłaskał moje kubki smakowe, był wyśmienity!
27.5.2020 Ještě jednou doma…naposledy/Jeszcze w domu…po raz ostatni a Zámek u řeky – Sice kavárny již otevřely, ale já jsem si chtěla na rozloučenou s mým milovaným bytečkem, z něhož se stěhuji, dopřát hezké posezení právě tady! Cheesecake byl zcela lahodný! / Chociaż kawiarnie już są otwarte (nawet w środku), wolałam pożegnać się z swoim mieszkankiem, z którego się przeprowadzam, i posiedzieć sobie z fajną książką i przepysznym sernikiem właśnie tutaj!
11.5.2020 U rodičů/W domu rodziców a Dcery nové doby – Dort objednaný pro taťku k narozeninám mě nejprve vizuálně zklamal, ale chuťově byl lahodný. Oříškovo-čokoládový. Ňam. Ňam. Knížka z německého prostředí slibuje zajímavé čtení. / Torta, którą zamówiłam na urodziny taty, mnie najpierw rozczarowała. Jednak smakowała wyśmienicie. Orzeszki i czekolada. Książka z Niemiec początku XX wieku obiecuje ciekawe czytanie.
1.5.2020 U tety/U cioci (Kolín) a Sejdeme se v knihkupectví – Rozhodla jsem se strávit filipojakubskou noc na návštěvě u mé oblíbené tety v Kolíně. Nejen, že jsme o půlnoci hrály na elektrické varhany a prošly se po Kmochově ostrově, koupily jsme si taté výtečné dortíky Pavlova v nové kavárně „V troubě“. / Zdecydowałam, że spędzę Noc Walpurgi z moją ulubioną ciocią w Kolinie. Poza tym, że o pólnocy grałyśmy na keyboardzie elektrycznym, pospacerowałyśmy po wyspie Kmocha, kupiłyśmy również wyśmienite bezy w nowej kawiarni z nazwą „W piekarniku“.
22.4.2020 Stále doma/Wciąż w domu (Praha/Praga) a Nezničitelná – Mám okno orientované na východ, protože miluji ranní slunce. Uznejte sami, že mému čtenářskému zátiší dodává šmrnc! A takové čtení před začátkem práce je dost dekadentní!/ Mam okno na wschód, bo uwielbiam poranne słońce. Pewnie się zgodzicie, że dodaje mojej czytelnickiej instalacji uroku! I takie czytanie jeszcze przed rozpoczęciem pracy jest dość dekadenckie!
10.4.2020 U rodičů/W domu rodziców a Pařížská švadlena – Rozhodli jsme se, že Velikonoce strávím u rodičů a jelikož jsme kvůli COVID-u neoslavili pořádně ani mamčino narozeniny, objednala jsem dort. A cestuji alespoň v knihách – v minulé do Buenos Aires, v této do Paříže. / Zdecydowaliśmy, że spędzę Święta Wielkanocne u rodziców. Skoro nie zrobiliśmy z powodu wirusa nawet fajnej imprezy z okazji urodzin mojej mamy, zamówiłam tartę. I podróżuję chociaż w książkach – ostatnio do Buenos Aires, teraz do Paryżu.
22.3.2020 Doma/W domu (Praha/Praga) a Sen, který se naplnil – Říká se, když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi, a tak dnešní posezení proběhlo doma s vlastnoručně vyrobeným mrkvovým dortem. Viva la karantena!! / Istnieje po czesku takie powiedzenie „Jeżeli nie idzie Mohamed do góry, musi góra pójść do Mohameda“, więc dzisiaj usiądłam sobie w domu z własnoręcznie upieczonym ciastkiem marchewkowym. Viva la kwarantanna!!
9.3.2020 Coffee corner bakery (Praha/Praga) a Kapka štěstí v ranní kávě – Představa prosluněné Provence vonící levandulí mi touto roční dobou připadá velice přitažlivá. Makovo-borůvkový dortík mě potěšil a dnešní svoji chvilku jsem si užila. / Prowansja pełna słońca oraz zapachu lawendy mi się o tej porze roku wydaje bardzo atrakcyjna. Moja dzisiajsza chwilka z ciastkiem makowo-jagodowym mi sprawiła prawdziwą przyjemność.
23.2.2020 Thalmeiner (Trnava) a Vidieť Londýn a zomrieť – Pustila jsem se do první knížky, kterou budu číst slovensky. Malá, útlá, detektivní. Pro mě však bude oříškem, na psanou slovenštinu nejsem vůbec zvyklá… Kokosová laskonka byla luxusní. / Zaczęłam czytać pierwszą książkę po słowacku. Mała, cienka, detektywistyczna. Będzie dla mnie jednak wyzwaniem, bo wcale nie jestem przyzwyczajona do czytania po słowacku. Niby beza kokosowa… pyszna.
22.1.2020 Cukrář (Praha/Praga) a Little Women – Ačkoliv jsem celý minulý týden strávila v Londýně a strašně jsem chtěla Malé ženy nafotit tam, nepovedlo se. Práce, časná zavírací doba a přílišná obsazenost kaváren mi to neumožnily. Tak tedy v Praze. / Chociaż spędziłam cały zeszły tydzień w Londynie, gdzie bardzo chciałam zrobić zdjęcie Małym kobietom, nie udało się. Bo praca, bo za wcześnie zamykają kawiarnie, bo są calkowicie zajęte. Praga, więc.
1.1.2020 Styl a interier (Praha/Praga) a Muž, který polykal vítr – Jít si na Nový rok ráno sednout s knížkou do kavárny mě nadchlo a okouzlilo. I díky lahodnému čaji a vynikajícímu mrkvovému dortu to byl úžasný zážitek. Za tento nápad se musím pochválit!!! / Pójść sobie z książką do kawiarni 1 stycznia rano mnie urzekło… Również dzięki pysznej herbacie oraz niesamowitemu ciastu marchewkowemu to było niepowtarzalne… Za ten pomysł muszę się pochwalić!!!
15.12.2019 Słodki Bez (Varšava/Warszawa) a Wieczór taki jak ten – V Polsku každoročně vychází celá řada předvánočních knížek. Jednu z nich jsem si vychutnávala v kavárně na Hożej. Přeji krásné Vánoce!! / W Polsce co roku pojawiają się dziesiątki świątecznych książek. Z jedną z nich spędziłam fajną chwilę w kawiarni na Hożej. Życzę Wesołych Świąt!!
12.12.2019 Beza Food and Bourbon (Lodž/Łódź) a Salon Eliott – Knížka mě moc bavila, jen mě trochu mrzelo klišé „starší zodpovědná sestra“ a „mladší krásná sestra“, jinak poutavé čtení. Kavárna byla prvním úlovkem inspirací z Instagramu a povedla se, stala se mi po dvou hodinách na mrazu vítaným útočištěm. / Książka mi sprawiała dużą przyjemność, tylko trochę mi przeszkadzała klisza „starsza odpowiedziałna siostra“ i „młodsza piękna siostra“. Kawiarnia jest pierwszym inspirującym miejscem znałezionym na Instagramie i bardzo mi się spodobała. Po dwóch godzinach zamarzania na zewnątrz posłużyła mi jako bardzo przytułna kryjówka.
17.11.2019 Národní kavárna (Praha/Praga) a Klikaté cesty – Kam jinam si jít sednout 17. listopadu, o třicátém výročí Sametové revoluce, v den boje za svobodu a demokracii, než do kavárny na Národní třídě??? / 17 listopada jest dla nas ważnym świętem, bo 30 lat temu urodził się nowy, demokratyczny i wolny kraj. Najważnejsze i jednocześnie najstraszniejsze rzeczy miały miejsce na Aleji Narodowej w centrum Pragi. Właśnie tam i właśnie wtedy rozpoczęła się aksamitna rewolucja. Dlatego dziś nie było innej opcji niż pójść do Kawiarni Narodowej znajdującej się właśnie na Aleji Narodowej.
12.11.2019 Happy Bean (Praha/Praga) a Hipík – Po všech těch ženských autorkách a příbězích jsem dostala chuť na mužský pohled. Sáhla jsem tedy po dárku od kamarádky, díky němuž nahlížím do života hipíků v roce 1970. / Miałam ochotę zmienić trochę styl lektury i po wszystkich kobiecych opowieściach siągnełam po prezencie od koleżanki, dzięki któremu się dowiaduję, jak żyli hippisowie w roku 1970.
5.11.2019 Asprod (Hlavní vlakové nádraží Štětín/Dworzec kolejowy Szczecin) a Minione chwile – Ve Štětíně jsem to překombinovala. Našla jsem si na internetu úžasnou kavárnu vyznačující se vynikajícími domácími dorty Pavlova, bohužel má otevřeno jen tři dny v týdnu… A úterý mezi nimi nebylo… Jinou kavárnu už jsem nestihla, tak jen rychlé aranžmá na vlakovém nádraží před odjezdem. Těsto bábovičky jsem bohužel sníst nemohla. No, není každý den posvícení. / W Szczecinie za dużo kombinowałam. Znalazłam w Internecie świetną kawiarnię z pysznymi domowymi bezami. Niestety jest otwarta tylko trzy razy na tydzień – w tym nie wtorek. Do innej kawiarni już nie zdążyłam, więc chociaż szybka aranżacja na dworcu kolejowym zanim wyjechałam. Ciasta babeczki nie mogłam niestety zjeść. No cóż, nie zawsze się uda.
26.10.2019 Černá Madona (Praha) a Na moment przed świtem – Pravda, když jsem si objednala panna cottu, čekala jsem něco trochu jiného, ale byla výborná. Nicméně zde bych chtěla hlavně vyzdvihnout kubistický interiér kavárny a celého Domu U Černé Madony v Praze. Je nádherný a mám k němu řadu vzpomínek! / Zamawiając panna cottę, spodziewałam się co prawda czegoś trochę innego, ale nieważne, głównie, że była smaczna. Co jednak tutaj jest najważniejsze to wnętrze kubistyczne. Cały Dom U Czarnej Madony jest przepiękny i mam stąd dużo wspomnień!!
13.10.2019 Osmanlizadeler (Istanbul) a Noc v Orient Expresu – Díky práci jsem se dostala poprvé v životě do Istanbulu a jsem plná dojmů! Vše je tak velké, rušné, intenzivní! Křižovatka cest, teď by to chtělo ještě ten Orient Expres… / Dzięki pracy jestem po raz pierwszy w życiu w Stambule i jestem pod wrażeniem! Tyle ruchu, smaków, zapachów, ludzi, doświadczeń! Skrzyżowanie dróg, teraz jeszcze żebym pojechała Orient Ekspresem…
29.9.2019 The Pepper Pot (Dublin) a Carol – V Dublinu jsem objevila úžasnou nákupní pasáž/galerii a v ní ještě úžasnější kavárnu se starým porcelánem a bezlepkovým dortíkem. Dokonce i zasvitlo slunce, což je vzácnost! / W Dublinie odkryłam niesamowitą trochę artystyczną galerię handlową i jeszcze bardziej niesamowitą kawiarnię z starą porcelaną i bezglutenowymi ciastkami. Nawet słońce świeciło, co nie zdarza się zbyt często!
20.9.2019 Cafe Mana Cheecup (Praha) a Nekonečná pláž – Už jsem to tak udělala loni, že jsem si šla posedět do kavárny o prvním dnu své velké dovolené, a osvědčilo se mi to. Je to takový příjemný začátek. / Już w zeszłym roku zrobiłam tak jak dziś – w pierwszy dzień mojego dużego urlopu poszłam sobie posiedzieć do kawiarni. I to jest takie przyjemne, taki fajny początek.
5.9.2019 Kavárna co hledá jméno (Praha) a Love & Ruin – Na počest narozenin mojí sestry jsem si dnes dopřála ranní chvilku ve stylové kavárně s krásným oknem. Příběh Marthy Gellhorn. inspirativní ženy a třetí manželky Ernesta Hemingwaye, mě baví. / Z okazji urodzin mojej siostry spędziłam dziś rano piękną chwilę czytając interesującą powieść o Marcie Gellhorn, inspirującej kobiecie oraz trzeciej żonie Ernesta Hemingway’a. Kawiarnia bardzo mi się podobała – zwłaszcza jej okno.
18.8.2019 Cupcake Stories (Londýn/Londyn) a Rovnice lásky – Ačkoliv neměli bezlepkové zákusky, chtěla jsem se v tomto rozkošném podniku v Covent Garden posadit, tak tedy horká bílá čokoláda! / Chociaż nie było bezglutenowych ciast, bardzo chciałam usiąść w tym uroczym miejscu w Covent Garden, więc gorąca biała czekolada!
12.8.2019 Myšák (Praha/Praga) a Svatba v Paříži – Dnes byl naprosto ideální den na chvilku hygge v kavárně. Krémový dortík, romantický příběh, déšť za oknem. Co víc si lze přát? / Dziś był idealny dzień na hygge chwilę w kawiarni. Kremowe ciastko, romantyczna opowieść, deszcz na zewnątrz. Co więcej można sobie życzyć?
1.8.2019 Čokolaterie Vokovice (Praha/Praga) a Pražské jaro – Se Simonem Mawerem mě seznámila moje nejlepší kamarádka a všechny jeho knihy, které jsem četla, byly výborné. Je to jiná liga oproti mým sladkým románům. Moc by mě zajímalo, jak by popsal jako postavu v knížce mě. Tentokrát malé soukromé čokoládové fondue! / Z Simonem Mawerem zapoznała mnie moja najlepsza przyjaciółka i wszystkie jego książki, które czytałam, były znakomite. Zupełnie inny poziom literatury niż moje klasyczne „słodkie“ historie. Ciekawa jestem, w jaki sposób opisałby mnie jak postać w książce… Tym razem małe prywatne czekoladowe fondue…
24.7.2019 La Terra Coffee (Praha/Praga) a Pekárna v Brooklynu – Další z narozeninových dárků. Tuhle knížku jsem si přála a moc za ni své sestře děkuju. Dost mě baví! Ořechovo-čokoládový dortík dnes posloužil jako náplast na bolavou duši. / Kolejny urodzinowy prezent. Bardzo chciałam właśnie tą książkę i dziękuję za nią mojej siostrze. Podoba mi się! Orzechowo-czekoladowe ciasto dziś zadziałało jak lekarstwo na zbolałą duszę.
20.7.2019 Schovaná (Plzeň/Pilzno) a Přej mi domov – Nevím, proč v některých kavárnách dávají tak velké talíře, pak se ani nevejdou do záběru… Nicméně borůvkový cheesecake byl moc dobrý. A mají krásnou terasu!! / Nie wiem, dlaczego w niektórych kawiarniach używają takich dużych talerzy, których nie można nawet zmieszczyć w zdjęciu… Jagodowy sernik był jednak bardzo smaczny. I jest przepiękny taras!!
4.7.2019 Klubokawiarnia Babel (Varšava/Warszawa) a Serce z szuflady – Dort Pavlova mi vždycky chutnal (tedy pokud byl dobře připravený) a teď – když je ještě ke všemu bezlepkový – se dostává do vedoucích pozic v TOP10 zákuscích. / Beza smakowała mi od zawsze (jeżeli poprawnie przygotowana oczywiście). I teraz – jak się dowiedziałam, że ona jest bezglutenowa – to od razu powędrowała do TOP5 moich ulubionzch ciast.
1.7.2019 Cafe Krakhmalnikov Brothers (Karlovy Vary) a Program MFFKV 2019 – Někdy je třeba zaměnit knížku za jiné umění. Třeba za film na tradičním Karlovarském festivalu, kde jsem letos byla již počtrnácté. A stále mě to tu baví!!! / Czasami warto zamienić książkę na inną sztukę. Na przykład na film. Na przykład na tradycyjnym festiwale w Karlowych Warach, gdzie byłam w tym roku już po raz czternasty. I nadal go lubię!!!
25.6.2019 CrossCafe (Praha) a Doplavat domů – V rámci hezkého dne sama se sebou jsem hledala kavárnu, kde bych si poseděla a nemohla jsem najít žádnou s bezlepkovým dortíkem, tak jsem musela porušit jedno ze svých nepsaných pravidel – jít do řetězcové kavárny. Co se však dá dělat… / Ciesząc się z pięknego dnia w własnym towarzystwie, który sobie zrobiłam z okazji urodzin, nie mogłam wczoraj znałeźć bezglutenowego ciasta, więc musiałam porzucić swoją niepisaną zasadę i pójść do jednej placówki sieci kawiarni. Co można jednak zrobić…
22.6.2019 Saint Tropez (Praha) a Žena s červeným zápisníkem – Saint Tropez jsme si s kamarádkou oblíbily již za studií, ale zdá se mi, že nějak upadá. Zákusek nicméně výborný. A knížka mě moc bavila. / Kawiarnię Saint Tropez pokochałyśmy z koleżanką już w czasie studiów, ostatnio jednak robi się taka nieładna. Ciasto natomiast pyszne. I książka mi sprawiała dużą przyjemność.
14.6.2019 Choco loves Coffee (Praha) a Szept syberyjskiego wiatru – První z bezlepkových zastavení. Dort byl neskutečně výborný. Už dlouho jsem nic tak chutného nejedla. Jsem nadšená. Knížka se pomalu rozjíždí. / Pierwsza bezglutenowa wizyta. Ciasto było niesamowite. Już od dłuższego czasu nie jadłam nic tak pysznego. Jestem zachwycona. Książka powoli się rozkręca.

Miluji čtení a miluji posezení v kavárně.

Tyto dvě věci se krásně doplňují a čtení v kavárně je pro mě vždy slavnostní chvilkou. Lásky a dobrodružství papírových hrdinů odehrávající se na pozadí vůně kávy a chuti šlehačky…

Napadlo mě, že bych ze svých kavárenských čtecích seancí mohla vytvořit jakýsi fotopříběh. A nyní vás na něj zvu:

21.5.2019 Café Záhorský (Praha) a Ochutnávačka – Původní kavárna, již jsem chtěla navštívit, mě zklamala, proto jsem šla na jistotu. Sachr u Záhorských byl vynikající a knížka – ač jsem se jí zprvu obávala, mě opravdu chytla. / Kawiarnia, którą chciałam spróbować, mnie zawiodła, więc poszłam do już mi dobrze znane i Tort Sachera był znakomity. Książka – choć z początku się jej obawiałam, jest z kolei bardzo ciekawa!
9.5.2019 Mikavka (Jelenia Góra) a Szczęście w nieszczęściu – Jsem na výletě v Dolním Slezsku a tato kavárno-galerie se mi moc líbila. Ideální na deštivé poledne. Knížka se teprve rozjíždí. / Właśnie jestem na wycieczce na Dolnym Śłąsku i ta kawiarnio-galeria mi się spodobała. Idealna dla deszczowego południa. Książka dopiero się rozkręca.
4.5.2019 Coffee & Books (Děčín) a Pařížské rekviem – Úžasné vafle ve skvělé kavárně v Děčíně. Děkuju, Teri, za doporučení!! Tak epickou knížku už jsem dlouho nečetla, chvílemi se od ní nemůžu odtrhnout. / Wyśmienite gofry w wspaniałej kawiarni w Děčíně. Dziękuję, Teri, za polecenie. Tak epicznej książki już długo nie czytałam, czasami nie mogę się od niej oderwać.
26.4.2019 IF Café (Praha) a Szczęście pachnące wanilią – Kavárna se řadí k těm profesionálním, luxusním, nóbl a trochu snobským. Cheesecake byl moc dobrý, ale úplně pohodlně jsem se tu necítila, na to měli až příliš vysoké ceny. Knížka je zvláštně psaná, ale mám ze sebe radost, že dokážu poznat ironii i v polštině. / Jeśli będziecie szukać profesjonalnej, eleganckiej, trochę wyniosłej i snobistycznej kawiarni, polecam właśnie tą. Sernik był smaczny, ale nie czułam się w tym otoczeniu komfortowo. Książka mi się średnio podoba, jestem jednak z siebie bardzo dumna, że potrafię rozpoznać ironię nawet po polsku.
8.4.2019 Andělská cukrárna (Praha) a Kavárnička na pobřeží – Někdy se posezení vyvrbí zcela spontánně, o to příjemnější je pak den. Medovník zde byl naprosto vynikající!! / Czasami pomysł na kawiarnię pojawi się zupełnie spontanicznie i mój dzień zrobi się w tej chwili dużo przyjemniejszy. Medownik był świetny!!
30.3.2019 Das Rausch Schokoladen-Café (Berlín) a Agentka – Luxusní prostředí nacházející se na rohu Gendarmenmarktu je povinnou zastávkou pro všechny milovníky čokolády. Se sestrou jsme si moc pochutnaly!! / Luksusowe miejsce na rogu Gendarmenmarkt jest obowiązkowe dla wszystkich miłośników czekolady. Mi oraz mojej siostrze tu bardzo smakowało!!
28.3.2019 Café Neustadt (Praha) a Igły – Knížka o polských agentkách působících na různých místech Evropy za II. světové války. Je obdivuhodné, čeho jsou ženy schopny! Netradiční Sachr v Novoměstské radnici byl skvělý! /// Książka o polskich agentkach działających na terenie całej Europy w czasie drugiej wojny światowej. Szacunek do wszystkich kobiet, które uczęstniczyły w wywiadzie! Podziwiam ich siłę i odwagę! Nezwykły tort Sachera był przepyszny.
15.3.2019 SiCaffé Isis (Plzeň) a Jsou světla, která nevidíme – Dost dlouho mi trvalo, než jsem se do knížky, již mi doporučil bratranec, začetla, ale teď jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. SiCaffé Isis má nejlepší zákusky v Plzni. Nebojím se tohoto prohlášení!!!
6.3.2019 The Fresh Bar (Plzeň) a Kavárna v Kodani – Mise en abyme, aneb v kavárně o kavárně… Knížka je na svůj romantický žánr překvapivě jiná, což hodnotím vysoko, zhltla jsem ji jako malinu. Stejně jako moc dobrý kokosový cheesecake s čokoládou.
2.3.2019 Le Frenchie café (Plzeň) a Podivuhodný život osamělého pošťáka – Všechny francouzské knížky jsou trochu divné! Nebo mám dokonalou tendenci si takové vybírat. Vždy se nesou v jemném, něžném a poetickém tónu a hlavní hrdina/ka má vždycky rybičku v akváriu… Koláč s jahodami byl vynikající!!
24.2.2019 Ministerstwo kawy (Varšava) a Cała przyjemność po mojej stronie – Dát si dort Pavlova je riskantní, často nebývá tak chutný, jak by měl být, ale Ministerstwu kawy se dá důvěřovat, měla jsem ho zde už podruhé a byl vynikající! Knížka sladká.
14.2.2019 K&FÉ (Plzeň) a Alicina síť – Být single má své výhody i nevýhody. Na Valentýna třeba sedíte v kavárně pouze (ať každý posoudí sám, zda je to plus či mínus) s knížkou… Ještě že tahle konkrétní je tak zajímavá, napínavá a dobrá!!
8.2.2019 Café Regner (Plzeň) a Hygge a polibky – První fotka z českých luhů a hájů. Hledala jsem pro knížku s hygge tématikou také hygge kavárnu a alespoň částečně se mi to podařilo. Omšelost evokující „staré dobré časy“ byla pro mě dostatečná.
18.1.2019 ciastkowo.pl a Pocztówki z Amsterdamu – Chtěla jsem, aby v dnešní kavárně byly kulaté stolky, a vzpomněla jsem si na podnik, který jsme kdysi často navštěvovali s Krzysztofem. Je to obyčejnější místo, ale zákusky jsou dobré a ceny příznivé. A stolky KULATÉ!!
10.1.2019 Kawiarnia Spotkanie a Panský dům a jeho dědictví – Moc příjemná kavárna, která mě přijala do své hřejivé náruče, když venku postupně klesala teplota z -6 na -9. Spotkanie = setkání a i já jsem zde včera nebyla sama. Dziękuję za spotkanie, A!!!
6.1.2019 Na końcu tęczy a Láska v knihkupectví – Hned jsem se vrhla na jeden z vánočních dárků a zatím je takový můj klasický… V kavárně „Na konci duhy“ mají vynikající šlehačku! Jestli ji také milujete, jako já, rozhodně doporučuji.
21.12.2018 Niezle ziółko a Uwierz w miłość Calineczko – Moc jsem chtěla stihnout ještě předvánoční posezení s vánočně laděnou knížkou. Kavárna nic moc a knížku teprve začínám, čili trošku uchvátané posezení mezi posledním předvánočním dnem v práci a odjezdem domů.
1.12.2018 Miodowa Cafe a Do jutra w Amsterdamie – Začátek nejkouzelnějšího měsíce v roce jsem oslavila v naprosto NÁÁÁÁDHERNÉ kavárně, která si mě získala vším (umístěním, interiérem, obsluhou, útulností i chutí banánového dortíku). Knížku teprve začínám a musím si zvyknout na ich-formu.
24.11.2018 Sucré Patisserie a Amalia – Po odskoku ke zcela jinému typu knížky se vracím ke své klasice, příběhu schopné ženské hrdinky, a zatím jsem s Amelií více než spokojena. Tarteletka s čokoládou a malinovým krémem byla výtečná, avšak cukrárna je spíš koncipována jako prodejna, než jako příjemné místo k útulnému posezení… papírový talíř, kelímek a plastová lžička. V tomhle směru jsem bohužel očekávala víc…
17.11.2018 Kawiarnia Fabryczna a Rzeczy warszawskie z dreszczem – Nenápadná a příjemná kavárna v omšelé sídlištní budově, ačkoliv Solec má k sídlišti daleko. Knížku mi zapůjčila kolegyně Gosia, která brigádničí v Muzeu Varšavy. Smyšlené povídky o reálných exponátech, a priori pro mládež, ale iniciativě se meze nekladou…
8.11.2018 To lubię a Karminowe serce – Kavárna téměř v samém centru historického města má překvapivě milou a komorní atmosféru, je maličká a útulná. Knížka s úžasným obalem si moje srdce zatím nezískala, uvidíme, jak se to vyvine…
25.10.2018 Kawałyk sztuki a Panský dům a jeho dcery – Občas člověk nemá příliš dobrý den, jako třeba já dnes. Naštěstí však zafungovala sladko-čtecí medicína, druhý díl Panského domu v doprovodu výborného citrónového koláče mi zvedl náladu.
20.10.2018 La Vanille a Panský dům – Knížku jsem dostala jako dárek k narozeninám od své sestřenice a jsem až překvapená, jak moc mě baví ji číst, ještě asi budou dva díly 😉 Švestkový dortík byl výtečný a i všechny ostatní zákusky vypadaly víc než lákavě, doporučuji.
7.10.2018 Cukiernia Stary Dom a Čtenář z vlaku v 6.27 – Dovolenou jsem v kavárně zahájila a musela jsem ji tedy v kavárně i ukončit: „Král je mrtev. Ať žije král.“ aneb nejsem smutná, neboť se mohu těšit na další dovolenou. Knížka je mimořádně zajímavá, jsem napnutá, jak skončí.
24.9.2018 How u doin Cafe a Procházka životem – První den dovolené!! Jak jinak bych ji mohla začít než v kavárně? Tentokrát v té, která byla inspirována seriálem Přátelé. Paní Zdenka Procházková mě zaujala a chci se o ní dozvědět víc.
16.9.2018 Mariensztat Coffee a Odette i inne historie miłosne – Knížku teprve začínám, ale dostal mě její obal. Aniž bych chtěla sladila jsem ho s mrkvovým dortem i džusem. Vše v teplých odstínech žluto-oranžovo-hnědé. Ať žije barevné cítění!!
15.9.2018 Ma Maison a Srdce africké krásky – Vynikající meruňkový zákusek zpříjemnil četbu již tak velice hezké a poklidné knížky, díky níž působí vzdálená Botswana jako velmi blízké místo s vůní čaje rooibos…
5.9.2018 Cupcake Corner a Losos v kaluži – Mimořádný den vyžaduje mimořádnou akci, a tak jsem dnes na počest narozenin své sestry uskutečnila svou čtecí kavárenskou seanci hned ráno místo snídaně. Knížka (zapůjčená právě od sestry) je skvělá!!!
25.8.2018 Batida a Provazochodkyně – Můj druhý pokus o přečtení této knížky. Poprvé mě odradila mučící scéna z II. sv. války, tentokrát už jsem byla připravena a myslím, že už ji dočtu. Zákusek se jmenoval „Dortík lásky“. Mohla jsem si ho neobjednat???
7.8.2018 Croque Madame a Život zn. Hygge – Vypravila jsem se na čtecí seanci do kavárny na počest svojí sestry, která má dnes svátek. Myšlenky na ni milé, dort Pavlova sladký a knížka mě baví, čili idyla.
25.7.2018 Kawalek a Nevěra – Nevěra se dlouho choulila na poličce, protože mě od ní odradila sestra, prý bych mohla být znechucená. Teď, když nejsem ve vztahu, jsem si na ni troufla a zatím mě vůbec nebaví. Jestli se ve stejném duchu ponese celá, budu opravdu znechucená 🙁
22.7.2018 Caffee Galeria Sztuki a Nejšťastnější generace – Knížku mi zapůjčila sestra s větou: „Ať taky nečteš pořád ty svoje sladké zamilované příběhy.“ Je jednoznačně jiná, zajímavá, umělecká, místy až drsná. Zato dort Pavlova je krásně sladký a zde mají ten nejlepší ve Varšavě.
22.6.2018 Odette Tea Room a Pamiętam – Moderní čajovna s vynikajícími zákusky. Mandlovo-meruňkový koláč a bílý čaj taktéž s příchutí meruňky. Kniha odehrávající se zatím začátkem 50. let 20. století, což je nesmírně zajímavé. Dnes jsem si dopřála skutečně luxusní posezení!
12.6.2018 Lukullus a Strażniczka miodu i pszczół – do této knížky jsem se zamilovala na první pohled, takovému obalu nedokážu odolat, a tak jsem si ji koupila, ačkoliv jsem nechtěla kupovat knížku v polském překladu… Tématika včelařství mi připomíná dědu, je to tak trochu vzpomínka na něj.
7.6.2018 Pokój na lato a Kavárna malých zázraků – těžko rozeznat, která z nich je kavárna a která knížka, co? Velice příjemné letní místo k posezení, mají dokonce penzion pro rostliny, které si zde můžete uschovat, když jedete na dovolenou a nemáte je komu svěřit!!! Knížka mě moc baví.
3.6.2018 Petite a Dívka, která četla v metru – kavárna bohužel velmi slabá, nedoporučuji. A knížka? Až nezvykle poetická na svůj žánr, malebná slovní spojení, ale příběh jako takový mě příliš nezasáhl.
1.6.2018 Różowe w Poznaniu a Bohyně osudu ze salónu d´Amour – není nad to, když se knížka svým vzezřením sladí s interiérem kavárny… Výborný dortík a malinový ledový čaj!!
21.5.2018 Cukier Puder (alias Moučkový cukr) a Dzieci kartografa (První knížka, když nepočítám sedm dílů Harryho Pottera, kterou čtu v polštině. Zatím je to zvláštní zkušenost, ale to může být způsobeno tím, že se jedná o překladovou literaturu, příště si vyberu knížku přímo od polské autorky).
1.5.2018 Słodki…Słony… a Nedostižná láska (Vím, že dnes by to spíš chtělo Karla Hynka Máchu a jeho „…hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj…“, tak alespoň ta láska je styčným bodem!!).
22.4.2018 SADY CAFÉ a Jediné pravé lásky (Výborný dortík i bílý čaj s broskvovou příchutí, knížku jsem přečetla jedním dechem, dobré načasování příběhu a mé životní situace).
14.4.2018 LUNCH & BEFORE a Dívka v modrém plášti (Dortík tentokrát nahradily palačinky, ale jednoznačně dominovala knížka, palačinky totiž bohužel vypadaly lépe, než chutnaly 🙁 )
10.4.2018 Galeria Wypieków Lubaszka a Pojízdný krámek snů (Dneska bez čaje, měla jsem málo času, ale W-Zetka byla druhou nejlepší W-Zetkou, kterou jsem v životě jedla. První byla na jihu Polska, ve Slezsku, v městečku Wisła tak bratru před třemi lety. A dnes druhá!! Tuším, že jsem zde nebyla naposledy… Cena byla totiž taky přívětivá.)
28.3.2018 Legal Cakes a Čtení z kávové sedliny (ani jsem si neuvědomila, že jsem si ke kávově orientované knížce objednala tiramisu… Náhoda?)
17.3.2018: Green Caffé Nero a Harry Potter i Insygnia Śmierci (Harry Potter a Relikvie Smrti čteno v polštině)
4.3.2018: Wrzenie Świata a víkendová příloha Gazety Wyborczej Wysokie Obcasy (=Vysoké podpatky), aneb když si nevezmete svoji knížku…
23.1.2018: Smaki Warszawy a Žena v Orient Expresu

2 komentáře

 • Pokochání pro sladomily

  Velice děkuji, Evi, za tyto příspěvky.
  Dýchá z nich radost, pohoda, zastavení.
  Navozují příjemnou atmosféru
  a výrazně dráždí chuťové buňky.
  Držím palce a pokračuj.
  ta

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Secured By miniOrange